لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۲:۳۲

نتایج اولیه انتخابات پارلمانی یونان، حاکی‌ست که حزب چپگرای «سیریزا» به رهبری الکسیس سیپراس، با ۳۵.۵ درصد آراء باردیگر برنده انتخابات خواهد بود.

در مقابل، حزب محافظه‌کار «دموکراسی نو» به رهبری ونگلس میماراکیس، ۲۸ درصد آراء را به دست خواهد آورد.

با اعلام نتایج رسمی مقدماتی، ونگلس میماراکیس، رهبر حزب «دموکراسی نو»، رقیب اصلی حزب «سیریزا»، به شکست حزبش اذعان کرد و پیروزی رقیب را تبریک گفت.

ونگلس میماراکیس در جریان مبازرات انتخاباتی به شدت بر ضد انتخاب مجدد الکسیس سیپراس هشدار داده و گفته بود که کشور دیگر نمی‌تواند سیاست «آزمون و خطا»ی این حزب چپگرا را تحمل کند.

آقای میماراکیس با این حال، تمایل خود را برای تشکیل دولت ائتلافی با حزب «سیریزا» اعلام کرده بود. اما الکسیس سیپراس تشکیل دولت ائتلافی با این حزب را رد کرده بود. او روز یکشنبه پس از آنکه روشن شد حزبش برنده انتخابات است، گفت که طی سه روز آینده دولت جدید را تشکیل خواهد داد.

الکسیس سیپراس، ۴۱ ساله، حدود یک ماه پیش، پس از آنکه اختلافات در حزبش بر سر اجرای برنامه ریاضت اقتصادی که دولتش با اتحادیه اروپا بر سر آن به توافق رسیده بود، بالا گرفت، از مقام نخست وزیری استعفاء و اعلام کرد که انتخابات پیش از موعد برگزار می‌شود.

حزب سیریزا در انتخابات بهمن ماه گذشته با وعده اجرا نکردن برنامه ریاضت اقتصادی و مذاکره دوباره بر سر شرایط وام‌های صندوق بین‌المللی پول و اتحادیه اروپا به یونان، با ۳۶.۳ درصد آراء به پیروزی رسیده بود. اما آقای سیپراس پس از تشکیل دولت، در جریان مذاکره با اتحادیه اروپا، به ویژه آلمان، ناچار شد بسیاری از شرایط آن ها را بپذیرد. ولی پذیرش این شرایط، سبب شکاف در درون این حزب و جدایی شماری از اعضای بلندمرتبه آن شد که اعلام کرده‌اند حزب جدیدی را تشکیل خواهند داد.

۹ حزب در انتخابات پارلمانی روز یکشنبه، ۲۹ شهریور، یونان رقابت می‌کردند و بیش از ۹.۸ میلیون نفر واجد شرایط رای دادن اعلام شده بودند. هنوز میزان مشارکت در این انتخابات روشن نیست.

براساس نتایج مقدماتی، از میان احزاب دیگر، حزب نئونازی «طلوع زرین» حدود ۷ درصد آراء را کسب خواهد کرد که به معنای فرستادن ۱۹ نماینده به پارلمان ۳۰۰ نفره یونان است. از حزب سوسیالیست «پاسوک» نیز احتمالا نمایندگانی به پارلمان راه خواهند یافت.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG