لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ تیر ۱۴۰۱ تهران ۰۶:۴۸

حضور کبودوند در دادگاه با کمک مأموران زندان


همسر محمد صدیق کبودوند احتمال میدهد وی بر اثر اعتصاب غذا ۱۵ کیلو از دست داده است

وضعیت محمد صدیق کبودوند، فعال حقوق بشر و روزنامه نگار زندانی که بیش از دو هفته است به اعتصاب غذای خود ادامه میدهد، وخیم گزارش شده است.

محمد صدیق کبودوند، از مؤسسان «سازمان اتحاد برای دمکراسی در ایران» و مدیر مسئول و سردبیر هفته نامه توقیف شده «پیام مردم» که حکم ۱۱ سال زندان خود را طی میکند در سال ۲۰۰۹ برنده جایزۀ «هلمن، همت» سازمان دیدبان حقوق بشر برای نویسندگان تحت آزار شد.

«پریناز باغبان حسنی» همسر وی در ایران به رادیو فردا میگوید آقای کبودوند روز سه شنبه با کمک رئیس بند و دو سرباز در دادگاه حاضر شد.

please wait

No media source currently available

0:00 0:03:24 0:00
لینک مستقیم

- آقای کبودوند از قبل از عید یعنی اسفندماه پرونده سازیهایی بر علیه ایشان در زندان اوین، دادسرای زندان اوین شروع شد. سه بار ایشان را به بازجویی بردند. اتهاماتی به ایشان وارد شد که دیروز تو دادگاه که آورده بودند، اتهام اصلی که به ایشان وارد شد فعالیت تبلیغی علیه نظام بود که آقای کبودوند با توجه به ۱۷ روز اعتصاب غذا که در اعتراض به این پرونده سازیها و عدم اعمال تجمیع احکام در مورد آنها دست به اعتصاب غذا زدند، وضعیت جسمانی نگران کننده و وخیمی داشتند. حتی از زندان که به دادگاه آورده بودند آقای کبودوند را توسط رئیس بند و دو سرباز دیگر یعنی کمک میکردند آقای کبودوند را، وضعیت ایشان خیلی نگران کننده بود. بعد ایشان بدون حضور وکیل در دادگاه حاضر شدند، از خودشان دفاع کردند و اتهام وارده را رد کردند. وضعیت جسمانی آقای کبودوند با توجه به این ۱۷ روز اعتصاب غذایی که کرده اند خیلی نگران کننده است. دردهای شدید کلیه و کبد پیدا کرده اند. پزشکهای خود زندان هم ابراز نگرانی از اینکه افزایش غلظت خون پیدا کرده اند، امکان لخته شدنش است و عدم تعادل در راه رفتن و ایستادن یا صحبت کردن. آنطور که من حدس میزنم حدود ۱۵ کیلو یعنی کاهش شدید وزن پیدا کرده آقای کبودوند در طی ۱۷ روز. دچار خونریزی معده هم شده.

حتی از زندان که به دادگاه آورده بودند آقای کبودوند را توسط رئیس بند و دو سرباز دیگر یعنی کمک میکردند آقای کبودوند را، وضعیت ایشان خیلی نگران کننده بود. بعد ایشان بدون حضور وکیل در دادگاه حاضر شدند، از خودشان دفاع کردند و اتهام وارده را رد کردند.
همسر محمد صدیق کبودوند

- خانم باغبان حسنی، الان پرونده آقای کبودوند در چه مرحله‌ای است؟ شما اشاره کردید که دادگاه ایشان همین بتازگی، روز سه شنبه، دیروز برگزار شده. الان وضعیت پرونده ایشان به چه شکلی است؟

- خب فعلا که دادگاهی شد. آقای کبودوند هم رد کردند اتهامات را، حکمی صادر بشود و زندان ابلاغ بشود که ما ببینیم که چه حکمی صادر شده.

- اکنون آقای کبودوند گفتید که حدود دو هفته است که در اعتصاب غذا هستند. ایشان آیا همچنان در اعتصاب غذا هستند؟ یعنی اعتصاب غذای خود را ادامه میدهند یا اینکه آنرا قطع خواهند کرد؟

- بله اعتصاب غذای خود را گفتند که نامحدود است.

- آیا در جلسه روز سه شنبه حکمی اصلا صادر شد در مورد پرونده ایشان یا دادگاه بعدی؟

- دادگاه بعدی که نگفتند فقط گفتند حکم را به زندان ابلاغ میکنند که چه حکمی صادر بشود که حالا ما بدهیم که برود دادگاه تجدیدنظر یا ... تا حکم صادر نشود چیزی نمیتوانیم بگوییم.

- الان مجموعا آقای کبودوند چند وقته که در زندان هستند؟

- ۹ سالش تمام شده یعنی ۱۷ روز از ۹ سالش تمام شده.

- آیا با همسرتان ملاقات و تماس دارید بطور مداوم؟

- بله ما هر هفته دوشنبه‌ها ملاقات کابینی داریم و میتوانیم ببینیم ایشان را.

- ایشان چه میگویند؟ آقای کبودوند آیا صحبت خاصی برای شما کرده اند؟ پیامی داشته اند؟

- ما نگران این بوده ایم که این اعتصاب غذا با این بیماریهایی که گریبانگیرش شده، خیلی نگران هستیم و از ایشان خواهش کردیم که این اعتصاب را بشکنند ولی گفتند در اعتراض به این پرونده سازیها و اینکه عدم تجمیع احکام در مورد ایشان اعمال نمیشود دست از اعتصاب برنمیدارند. خواسته‌هایشان همین است که دست از پرونده سازی و آزار و اذیت و شکنجه روحی و این ماده ۱۳۴ که شامل حال ایشان میشود در مورد ایشان اعمال بشود و نهایتا خب آزادی بدون قید و شرط است دیگر چون ایشان واقعا بدون گناهند و ۹ سال هم یعنی عمری است که از ایشان گرفته شده است.

دیدن نظرات (۵)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG