لینک‌های قابلیت دسترسی

دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۶ تهران ۱۹:۴۸

کاخ سفید اعلام کرد مقررات ایالات متحده برای ورود «بدون دریافت ویزا در مبدأ» سخت‌تر می‌شود تا مسافرانی که از ۳۸ کشور جهان براساس این توافق دو طرفه، وارد آمریکا می‌شوند بهتر شناسایی شوند.

همزمان، اعلام شده که اطلاعات مربوط به پناهجویان سوری مرتباً در اختیار فرمانداران ایالت‌ها قرار خواهد گرفت.

به گزارش رویترز در روز دوشنبه ۹ آذر، تغییرات جدید برای مسافرانی که مشمول این توافق‌نامه می‌شوند، پس از حملات تروریستی ۲۲ آبان در پاریس تسریع شده است.

این حملات که ۱۳۰ کشته و شمار زیادی زخمی برجای گذاشت و حکومت اسلامی (داعش) مسئولیت آن را برعهده گرفت، سبب نگرانی در آمریکا از احتمال وقوع حملات مشابهی شده است.

اکنون کاخ سفید اعلام کرده که وزارت امنیت داخلی اطلاعات بیشتری را در مورد سفرهای گذشته مسافران ورودی آمریکا، به کشورهایی که «محل‌های امنی برای فعالیت تروریستی» توصیف شده، جمع‌آوری خواهد کرد.

وزارت امنیت داخلی همچنین طرح‌های جدیدی را برای جمع آوری اطلاعات «بیومتریک» مانند اثر انگشت متقاضیان ورود از کشورهای مشمول توافق ورود بدون ویزا، در نظر خواهد گرفت.

این وزارتخانه علاوه بر این خواستار اعطای اختیارات بیشتری از کنگره شده که از جمله آن افزایش جریمه شرکت‌های هواپیمایی خواهد بود که مقررات کنترل گذرنامه‌ها و تصدیق اطلاعات موجود در آن‌ها را به خوبی رعایت نمی‌کنند.

همزمان با این طرح، کاخ سفید روز دوشنبه اعلام کرد که اداره امنیت داخلی، اطلاعات مربوط به پناهجویان سوری را مرتباً در اختیار فرمانداران ایالات قرار خواهد داد.ه

از سال ۲۰۱۱ با آغاز بحران سوریه، تاکنون تنها ۱۵۰۰ پناهجوی سوری در آمریگا پذیرفته شده اند، اما پس از هجوم سیل مهاجران سوری به اروپا، دولت اوباما نیزدر ماه سپتامبر اعلام کرد که طی سال آینده ۱۰ هزار پناهجوی سوری را در آمریکا خواهد پذیرفت.

اما در پی حملات تروریستی در پاریس، بویژه پس از آنکه اعلام شد دستکم یکی از مهاجمان با گذرنامه سوری از ترکیه و از طریق یونان وارد اروپا شده بود، ۳۱ ایالت آمریکا، بیش از نیمی از ایالات این کشور، که تمامی آن‌ها بجز یکی، دارای فرمانداران جمهوری‌خواه هستند، اعلام کرده‌اند که این پناهجویان را به دلایل امنیتی نخواهد پذیرفت. اگرچه، حرف آخر را در این زمینه دولت فدرال می‌زند.

مجلس نمایندگان نیز ۱۰ روز پیش به تعلیق برنامه دولت اوباما برای پذیرش ۱۰ هزار پناهجوی سوری رأی داد، اما آقای اوباما گفته است که در صورت تصویب آن در کنگره آن را وتو خواهد کرد.

دولت اوباما اکنون می‌کوشد با تشدید تدابیر امنیتی و جمع‌آوری اطلاعات دقیق‌تر درباره این پناهجویان و مسافرانی که نیاز به دریافت ویزا ندارند، به فرمانداران اطمینان خاطر دهد.

در همین حال به گزارش آسوشیتدپرس، کوین مک کارتی، فرماندار کالیفرنیا و رئیس فراکسیون اکثریت جمهوری‌خواه در مجلس نمایندگان روز دوشنبه گفت که این مجلس به احتمال زیاد تا پیش از پایان سال جاری میلادی، بازبینی در مقررات ورود بدون ویزا به کشور را در دستور کار قرار خواهد داد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG