لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ تهران ۱۳:۰۷

زنان ایرانی از برندگان جایزۀ بین‌الملل «لائیسیته» فرانسه


«سارا دورقی» چهره رسانه ای و فرهنگی به نمایندگی از زنان ایرانی جایزه را دریافت کرد

در سیزدهمین دورۀ جوایز «لائیسیته» بانوان ایرانی از برندگان جایزه امسال در بخش بین‌المللی بودند.

مراسم اعطای این جوایز سالانه سه‌شنبه ۶ نوامبر، ۱۵ آبان، در پاریس با حضور نزدیک به یک هزار تن از جمله بسیاری از شخصیت‌های سیاسی و نمایندگان اتحادیه‌ها و جامعۀ مدنی برگزار شد.

please wait

No media source currently available

0:00 0:04:30 0:00
لینک مستقیم

جوایز لائیسیته از سال ۲۰۰۳ میلادی در فرانسه با هدف ارجگذاری به کسانی اهدا می‌شود که از روی پایبندی به سکولاریسم (جدایی دولت از دین) و ارزش‌های عُرفی، فعالانه به دفاع و ترویج این اصول جهانی یاری رسانده‌اند.

چقدر خوشحالم که این اصل لائیسیته (جدایی دولت از دین)‌ در این کشور ما را پوشش می‌دهد، برعکس آن روسری که پوشش می‌دهد در ایران؛‌ اینجا اصل لائیسیته و حق و حقوق ما را پوشش می‌دهد.
«سارا دورقی» هنگام دریافت جایزه

«سارا دورَقی» گزارشگر کانال ۲ تلویزیون فرانسه که به نمایندگی از زنان ایرانی جایزۀ آنها را دریافت کرد به رادیو فردا می‌گوید بسیار شادمان است برای همه زنان ایرانی که به نمایندگی از آنها این جایزه را دریافت کرده است.

او می‌افزاید که فکر می‌کند فرانسه بسیار افتخار می‌کند به زنان ایرانی هنگامی که می‌بینند آنها در ایران نمی‌خواهند روسری بگذارند و این را با همه سختی‌هایی که می‌تواند داشته باشد نشان می‌دهند.

سارا دورقی در مراسم دریافت جایزۀ بخش بین الملل لائیسیته در پایتخت فرانسه در سخنانی لائیسیته یا اصل جدایی دولت از دین را حافظ و ضامن حق آزادی دانست و ستود.

او در برابر این پرسش که چه پیامی برای بانوان ایران دارد گفت که می‌خواهد به همه بانوان ایران بگوید احترام بسیار برایشان دارد؛ برای آنهایی که در سختی زندگی می‌کنند و اینکه این جایزه به راستی از آن آنهاست.

«شهدخت جوان» نویسنده در سال ۲۰۰۳ و «مریم نمازی» کوشنده حقوق بشر در سال ۲۰۱۶ از برندگان ایرانی دیگر جایزۀ بین الملل لائیسیته بشمار می‌روند.

دیدن نظرات (۱۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG