لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۷:۳۰

هنگامی که زن قانونا «مکلّف» به کسب اجازه از مرد است، وقتی که «شرط» ریاست جمهوری اعتقاد به شیعه اثنی عشری است، آن زمان که تدریس زبان قومیت ها در مدارس نه «حق» قانونی، که نگرانی امنیتی است... آن هنگام است که منتقدان، ایران را به اعمال «سیستماتیک» تبعیض متهم می کنند؛ تبعیض جنسیتی، تبعیض مذهبی و تبعیض قومی.

روز اول مارس (یازدهم اسفند) در روزشمار سازمان ملل متحد با عنوان «رفع هرگونه تبعیض» نامگذاری شده است؛ موقعیتی که به ما این امکان را می دهد تا چند پرسش را درباره تبعیض در ایران به بحث بگذاریم:

مذهب، قومیت و جنسیت؛ خط قرمز حکومت در قبال هر یک از این حوزه ها کجاست؟ چرا مفهوم «برابری» در جاهایی رنگ و بوی امنیتی می گیرد؟ تبعیض در هر کدام از این حوزه ها تا چه حد برآمده از بستر فرهنگی جامعه و تا چه اندازه نشات گرفته از سیاست های حکومتی است؟ چه تفاوت ها و شباهت هایی در رویکرد جمهوری اسلامینسبت به ارزشگذاری مذهبی، قومیتی و جنسیتی وجود دارد؟

ساعت ششم - چرا در ایران بعضی‌ها بیشتر «حق» دارند؟
please wait

No media source currently available

0:00 0:54:06 0:00
لینک مستقیم

میهمان ما در این برنامه در کنار مخاطبان رادیو فردا، سعید پیوندی است جامعه شناس از پاریس.


  • 16x9 Image

    نیوشا بقراطی

    نیوشا بقراطی در سال ۱۳۸۴ به عنوان گزارشگر و مجری به رادیو فردا پیوست. او میزبان برنامه زنده هفتگی «ساعت ششم» است و از سال ۱۳۹۰ سردبیری بخش صوتی و تصویری رادیو فردا را بر عهده دارد

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG