لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۸ شهریور ۱۴۰۰ تهران ۰۱:۲۳

ناصر زرافشان: حتی نمی‌توانند تشکل یک عده نویسنده را تحمل کنند


ناصر زرفشان، وکیل دادگستری و عضو کانون نویسندگان ایران

به‌گفته اعضای کانون نویسندگان ایران مراسمی که بنا بود روز جمعه به مناسبت پنجاهمین سالگرد تشکیل کانون نویسندگان ایران در خانه‌ای شخصی در تهران برگزار شود با مداخلۀ مأموران امنیتی لغو شد.

گزارش‌ها از ایران حاکی است مأموران امنیتی ایران کلیۀ پوسترها، یادگارها و لوازمی که اعضای آن کانون در یک سال گذشته برای مراسم پنجاه سالگی آن تشکل تهیه کرده بودند، ضبط کردند.

please wait

No media source currently available

0:00 0:05:17 0:00
لینک مستقیم

ناصر زرافشان، وکیل دادگستری ایران و از اعضای کانون نویسندگان ایران در گفتگو با رادیو فردا می‌گوید از همان اولین ساعات بعد از ظهر جمعه پس از مراجعۀ برخی از اعضا برای کارهای تدارکاتی مراسم تعدادی خودروی پلیس و پرسنل نیروی انتظامی در محل حضور می‌یابند و سپس با مداخلۀ مسئولان اطلاعاتی مانع از برگزاری مراسم شدند.

از این احکام قضایی پیش‌نوشته و آماده همیشه دست این نوع مأمورین هست، خیلی به این مسائل قضایی در شرایطی مثل شرایط ایران، به نظر من خیلی باریک شدن تو این مسائل یکجور خودفریبی است.
ناصر زرافشان، وکیل دادگستری ایران و از اعضای کانون نویسندگان ایران

ناصر زرافشان می‌افزاید هر چه از وسایل پذیرایی گرفته تا نوشته‌ها و هر چه در محل بود به رغم اینکه محل خانه خصوصی بود توسط مأموران توقیف و برده شد.

این وکیل دادگستری ایران تصریح می‌کند که محل برگزاری یک منزل شخصی در شهرک غرب تهران بود و به هیچ شکل جمع شدن عده‌ای برای برگزاری یک مراسم سالگرد در یک منزل خصوصی از نظر قانونی به مجوزی نیاز ندارد گرچه ناصر زرافشان می‌گوید مأموران گفتند چون در حیاط خانه است خانه شخصی محسوب نمی‌شود؛ نکته‌ای که این حقوقدان «مضحک و غیر قابل بحث» می‌داند.

ناصر زرافشان در گفت‌وگو با رادیو فردا با بیان اینکه بازداشتی صورت نگرفت می‌گوید از همان ساعات اول بعد از ظهر تا ساعت شش که آغاز مراسم بود شمار بسیاری آمده بودند که با مأموران روبرو شدند و برگشتند گرچه شماری تا آخر وقت ماندند.

وی حضور مأموران در محل با حکم ورود به خانه را کاملا خلاف قانون می‌خواند و می‌گوید «از این احکام قضایی پیش‌نوشته و آماده همیشه دست این نوع مأمورین هست، خیلی به این مسائل قضایی در شرایطی مثل شرایط ایران، بنظر من خیلی باریک شدن تو این مسائل یکجور خودفریبی است.»

این عضو کانون نویسندگان ایران می‌گوید مسئله این است که در شرایط فعلی از هر نوع تشکلی حتی از تجمع سه یا چهار نفر بیشتر هراس وجود دارد و نمی‌توانند تشکل حتی یک عده نویسنده را تحمل کنند.

دیدن نظرات (۱۴)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG