لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۷ مهر ۱۴۰۲ تهران ۰۶:۴۳

۱۲ کشته و ۱۶ زخمی در درگیری خونین در باغملک


درگیری میان دو طایفه بر سر «مالکیت زمین‌های کشاورزی» در شهرستان باغملک، در استان خوزستان ۱۲ کشته و ۱۶ زخمی برجای گذاشته است.

شهرستان باغملک در حدود ۶۰ کیلومتری شهرستان رامهرمز و ۱۵۰ کیلومتری اهواز واقع است.

به گزارش خبرگزاری مهر، این دو طایفه روز دوشنبه ۲۳ شهریور، در روستای پتک جلالی در بخش می‌داود شهرستان باغملک با یکدیگر درگیر شدند، و زد و خورد در ظرف چند ساعت آنچنان بالا گرفت که به کشته و مجروح شدن این تعداد از اهالی انجامید.

سرهنگ رحمان موسوی، معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان خوزستان به خبرگزاری‌های ایران گفته است که درگیری پس از چند ساعت با دخالت نیروهای انتظامی و امنیتی پایان یافت و عده‌ای از عوامل درگیری بازداشت شده‌اند و تلاش برای دستگیری شماری دیگر که به هر نحوی در آن دخالت داشته‌اند، ادامه دارد و اوضاع اکنون آرام است.

خبرگزاری ایرنا به نقل از شاهدان عینی نوشته است که این درگیری به دلیل اختلافات چند ساله دو طایفه این روستا بر سر مالکیت زمین‌های کشاروزی بوده و پیش از آن هم بارها با هم درگیر شده بودند اما شدت درگیری روز دوشنبه بی‌سابقه بوده است. به گفته این شاهدان، طرفین با استفاده از سلاح شکاری گرم به سوی یکدیگر شلیک کردند.

لطیف حیایی اهوازی، فرماندار شهرستان باغملک نیز به خبرگزاری ایرنا گفته است که این دو طایفه مدتی است با هم مشاجرات لفظی داشته‌اند و بزرگان محل هم تلاش‌هایی برای صلح و سازش آنها کرده بودند اما به نتیجه نرسیده است.

او ادامه داده که روز قبل از درگيری نيز سه نفر از متهمان فراری دستگير شده بودند ولی روز بعد با يک تحريک محلی دوباره جرقه آتش روشن شد و چندین نفر زن، مرد و جوان به جان هم افتادند و درگیری ظرف ۱۵ دقیقه شدت گرفت.

بنابر این گزارش، این دو طایفه بیش از هشت سال است که بر سر این زمین‌های کشاورزی اختلاف دارند.

فرماندار باغملک همچنین گفته است که«وقتی مجروحان به بیمارستان شهرستان رامهرمز انتقال داده شدند، طوایف منتصب به طایفه‌های روستای پتک جلالی به سمت بیمارستان هجوم بردند که خوشبختانه با درایت نیروی انتظامی از شکل‌گیری درگیری دوم جلوگیری می‌شود».

هاشم بالدی، مدیرکل بحران استانداری خوزستان هم به خبرگزاری مهر گفته استکه مدیریت بحران استانداری خوزستان در جریان این درگیری، آمادگی هلال احمر، آتش‌نشانی و اورژانس را اعلام کرد و هماهنگی‌های لازم را با بیمارستان‌ها برای پذیرش مجروحان احتمالی انجام داد.

سرهنگ رحمان موسوی، معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی خوزستان، نیز گفته است «با هرکس که قصد قانون گریزی یا اخلال در نظم و امنیت عمومی را داشته باشد، برابر قانون برخورد می‌شود».

او افزوده که از مردم استان خوزستان، به‌ویژه شهرستان باغملک «تقاضا داریم خبرها را حتماً از منابع رسانه‌ای معتبر دریافت کنند، چرا که شبکه‌های اجتماعی و منابع غیررسمی برای ایجاد رعب و وحشت موضوعات را به شکل دیگری مطرح می‌کنند».

XS
SM
MD
LG