لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۱ تهران ۱۳:۳۶

ده‌ها کشته و زخمی در اثر انفجار انتحاری در مراسم شیعیان نیجریه


انفجار انتحاری در مراسم شیعیان نیجریه در «کانو» ۲۱ کشته و شماری زخمی برجای گذاشت. کانو در شمال نیجریه منطقه فعالیت گروه بوکوحرام است که خواستار استقرار حکومت اسلامی است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، یک بمب‌گذار انتحاری روز جمعه، ششم آذرماه، خود را در روستایی در ۲۰ کیلومتری جنوب شهر کانو در میان جمعیتی از شیعیان منفجر کرد. این عده برای شرکت در مراسم بزرگداشت رهبر مذهبی محلی خود به سوی شهر «زریا» راهیپمایی می‌کردند.

منابع محلی شمار کشته‌شدگان را ۲۱ نفر اعلام کرده‌اند، اما رئیس پلیس منطقه به خبرگزاری رویترز گفته است که تعداد دقیق کشته‌ها و مجروحان هنوز مشخص نیست.

اگرچه هیچ گروهی مسئولیت این حمله را برعهده نگرفته، گروه اسلام‌گرای بوکوحرام تاکنون بارها با استفاده از بمب‌گذاران انتحاری به اهدافی مانند مساجد، بازارچه‌ها و ایستگاه‌های اتوبوس حمله کرده است.

این گروه که از سال ۲۰۰۹ اعلام موجودیت کرد بخش‌هایی از شمال شرق نیجریه را تا سال ۲۰۱۴ زیر کنترل داشت، اما امسال در جنگ با ارتش نیجریه و کشورهای همسایه، تقریبا همه آن مناطق را از دست داد، و اخیرا با گروه حکومت اسلامی (داعش) بیعت کرد.

بوکوحرام به حملات متعددی در مناطق مرزی چاد، کامرون و نیجر، کشورهای همسایه نیجریه، نیز دست زده است که سبب شد تا این کشورها به همکاری با نیجریه برای سرکوبی این گروه بپردازند.

آمریکا نیز سال گذشته شماری از نیروهای ضربتی خود را برای کمک به کامرون به این کشور فرستاد.

هفته گذشته هم دو بمب‌گذار انتحاری زن خود را در بازارچه فروش تلفن‌های موبایل در شهر کانو منفجر کردند که این دو انفجار دست‌کم ۱۴ کشته و بیش از صد مجروح برجای گذاشت.

ناآرامی‌ها در مناطق شمال نیجریه به جابه‌جایی و آوارگی بیش از دو میلیون نفر انجامیده است و هزاران تن نیز کشته و صدها نفر ربوده شده‌اند.

از جمله در یکی از حملات بوکوحرام به روستایی در شمال نیجریه در سال ۲۰۱۴، حدود ۳۰۰ دختر دانش‌آموز ربوده شدند که شماری از آنها بعدا طی یک عملیات ارتش نیجریه آزاد شدند، اما از سرنوشت برخی دیگر هنوز خبری در دست نیست.

XS
SM
MD
LG