لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۱۲:۰۷

۳۷۰ میلیارد دلار فروش شرکت‌های عمده نظامی در سال ۲۰۱۵


در نمودار «سیپری» شرکت های نظامی ایالات متحده، بریتانیا، روسیه و فرانسه به ترتیب بیشترین سهم بازار فروش سلاح را در اختیار دارند.

فروش تسلیحات و خدمات نظامی توسط بزرگترین شرکت‌های این عرصه در سال ۲۰۱۵ میلادی، مجموعا بالغ بر ۳۷۰ میلیارد دلار برآورد شده است.

«انستیتو پژوهشی صلح بین الملل استکهلم» (سیپری) این مبلغ را بر پایه داده‌های تازه در زمینه صنعت تسلیحات بین المللی منتشر کرده است.

شرکت‌های مستقر در ایالات متحده در کل با فروش نزدیک به ۲۱۰ میلیارد دلار سلاح در سال ۲۰۱۵ همچنان در فهرست «انستیتو پژوهشی صلح بین الملل استکهلم» (سیپری) پُررنگ دیده می شوند.

در فهرست سالانه سیپری حاوی یکصد شرکت عمدۀ تسلیحاتی نظامی در عرصۀ بین المللی، ۳۹ کمپانی ایالات متحده به‌چشم می خورند که با هم بالغ بر نیمی از فروش تسلیحات در عرصۀ بین المللی در سال ۲۰۱۵ را در دست داشته اند.

با این وجود، این لیست حاکی است فروش سلاح توسط شرکت‌های ایالات متحده در مقایسه با سال ۲۰۱۴ نزدیک به سه درصد کاهش یافته است که پنجمین سال پیاپی این روند نزولی را نشان می‌دهد.

در برابر، بنا بر گزارش سالانه انستیتو پژوهشی صلح بین الملل استکهلم، فروش تسلیحات توسط شرکت‌های نظامی در اروپای غربی در سال ۲۰۱۵ در مقایسه با سال ۲۰۱۴ بیش از ۶.۵ درصد افزایش یافت و مجموعا نزدیک به ۹۶ میلیارد دلار برآورد شد. این افزایش در تضاد با تنزل قابل توجه درآمد کمپانی‌های اروپای غربی از فروش سلاح که بین سال ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ ثبت شد، گزارش شده است.

مجموع فروش تسلیحات یازده کمپانی روسی در فهرست سال ۲۰۱۵ سیپری، بیش از سی میلیارد دلار و نمایانگر هشت درصد کل میزان فروش سلاح در عرصۀ بین المللی در سال ۲۰۱۵ و افزایشی بیش از شش درصد در مقایسه با آمار سال ۲۰۱۴ ارزیابی شده است.

بر اساس گزارش سالانه مؤسسۀ پژوهشی صلح بین الملل استکهلم، سهم کمپانی‌های ایالات متحده از فروش تسلیحات در سال ۲۰۱۵، بیش از ۵۶ درصد بوده است و شرکت‌های بریتانیایی با بیش از ۱۰ درصد، روسی با ۸ درصد و کمپانی‌های فرانسوی با نزدیک به شش درصد، به ترتیب بیشترین سهم فروش سلاح در سال گذشته میلادی را داشته اند.

به گزارش سیپری، تدارکات بیشتر داخلی و نیز صادرات هفت شرکت کره جنوبی، فروش سلاح‌های آنها در سال ۲۰۱۵ را به میزان تقریبا یک سوم بالا برد و به هفت میلیارد و هفتصد میلیون دلار رساند.

به دلیل فقدان اطلاعات، آمار شرکت‌های چینی در گزارش سیپری قید نشده گرچه برآورد شده است که ۹ شرکت چینی ممکن بود در فهرست گنجانده شوند.

این گزارش انستیتو پژوهشی صلح بین الملل استکهلم، تنها حجم کل فروش سلاح و خدمات نظامی یکصد کمپانی عمده در این عرصه را ترسیم می کند در حالی که گزارش دیگر سیپری که چندی پیش انتشار یافت کل مخارج نظامی در سال ۲۰۱۵ در عرصۀ بین المللی را ۱۶۷۶ میلیارد دلار برآورد کرده است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG