لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ تهران ۱۸:۱۸

جدل ایران و اسرائیل در کمیته خلع سلاح سازمان ملل


غلامعلی خوشرو
غلامعلی خوشرو

همچون سال‌های گذشته، نمایندگان ایران و اسرائیل در نشست کمیته خلع سلاح مجمع عمومی سازمان ملل بار دیگر به مجادله پرداخته و یکدیگر را تهدیدی برای منطقه و جهان خواندند.

سفیر اسرائیل، آلون ران سنیر، در جلسه روز جمعه، ۱۷ مهر، در نیویورک، جمهوری اسلامی ایران را «مهم‌ترین تهدید برای امنیت خاورمیانه و ماورای آن» دانست.

او بار دیگر بر مخالفت دولت نتانیاهو با توافق هسته‌ای ایران و گروه ۵+۱ (برجام) تاکید کرد و گفت: «بعید است که این توافق ایران را از تلاش بی‌وفقه برای دست یافتن به توانایی هسته‌ای بازدارد.»

نماینده اسرائیل همچنین جمهوری اسلامی ایران را به ادامه «متعصبانه حملات لفظی ضدیهود و تهدید علیه اسرائیل»‌ متهم کرد.

در مقابل، غلامعلی خوشرو، نماینده دائم ایران در سازمان ملل، اسرائیل را «تنها مانع» برای رسیدن به هدف خاورمیانه عاری از سلاح هسته‌ای و انسداد همه تلاش‌های بین المللی و منطقه ای در این زمینه توصیف کرد.

سفیر ایران بار دیگر تاکید کرد که برنامه هسته ای جمهوری اسلامی صلح‌آمیز و زیر نظر آژانس بین المللی انرژی اتمی است.

نمایندگان ایران و اسرائیل اخیرا هم در نشست سالانه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین یکدیگر را بزرگ‌ترین تهدید برای منطقه خوانده بودند.

در آن نشست که روز ۲۶ شهریور برگزار شد، قطعنامه لزوم پیوستن اسرائیل به معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای که شماری از کشورهای عرب به ابتکار مصر تهیه کرده بودند و ایران هم از آن حمایت می‌کرد، رای نیاورد.

نخست وزیر اسرائیل ارائه آن قطعنامه را موجب «انحراف از مسئله هسته ای ایران» خواند، و نماینده ایران در آژانس، خودداری اسرائیل از عضویت در معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای را مانع تحقق آرزوی «خاورمیانه عاری از سلاح هسته‌ای» توصیف کرد.

XS
SM
MD
LG