لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۸ تهران ۰۸:۳۹

نمایشگاه اشیاء باستانی بازگشته به ایران


صدها شیء باستانی بازگردانده شده به ایران از روز دوشنبه در موزه ملی ایران به نمایش گذارده شده اند.

معاون رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایران «محمدحسن طالبیان» به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت که همه این اشیاء که به نمایش گذارده شده اند ظرف دو سال و نیم گذشته از انگلستان، بلژیک، ایتالیا و آمریکا بازگردانده شده اند.

بنا بر این گزارش وی ممکن شدن روند اینکار را به بهبود روابط میان تهران و غرب در پی توافق هسته‌ای تاریخی یکسال و نیم پیش نسبت میدهد.

به نوشته آسوشیتدپرس طالبیان گفت فضای پس از توافق هسته‌ای بسیار مهم بود و بازگرداندن همه این اشیاء به کشور را آسان ساخت.

این گزارش می افزاید نمایشگاه ویژه‌ای که روز دوشنبه در موزه ملی ایران در تهران گشایش یافت ۵۵۸ شیء گوناگون را به نمایش گذارده است.

آسوشیتدپرس مینویسد آنها دربرگیرنده ابزارهای شکار و سوزنهای دوزندگی از عصر آهن و یک جفت گردنبندند که به بیش از دو هزار سال پیش به فرمانروایی هخامنشیان، جایگاه والای شهریاری ایرانی بازمیگردد که کوروش بزرگ بنیاد گذارد.

فضای پس از توافق هسته‌ای بسیار مهم بود و بازگرداندن همه این اشیاء به کشور را آسان ساخت.
«محمدحسن طالبیان» معاون سازمان میراث فرهنگی ایران

بنا بر این گزارش در میان کهنترین اشیایی که به نمایش گذاشته شده اند دهها کاسه و کوزه سفالی و سکه‌های کنده کاری شده اند که به ۳۵۰۰ سال پیش بازمیگردند و پیشتر در انستیتوی معروف خاورشناسی دانشگاه شیکاگو جای داشتند.

آسوشیتدپرس اشاره کرده است که اشیاء از دانشگاه شیکاگو پیشتر نزدیک یکسال پیش به نمایش گذاشته شده بودند هرچند این نخستین باری است که همه اشیاء بازگردانده شده از چهار کشور نامبرده همراه هم به نمایش گذارده شده اند.

آسوشیتدپرس در پایان نوشته است یک دوستدار هنر بنام «مریم رهگشای» گفت که بازگشت اینها و هزاران شیء تاریخی دیگر که همچنان در بیرون کشور هستند موجب تقویت هویت ملی ایرانیان است.

وی گفت «این مایه افتخار و خشنودی بسیار است زیرا هویت ما که تحت فروپاشی است دارد دگرباره پیوسته میگردد.»

دیدن نظرات (۱۰)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG