لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ تهران ۰۰:۴۵

اعتراض مطهری به رد صلاحیتش: باید بتوان خلاف نظر ولی‌فقیه نظر داد


علی مطهری، نماینده اصولگرای تهران در مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای به شورای نگهبان به رد صلاحیتش اعتراض کرد. آقای مطهری استدلال کرده که مومن است و به نظام اعتقاد دارد اما برداشت متفاوتی از «جمهوری اسلامی» دارد.

علی مطهری در این نامه که در سایت‌های خبری ایران از جمله خبرگزاری فارس انتشار یافته است، خبر داده که هیات مرکزی نظارت بر انتخابات به استناد بندهای ۱ و ۳ ماده ۲۸ قانون انتخابات مجلس او را رد صلاحیت کرده است.

نامه اعتراض علی مطهری در روز سه شنبه ۲۹ دی، در آخرین روز مهلت طرح شکایات به شورای نگهبان نوشته شده است. شورای نگهبان اکنون برای بررسی اعتراض‌ها و اعلام نظر دوباره، حدود ۲۰ روز فرصت خواهد داشت.

انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان همزمان در هفتم اسفندماه برگزار می‌شود.

آقای مطهری در نامه‌اش با تشریح دو بند ۱ و ۳ ماده ۲۸، استناد هیات مرکزی نظارت را به این بند‌ها برای رد صلاحیتش «نادرست» خوانده است.

این بند‌ها شرایط کاندیداتوری مجلس را «اعتقاد و التزام عملی به اسلام و نظام مقدس جمهوری اسلامی» و «وفاداری به قانون اساسی و اصل مترقی ولایت مطلقه فقیه» تعیین کرده‌اند.

علی مطهری در نامه خود نوشته است مسلمانی هر شخص به گفتن «شهادتین» است و اعتقاد و ایمان هم یک امر قلبی است که «بر هیچ فرد دیگری از جمله هیات مرکزی نظارت روشن نیست. بنابراین ادعای آن هیات باطل است.»

وی در مورد التزام عملی به اسلام نیز استدلال کرده که «گناه کبیره» مرتکب نمی‌شود بنابراین به اسلام التزام عملی دارد.

آقای مطهری با تاکید بر اینکه به نظام جمهوری اسلامی اعتقاد دارد و پدرش از بنیان‌گذاران این نظام بوده، افزوده که «گرچه ممکن است برداشت من از "جمهوری اسلامی" با برداشت کسانی که به جمهوری بودن این نظام اعتقادی نداشته و برای مردم نقش چندانی قائل نیستند متفاوت باشد».

این نماینده اصولگرای مجلس در ادامه تاکید کرده که وفاداریش به قانون اساسی و همین طور به اصل ولایت‌ مطلقه فقیه، نیز روشن است، اما اضافه کرده است: «منتها باید برداشت درستی از این اصل داشت. از نظر من، برخلاف نظر عده‌ای، ولایت فقیه با آزادی بیان منافات ندارد و اگر کسی در موضوعی نظر مخالف نظر ولی‌فقیه داشت آزاد است که نظر خود را ابراز کند...».

براساس گزارش‌ها، علاوه بر علی مطهری، شماری دیگر از نمایندگان فعلی مجلس هم با استناد به بندهای ماده ۲۸ قانون انتخابات رد صلاحیت شده‌اند.

از جمله محمد بیاتیان، نماینده بیجار به خبرگزاری ایسنا گفته است رد صلاحیت اکثر نمایندگان با استناد به بند ۱ ماده ۲۸ بوده است.

او افزوده که به درخواست نمایندگان رد صلاحیت شده، علی لاریجانی، رییس مجلس با شورای نگهبان صحبت‌هایی داشته و قرار شده که برخی از حقوق‌دانان شورای نگهبان در مجلس حاضر شوند تا در مورد دلایل رد صلاحیت آن‌ها توضیح دهند.

هنوز دقیقا مشخص نیست که چه تعداد از نمایندگان فعلی مجلس رد صلاحیت شده‌اند اما وب‌سایت روزنامه ایران روز یکشنبه خبر داده بود که «حدود ۵۰ نماینده» مجلس نهم رد صلاحیت شده‌اند.

خبرگزاری فارس هم روز دوشنبه اسامی ۲۵ نماینده اصولگرا، هشت نماینده اصلاح‌طلب و چهار نماینده مستقل مجلس نهم را که رد صلاحیت شده‌اند، منتشر کرد.

در مجموع رسانه‌های ایران از جمله، خبرگزاری صدا و سیما به نقل از شورای نگهبان، از رد یا عدم احراز صلاحیت ۵۵ درصد از نامزدهای انتخابات مجلس دهم، و تایید صلاحیت بیش از ۴۰ درصد از آن‌ها، در هیات‌های نظارت استان‌ها وابسته به شورای نگهبان، خبر داده‌اند.

«واکنش تند وزیر کشور به ردصلاحیت‌ها»

در همین حال سایت «پایش» از انتقاد تند عبدالرضا رحمانی، وزیر کشور در جلسه اخیر هیات دولت از «رد صلاحیت‌های گسترده» خبر داده است.

به نوشته این سایت، آقای رحمانی فضلی روز سه شنبه پس از مذاکره با شورای نگهبان، در جلسه هیات دولت به رییس‌جمهوری گفته است: «بیش از این نمی‌تواند پاسخگوی اعتراضات استانداران و فرمانداران سراسر کشور درباره رد صلاحیت‌ها باشد و خواستار واکنش جدی‌تر حسن روحانی به این موضوع شده است».

از سوی دیگر، حسینعلی امیری، سخنگوی وزارت کشور به خبرگزاری ایسنا گفته که وزیر کشور روز سه شنبه دیداری با اعضای شورای نگهبان نداشته است.

XS
SM
MD
LG