لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۹ تهران ۱۷:۰۹

عادت عادی عرب‌ستیزی


«عرب‌ستیزی» و در نمایی کلی‌تر، «بیگانه‌ستیزی» پدیده‌ای است چنان درهم‌تنیده با روزمرگی بسیاری از ایرانیان، که به عادتی عادی و فراگیر در بخش‌هایی از جامعه تبدیل شده‌است؛ تا آن حد که حتی گاه، نام این ملیت یا آن نژاد، در گویش لایه‌هایی از اجتماع، رنگ ناسزا به خود می‌گیرد و کلمه «افغانی» یا «عرب» در خیابان‌های شلوغ و پر ترافیک شهر، در قامت دشنام از دهان عصبانی شهروندان ایرانی به سوی هم پرتاب شود.

ساعت ششم - ایران و عادت «عادی» عرب‌ستیزی
please wait

No media source currently available

0:00 0:54:00 0:00
لینک مستقیم

در روزهای گذشته حادثه «بی‌حرمتی» به دو نوجوان ایرانی در فرودگاه جده، جدا از تبعات سیاسی، از جمله تعلیق سفرهای حج عمره، زمینه‌ساز بروز حرکات و سخنانی از سوی شماری از ایرانیان شد، که در بسیاری موارد، رنگ و بوی «عرب‌ستیزی» به خود می‌گرفت.

این هفته محور بحث برنامه «ساعت ششم» تبعات این حادثه بود در سطح جامعه؛ موج بزرگ تحقیر و نفرت‌پراکنی، نه علیه جُرمی که صورت گرفته‌است، نه علیه ماموران خطاکار فرودگاه؛ که علیه یک ملت، علیه یک نژاد.

مجید محمدی جامعه‌شناس مقیم نیویورک و مخاطبان رادیو فردا میهمانان این برنامه بودند.

  • 16x9 Image

    نیوشا بقراطی

    نیوشا بقراطی در سال ۱۳۸۴ به عنوان گزارشگر و مجری به رادیو فردا پیوست. او میزبان برنامه زنده هفتگی «ساعت ششم» است و از سال ۱۳۹۰ سردبیری بخش صوتی و تصویری رادیو فردا را بر عهده دارد

دیدن نظرات (۷۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG