لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷ تهران ۱۲:۱۲

جلسه مقامات جمهوری اسلامی در مورد حقوق بشر


در این جلسه علی شمخانی موارد نقض حقوق بشر در ایران را بهانه های حقوق بشری نظام سلطه توصیف کرد

عباس جعفری دولت‌آبادی دادستان، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه و محمدجواد لاریجانی دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه جمهوری اسلامی روز شنبه در جلسه‌ای که پنجمین همایش تخصصی دادسراهای استان تهران گزارش شد سعی کردند عملکرد و کارنامه جمهوری اسلامی و موارد نقض حقوق بشر در ایران را توجیه کنند.

مواردی وسیع مستمر و فاحش که دو نهاد حقوق بشر ملل متحد: «شورای حقوق بشر ملل متحد» و «کمیساریای عالی ملل متحد برای حقوق بشر» پیوسته گزارش کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری‌های ایران محمدجواد ظریف وزیر خارجه در این نشست، غنی‌ترین منابع را در حوزه حقوق بشر در اسلام قید کرد.

از طرفی علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی توجه نظام به حقوق بشر را ناشی از اصول و الزامات قانون اساسی جمهوری اسلامی عنوان کرد.

شیرین عبادی برنده جایزۀ صلح نوبل و رئیس کانون مدافعان حقوق بشر در گفتگو با رادیو فردا واکنش خود به صحبت‌های مقامات جمهوری اسلامی در جلسۀ مذکور را پوزخندی خواند که به چنین حرف هایی میزند.

شیرین عبادی قاضی پیشین دادگستری ایران که پس از انقلاب سال ۱۳۵۷ پروانه قضاوت وی باطل شد عکس‌العمل‌های مقامات جمهوری اسلامی و تلاش‌هایشان برای جوابگویی را ناشی از ایرادات متعدد وضعیت حقوق بشر در ایران بازگو میکند و روسای هر سه قوۀ جمهوری اسلامی را مسئول وضعیت حقوق بشر در ایران میداند.

please wait

No media source currently available

0:00 0:07:57 0:00
لینک مستقیم

در جلسۀ روز شنبه عباس جعفری دولت‌آبادی دادستان انقلاب در تهران گفت برخی پرونده‌های قضایی دارای عنصر خارجی است یا مانند پرونده بابک زنجانی اموال موضوع پرونده در خارج از کشور مستقر است که همکاری‌های دیپلماتیک را ایجاب می‌نماید و حمایت وزارتخارجه را لازم ذکر کرد.

این مقام قضایی جمهوری اسلامی همچنین گفت گاه افرادی در کشور دارای پرونده قضایی هستند و دولت‌های خارجی نسبت به آن‌ها موضع‌گیری حمایتی و خاص دارند که آخرین مورد آن را پرونده احمدرضا جلالی استاد دانشگاه و پزشک و پژوهشگر ایرانی شهروند سوئد ذکر کرد و شمار این نوع پرونده‌ها در قوۀ قضائیۀ جمهوری اسلامی را قابل توجه توصیف کرد.

دادستان انقلاب در تهران عباس جعفری دولت آبادی در جلسۀ روز شنبه همچنین گزارشهای گزارشگران ویژه علیه جمهوری اسلامی را مغرضانه توصیف کرد.

وزیر خارجه محمدجواد ظریف نیز حقوق بشر را از دو بعد داخلی و بین‌المللی مهم دانست که هر دوی آن به توصیف او با توجه به مفهوم تغییر قدرت در دنیا مد نظر آنهاست.

در جلسۀ روز شنبه علی شمخانی مهم‌ترین تهدید امروز را کاهش اعتماد مردم به کارآمدی نظام در ابعاد مختلف عنوان و تأکید کرد ضمن آن که نباید اجازه بدهند موضوعات قضایی تبدیل به مسئله امنیت ملی شود باید تلاش کنند تا سردمدار به توصیف وی حقوق بشر اسلامی در جهان شوند.

بنا بر گزارش نهادهای حقوق بشر ملل متحد جمهوری اسلامی دارای بالاترین آمار اعدام پس از جمهوری خلق چین روی زمین است ضمن اینکه از آن به عنوان یکی از عمده‌ترین زندان‌های روزنامه نگاران نیز یاد می‌شود.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG