لینک‌های قابلیت دسترسی

سه شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۶ تهران ۱۲:۰۷

بازداشت یک شهروند آمریکایی- لبنانی در ایران تایید شد


تلویزیون دولتی ایران نزار ذکا را فردی توصیف کرده که به گفته آن، «پیوندهای عمیقی با جامعه اطلاعاتی و نظامی آمریکا دارد».

حدود یک هفته پس از انتشار خبر بازداشت نزار ذکا، شهروند لبنانی- آمریکایی در تهران، رادیو و تلویزیون دولتی ایران خبر بازداشت او را به نقل از منابع «آگاه» تایید کرده است.

یک روزنامه لبنانی هفته پیش خبر از دستگیری نزار ذکا داده بود و او را «بازرگان لبنانی» و «نایب رییس اتحادیه جهانی فناوری اطلاعات» معرفی کرده بود.

صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران روز سه شنبه ۱۲ آبان از قول منابع «آگاه»، نزار ذکا را فردی که «پیوندهای عمیقی با جامعه اطلاعاتی و نظامی آمریکا دارد» توصیف کرد.

خبرگزاری‌های مهر و تسنیم با انتشار خبر صدا و سیما نوشته‌اند که برخی «عکس‌های منتشر شده، او را در لباس ارتش آمریکا در پایگاه نظامی ریورساید در آمریکا نشان می‌دهند».

این خبرگزاری‌ها همچنین نوشته‌اند: «برخی منابع با اشاره به ارتباطات بسیار ویژه نزار ذکا با جامعه اطلاعاتی و نظامی آمریکا، از وی بعنوان یک گنج پنهان یاد می‌کنند».

تایید بازداشت آقای ذکا در تهران چند روز بعد از آن است که روزنامه لبنانی «اللواء» روز هفتم آبان از بازداشت او در تهران خبر داده بود.

این روزنامه نوشته بود که نزار ذکا نایب رییس «اتحادیه جهانی فناوری اطلاعات» (ویتسا) و دبیرکل «سازمان عربی فناوری اطلاعات و ارتباطات» (اجمع) است که «به دلایل نامعلوم» در تهران دستگیر شده است.

پیش از آن هم خبرهایی مبنی بر ناپدید شدن این شهروند آمریکایی- لبنانی پس از حضورش در کنفرانسی مربوط به فناوری اطلاعات در تهران در ۲۴ شهریور انتشار یافته بود و گفته شده بود که او به دعوت شهیندخت مولاوردی معاون رییس جمهوری ایران در امور زنان و خانواده برای شرکت در «دومین نمایشگاه و همایش بین‌المللی نقش‌آفرینی زنان در توسعه پایدار» با موضوع «کارآفرینی و اشتغالزایی» به تهران رفته بود.

نزار ذکا پنجمین شهروند آمریکایی با تابعیت دو گانه است که در ایران بازداشت می‌شود.

خبر بازداشت او در حالی تایید شده است که اخیرا سیامک نمازی، یک شهروند آمریکایی- ایرانی دیگر در تهران دستگیر شد.

خبرگزاری رویترز روز هشتم آبان به نقل از منبعی گزارش داده بود که سیامک نمازی، مدیر ایرانی – آمریکایی دفتر برنامه‌ریزی استراتژیک شرکت نفتی «کرسنت» در امارات، اواسط مهرماه توسط اطلاعات سپاه پاسداران در ایران بازداشت شده و در سلول انفرادی در زندان اوین است.

به گزارش رویترز، سیامک نمازی ماه ژوئیه گذشته برای دیدار خانواده‌اش از دبی به ایران رفته بود اما ممنوع الخروج شده و پس از بازجویی‌های مکرر، سرانجام در نیمه ماه اکتبر بازداشت شده است.

این بازداشت‌ها در حالی انجام می‌شود که قرار است انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان در هفتم اسفندماه در ایران برگزار شود و آیت‌الله خامنه‌ای، فرمانده سپاه و برخی از نمایندگان اصولگرای مجلس و امامان جمعه در هفته‌های اخیر از تلاش آمریکا برای «نفوذ» در ایران پس از توافق هسته‌ای سخن گفته‌اند.

سعید عابدینی، امیرحکمتی و جیسون رضائیان با تابعیت دوگانه آمریکایی- ایرانی نیز از مدتی پیش در ایران در بازداشت به سر می‌برند.

روز سه شنبه ۱۲ آبان، ساعاتی پس از تایید بازداشت نزار ذکا در تهران، سازمان اطلاعات سپاه پاسداران هم از بازداشت عده‌ای که «چند تن از اعضای شبکه نفوذی همکار با دولت‌های متخاصم غربی که در فضای مجازی و مطبوعات کشور فعال بودند»، توصیف کرده است، خبر داد.

شامگاه سه‌شنبه همچنین گزارش‌هایی از بازداشت یک روزنامه نگار دیگر ایرانی به نام سامان صفرزائی، از خبرنگاران ماهنامه اندیشه پویا انتشار یافت.

روز دوشنبه نیز خبر بازداشت آفرین چیت‌ساز، ستون نویس روزنامه ایران، عیسی سحر خیز، مدیر کل مطبوعات وزارت ارشاد در دوره ریاست جمهوری محمد خاتمی و احسان مازندرانی مدیرمسئول روزنامه فرهیختگان منتشر شده بود.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG