لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷ تهران ۰۲:۳۴

رتبه ایران در شاخص سرمایه انسانی ۱۰۴ در جهان


بنا بر گزارش شاخص سرمایه انسانی مجمع جهانی اقتصاد، ۶۲ درصد سرمایه انسانی اینک بطور جهانی ایجاد شده است

گزارش سالانه مجمع جهانی اقتصاد درباره سرمایه انسانی در بررسی وضعیت ۱۳۰ کشور، نروژ، فنلاند و سوئیس را به ترتیب در صدر جدول ارزیابی کرده است.

در این بررسی وضعیت ایران از نظر سرمایه انسانی در رتبۀ یکصد و چهارم محاسبه شده است.

گزارش سالانه مجمع جهانی اقتصاد همچنین ایران را با جمعیتی بیش از هشتاد میلیون تن، سرانه تولید ناخالص داخلی ۱۶ هزار دلار، میانگین سنی نزدیک به ۳۰ سال، امید به زندگی سالم ۶۶ سال، جمعیت ۵۷ میلیونی در سن کار، نرخ ۳۸ درصدی مشارکت نیروی کار، نرخ بیکاری ۱۱ درصد، نرخ ۳۴ درصد عدم اشتغال، تحصیل یا آموزش جوانان و بازدهی ۵۴ هزار دلاری هر کارگر قید کرده است.

please wait

No media source currently available

0:00 0:04:21 0:00
لینک مستقیم

مجمع جهانی اقتصاد در گزارش سال ۲۰۱۷ میلادی خود وضعیت ۱۳۰ کشور را در برابر چهار زمینه در عرصۀ توسعۀ سرمایه انسانی بررسی کرده است.

چهار زمینه‌ای که کلیدی خوانده شده اند عبارتند از:

۱) ظرفیت که عمدتا از طریق سرمایه گذاری گذشته در آموزش رسمی مشخص میشود.

۲) بکارگیری، کاربرد و کسب مهارت‌ها از طریق کار.

۳) توسعه، آموزش رسمی نسل آینده نیروی کار و تداوم افزایش و تجدید مهارت کارگران موجود.

۴) کاردانی، پهنا و ژرفای بکارگیری مهارت‌های ویژه در کار.

کارکرد کشورها همچنین در پنج گروه سنی متمایز ارزیابی شده است.

در این گزارش، سرمایه انسانی ایران از منظر ظرفیت در نیمۀ پایین فهرست در رتبۀ ۷۶، از لحاظ استقرار و بکارگیری در انتهای لیست در رتبۀ ۱۲۸، از نظر توسعه در نیمۀ بالای جدول در ردۀ ۵۴، از لحاظ کاردانی در پایین جدول در رتبۀ ۱۰۱ و در مجموع با استفاده از نزدیک به ۵۵ درصد از سرمایه انسانی خود در رتبۀ ۱۰۴ محاسبه شده است.

بکارگیری و کاردانی سرمایه انسانی ایران دو زمینه با پایینترین رتبه ارزیابی شده اند
بکارگیری و کاردانی سرمایه انسانی ایران دو زمینه با پایینترین رتبه ارزیابی شده اند

گزارش سالانه مجمع جهانی اقتصاد همچنین ایران را با جمعیتی بیش از هشتاد میلیون تن، سرانه تولید ناخالص داخلی ۱۶ هزار دلار، متوسط تحصیل ۸ سال، میانگین سنی نزدیک به ۳۰ سال، امید به زندگی سالم ۶۶ سال، جمعیت ۵۷ میلیونی در سن کار، نرخ ۳۸ درصدی مشارکت نیروی کار، نرخ بیکاری ۱۱ درصد، نرخ ۳۴ درصد عدم اشتغال، تحصیل یا آموزش جوانان و بازدهی ۵۴ هزار دلاری هر کارگر قید کرده است.

در گزارش سالانه مجمع جهانی اقتصاد، نروژ، فنلاند، سوئیس، آمریکا، دانمارک، آلمان، نیوزیلند، سوئد، اسلوونی و اتریش به ترتیب ۱۰ کشور صدر فهرست از نظر سرمایه انسانی برآورد شده اند.

در بین چهارده کشوری که کمتر از پنجاه درصد از سرمایه انسانی خود را استفاده میکنند، مالی، اتیوپی، سنگال، موریتانی و یمن به ترتیب از رتبۀ ۱۲۶ تا ۱۳۰ در قعر جدول قرار دارند.

بنا بر گزارش شاخص سرمایه انسانی مجمع جهانی اقتصاد، ۶۲ درصد سرمایه انسانی اینک بطور جهانی ایجاد شده است.

این گزارش سالانه می افزاید، تنها ۲۵ کشور ۷۰ درصد یا بیشتر از سرمایۀ انسانی مردمشان بهره میگیرند.

گزارش سال ۲۰۱۷ میلادی مجمع جهانی اقتصاد تصریح کرده است اکثریت کشورها از بین ۵۰ تا ۷۰ درصد سرمایه انسانی خود بهره برداری میکنند.

XS
SM
MD
LG