لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲ تهران ۱۳:۰۸

طبرزدی؛ بازداشت و اعتصاب غذا


حشمت الله طبرزدی طی ۲۰ سال گذشته بارها بازداشت و زندانی شده است

گزارشها از ایران حاکی است حشمت الله طبرزدی، دبیرکل «جبهه دمکراتیک ایران» و سخنگوی «همبستگی برای دمکراسی و حقوق بشر در ایران» بدنبال بازداشت مجدد خود، دست به اعتصاب غذا زده است.

حشمت الله طبرزدی، مدیر مسئول نشریات توقیف شده «پیام دانشجوی بسیجی»، «ندای دانشجو»، «هویت خویش» و «گزارش روز» از سال ۱۳۷۴ همواره در بازداشت و زندان بسر برده است.

please wait

No media source currently available

0:00 0:03:51 0:00
لینک مستقیم

رادیو فردا در گفتگو با «آبتین طبرزدی» فرزند حشمت الله طبرزدی که در صفحۀ خود در یکی از شبکه‌های اجتماعی در اینترنت از اعتصاب غذای وی نوشته میپرسد آیا پدرش در اعتصاب غذاست؟

- بله، این خبری است که قاضی پرونده ایشان هم آنرا تأیید کرده و متأسفانه ایشان در بازداشت هستند و همین عامل نگرانی برای خانواده شده.

- به چه دلیلی آقای طبرزدی را برده اند به زندان؟

- در آستانه نوروز دادسرای اوین برای ایشان یک احضاریه‌ای صادر کرد. ایشان از گرفتن آن امتناع کردند و مأمورینی که آمده بودند آنجا مطرح کردند که اگر ایشان مراجعه نکنند به دادسرای اوین، احتمال جلب وجود دارد.

- آن احضاریه به چه دلیلی بود؟ چرا احضاریه‌ای صادر شده بود برای آقای طبرزدی؟

- خب ایشان که حکمش اصلا ۹ تیرماه سال ۹۴ به اتمام رسید و از زندان رجایی شهر آزاد شد و این احضاریه من فکر کنم برای یکسری از این گفتگوها بود که در رابطه با فعالیت هایی که ایشان در رابطه با کمپین معیشت و همچنین مصاحبه هایی که داشتند. من گمان میکنم که بیشتر میخواستند گفتگو کنند اما چون که ایشان نرفت، همان باعث شد که ایشان را بازداشت کنند.

من امیدوارم که این بازداشت ایشان زیاد طولانی نشود چونکه واقعیت این است که ایشان کاری انجام نداده که حالا خواسته باشند دوباره حکم بدهند چونکه نگهداشتن بیش از دو هفته مستلزم این است که حکم داشته باشند و یک پرونده تشکیل بدهند.
فرزند حشمت الله طبرزدی

- خب اکنون وضعیت پرونده ایشان چگونه است؟ این پرونده جدیدی که برایشان تشکیل شده؟ آیا وکیل دارند آقای طبرزدی؟

- وکیل، البته وکلایی که ایشان داشتند هر کدام در سالهای گذشته یا برایشان مشکل ایجاد شد یا مجبور شدند که از پیگیری وضعیت ایشان در واقع منصرف بشوند با سختگیریهایی که برایشان ایجاد شد و یا اینکه از ایران رفتند اما در حال حاضر یکسری از وکلا اعلام آمادگی کرده اند ولی پرونده و وضعیت ایشان الان در مرحله‌ای نیست که بتوانند این وکلا کاری انجام بدهند چونکه قاضی، آقای «ثارالهی» گفته که کارشناسان پرونده دارند کار میکنند روی پرونده و ما نمیتوانیم به وکیل اجازه بدهیم که پیگیری کند.

- هنوز مشخص نیست که جلسه دادگاه برای ایشان کی هست؟

- دادگاه که تشکیل نمیدهند اینها یعنی دادگاهی که علنی باشد یا اینکه حضور هیئت منصفه باشد، اینطوری نیست که شما گمان کنید که حالا دادگاه باشد. من امیدوارم که این بازداشت ایشان زیاد طولانی نشود چونکه واقعیت این است که ایشان کاری انجام نداده که حالا خواسته باشند دوباره حکم بدهند چونکه نگهداشتن بیش از دو هفته مستلزم این است که حکم داشته باشند و یک پرونده تشکیل بدهند. الان ایشان به آن مرحله نرسیده و من فکر نمیکنم بتوانند دوباره برای ایشان حکمی بدهند.

- ایشان، آقای طبرزدی الان کجا هستند؟ کدام زندان هستند؟

- ایشان زندان اوین هستند.

- شما با پدرتان تماس داشتید؟

- پدر یک تماس خیلی کوتاه با ما داشتند. سه روز پیش.

- چه گفتند در تماس خود؟

- تماس‌شان فقط در همین حد احوالپرسی و اینکه ما در واقع از سلامتی ایشان با خبر شدیم اما اجازه ندارند صحبت‌های دیگر بکنند مثلا اینکه دقیقا کجا هستند یا اینکه چگونه بازداشت شدند یا حالا اعتصاب غذا هستند ولی اعتصاب غذایش را خود آن قاضی بما گفت که ایشان اعتصاب غذا کرده اند. این قطعی است ولی از اینکه دقیقا کجایند حالا، تو بند ۲۰۹ هستند ۲۴۰ هستند اینها را ما اطلاعی نداریم.

- شما با پدرتان آیا برنامه ملاقاتی دارید؟

- برنامه ملاقات را باید خود مسئولین پرونده اعلام کنند. تماسی هم اکنون داشته بیشتر فکر کنم بخاطر این پیگیریهایی بود که ما داشتیم وگرنه معمولا روزهای اول اصلا آن کسی که بازداشت میشود نه اجازه تماس دارد با خانواده، نه اینکه میتواند ملاقات داشته باشد. حالا ما باز راضی به این هستیم که ایشان با ما یکجوری تماس هایش، ارتباط‌هایش بتواند هر روزه بشود و ما بتوانیم در جریان قرار بگیریم. حالا ملاقات را فکر نمیکنم به این زودیها بما ملاقات بدهند.

XS
SM
MD
LG