لینک‌های قابلیت دسترسی

چهارشنبه ۵ مهر ۱۳۹۶ تهران ۰۱:۴۷

«عرب‌ستیزی» و در نمایی کلی‌تر، «بیگانه‌ستیزی» پدیده‌ای است چنان درهم‌تنیده با روزمرگی بسیاری از ایرانیان، که به عادتی عادی و فراگیر در بخش‌هایی از جامعه تبدیل شده‌است؛ تا آن حد که حتی گاه، نام این ملیت یا آن نژاد، در گویش لایه‌هایی از اجتماع، رنگ ناسزا به خود می‌گیرد و کلمه «افغانی» یا «عرب» در خیابان‌های شلوغ و پر ترافیک شهر، در قامت دشنام از دهان عصبانی شهروندان ایرانی به سوی هم پرتاب شود.

در روزهای گذشته حادثه «بی‌حرمتی» به دو نوجوان ایرانی در فرودگاه جده، جدا از تبعات سیاسی، از جمله تعلیق سفرهای حج عمره، زمینه‌ساز بروز حرکات و سخنانی از سوی شماری از ایرانیان شد، که در بسیاری موارد، رنگ و بوی «عرب‌ستیزی» به خود می‌گرفت.

این هفته محور بحث برنامه «ساعت ششم» تبعات این حادثه بود در سطح جامعه؛ موج بزرگ تحقیر و نفرت‌پراکنی، نه علیه جُرمی که صورت گرفته‌است، نه علیه ماموران خطاکار فرودگاه؛ که علیه یک ملت، علیه یک نژاد.

مجید محمدی جامعه‌شناس مقیم نیویورک و مخاطبان رادیو فردا میهمانان این برنامه بودند.

  • 16x9 Image

    نیوشا بقراطی

    نیوشا بقراطی در سال ۱۳۸۴ به عنوان گزارشگر و مجری به رادیو فردا پیوست. او میزبان برنامه زنده هفتگی «ساعت ششم» است و از سال ۱۳۹۰ سردبیری بخش صوتی و تصویری رادیو فردا را بر عهده دارد

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG