لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۰۵:۱۴

اوباما «به کری اختیار داد مجوز فروش هواپیما به ایران را صادر کند»


باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا

گزارش‌ها حاکی است که باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، در اقدامی دیگر برای لغو تحریم‌های ایران پس از اجرایی شدن برجام، به وزیر خارجه خود اختیار داده است مجوز فروش هواپیماهای مسافربری به ایران را صادر کند.

به گزارش روزنامه «یو اس‌ای تودی»، باراک اوباما روز شنبه ۲۶ دی، در حکم «تفویض اختیاراتش در مورد لغو تحریم‌ها» به جان کری، به او اجازه داده است مجوز فروش این هواپیماها را نیز به ایران بدهد.

خبرگزاری ایسنا نیز می‌گوید علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران که همراه محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه و هیئتی هم اکنون برای شرکت در مراسم اعلام رسمی آغاز اجرایی شدن برجام به وین رفته‌اند، هنگام ورود به این شهر به مزاح به خبرنگاران گفت «امروز با هواپیمای نو به تهران باز می‌گردیم.»

آمریکا پس از گروگانگیری دیپلمات‌هایش در تهران در سال ۱۳۵۸ فروش هواپیماهای مسافربری را به ایران ممنوع کرد.

مقام‌های ایران گفته‌اند که اگرچه تحریم فروش هواپیما ارتباطی با تحریم‌های نفتی و بانکی مربوط به برنامه هسته‌ای ایران ندارد، اما آمریکا در جریان مذاکرات هسته‌ای با لغو ممنوعیت فروش هواپیما به ایران موافقت کرده‌است.

روزنامه «یواس‌ای تودی» با انتشار این خبر تاکید کرده که براساس توافق هسته‌ای، تحریم‌های آمریکا علیه ایران در ارتباط با «نقض حقوق بشر و حمایت از تروریسم» و همچنین بخش عمده تحریم تجاری آمریکا با ایران به قوت خود باقی می‌ماند اما در توافق اتمی، دو مورد فروش هواپیماهای مسافربری به ایران و فروش کالاهای خاص ایرانی، به‌ویژه قالی و گلیم به آمریکا، از تحریم مستثنی شده‌اند.

بر پایه این گزارش، کنگره آمریکا در سال ۲۰۱۰ به اوباما اختیار صدور کالا، خدمات یا فناوری به ایران را مشروط به آنکه «در خدمت منافع ملی باشد» داد.

در همین حال مهرداد بائوج لاهوتی، از اعضای کمیسیون عمران مجلس به خبرگزاری فارس گفته‌است که در حال حاضر یکصد فروند هواپیمای زمین‌گیر در ناوگان مسافری کشور وجود دارد.

او همچنین به نقل از وزیر راه افزوده که ناوگان هواپیمایی کشوری هم‌اکنون پانصد فروند هواپیما لازم دارد.

XS
SM
MD
LG