لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ آذر ۱۴۰۱ تهران ۰۷:۵۴

انتقاد شدید ترکیه از آمریکا و روسیه


مولودچاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه روز جمعه در تفلیس

ترکیه آمریکا را به اظهارات ضد و نقیض درباره شبه نظامیان کرد سوری متهم کرد. مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه، همچنین گفت که روسیه بیمارستان‌ها را در سوریه بمباران کرده و مرتکب «جنایت جنگی»شده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز در روز جمعه، ۳۰ بهمن، مولود چاووش اوغلو در جریان دیدار رسمی خود از تفلیس، پایتخت گرجستان، در پاسخ به سوال خبرنگاران، با ضد و نقیض خواندن سخنان مقام‌های آمریکا درباره «یگان‌های مدافع خلق»، شبه نظامیان کرد وابسته به حزب اتحاد دمکراتیک سوریه، این شبه نظامیان را «تروریست» خواند.

او افزود: «توسل به گروه‌های تروریستی مانند یگان‌های مدافع خلق در جنگ با داعش در سوریه بیش از هر چیز نشانه ضعف است و همه، به‌ویژه متحد ما آمریکا باید این اشتباه را سریع متوقف کنند.»

ترکیه یگان‌های مدافع خلق، ی‌پ‌گ، و حزب کارگران کردستان، پ‌کاکا، را مسئول انفجار روز چهارشنبه در حوالی ستاد ارتش این کشور در آنکارا معرفی کرده است که در آن ۲۸ نفر کشته و بیش از ۶۰ تن زخمی شدند.

آمریکا این انفجار را محکوم کرده اما گفته است که هنوز نمی‌تواند اتهام ترکیه را در مورد دست داشتن شبه نظامیان کرد سوری در آن تایید یا رد کند.

حزب اتحاد دموکراتیک کردهای سوریه، مداخله یگان‌های مدافع خلق و پ‌کاکا هم دست داشتن خود را در آن انفجار تکذیب کرده‌اند.

مولود چاووش اوغلو در سخنان روز جمعه‌اش همچنین گفت که جان کری، وزیر خارجه آمریکا، هم گفته است که به شبه نظامیان کرد نمی‌توان اعتماد کرد.

آقای کری در این مورد هنور ابراز نظری نکرده است. اما او بارها از ترکیه خواسته تا حمله به کردهای سوری را که با گروه خلافت اسلامی می‌جنگند متوقف کند.

ترکیه پس از پیشروی‌های اخیر یگان‌های مدافع خلق با حمایت حملات هوایی روسیه و تصرف برخی مناطق زیر کنترل داعش در امتداد مرز با ترکیه، مواضع این شبه نظامیان را گلوله‌باران کرد.

وزیر خارجه ترکیه روز جمعه همچنین بار دیگر روسیه را به ارتکاب «جنایت جنگی» در سوریه متهم کرد و گفت که روسیه بیمارستان‌ها و مدارس را بمباران می کند.

این در حالی است که روسیه گزارش‌ها درباره بمباران بیمارستانی در شمال سوریه را رد کرده است.

ناظر حقوق بشر سوریه چند روز پیش از بمباران بیمارستانی در استان حلب توسط جنگنده‌های روسی خبر داده بود.

منابع مستقل هویت جت‌های جنگی را که با بمباران این بیمارستان به مرگ دست‌کم ۹ نفر منجر شد، اعلام نکرده‌اند.

XS
SM
MD
LG