لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۲:۰۹

سازمان انرژی اتمی ایران روز پنج‌شنبه، ۲۴ تیرماه، در واکنش به اظهارات اخیر فریدون عباسی، رئیس این سازمان در دولت محمود احمدی‌نژاد، با انتشار بیانیه‌ای، سخنان وی را «بی‌اساس و ناروا» خواند و قضاوت در این‌ باره را به وجدان عمومی و مردم واگذار کرد.

در این بیانیه که روی وب‌سایت سازمان انرژی اتمی ایران منتشر شده، خطاب به فریدون عباسی آمده است: «ما در پاسخ به این مطالب ناروا، سخنان خودتان را به خودتان برمی‌گردانیم تا وجدانتان و البته وجدان عمومی و مردم خود قضاوت کنند. هرچند که وجدان عمومی همین چند ماه پیش، در بحبوحه انتخابات مجلس، پاسخ شما را داد.»

فریدون عباسی، رئیس سازمان انرژی اتمی در دولت محمود احمدی‌نژاد، روز چهارشنبه، ۲۳ تیرماه، در مصاحبه‌ای با وب‌سایت رجانیوز، به مناسبت سالگرد برجام، از عملکرد دولت و تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران به‌شدت انتقاد کرد.

وی دولت را به «کتمان» اطلاعات واقعی متهم کرد و ورود آیت‌الله خامنه‌ای و شورای‌ عالی امنیت ملی به برجام را «خوب» توصیف کرده و گفت: «همین که اینها وارد شدند، اجماعی در کشور به وجود آمد که به دولت اجازه دهند برود و این کار خبطی را که دنبالش رفته است، اجراکند.»

سازمان انرژی اتمی ایران، این سخنان فریدون عباسی را «اتهام به مقامات و مراجع عالی کشور دانسته مبنی بر این که اجازه انجام کار خبط صادر کرده‌اند».

فریدون عباسی همچنین دولت روحانی را به «قبیله‌ای عمل‌ کردن» درباره برجام متهم کرده و گفت: «اگر طایفه‌ای و قبیله‌ای عمل نمی‌شد، برجام به این صورت به کشور ما تحمیل نمی‌شد که با توهین به منتقدین و ارعاب و تهدید بخواهند برجام را در جامعه اجرایی‌ کنند.»

او همچنین افرادی را که به گفته وی در «برجامیزه‌ کردن جامعه نقش مؤثر داشتند»، متهم کرده به این که به نمایندگان مجلس «اطلاعات نادرست» داده و برای جا انداختن برجام در جامعه «دروغ گفته‌اند».

سازمان انرژی اتمی ایران در پاسخ به فریدون عباسی نوشته است: «بدون این که خود متوجه شوید، مردم را متهم به ناآگاهی و نادانی و رأی‌ دادن به این گروه می‌کنید.»

فریدون عباسی در بخشی از سخنانش گفته است: «نباید اجازه بدهیم این افراد رنگ عوض کنند و الان موضع ضدآمریکایی بگیرند. اینها خودشان به آغوش آمریکا رفتند و این مسائل را پذیرفتند و صلاحیت ندارند بیایند و در شرایط فعلی از برجام انتقاد کنند.»

وی در ادامه،‌ بر لزوم حذف این افراد، از صحنه سیاسی کشور تأکید کرد.

سازمان انرژی اتمی ایران این مطالب را «ناروا و بدون دلیل و مستند» توصیف کرده و در بیانیه خود در این‌ باره نوشته است که این اتهامات، چیزی جز «مغشوش گفتن ناشی از تب سیاسی نیست».

در این بیانیه آمده است: «چرا حال که کشور قادر شده است ولو به زعم شما بالاجبار... آب سنگین خود را به بازارهای پیشرفته دنیا بفروشد، آن را خسران می‌بینید؟ آیا ترجیح می‌دهید ده‌ها بلکه صدها تن آب سنگین تولیدی که در حال حاضر مورد نیاز کشور نیست، را در مخازن نگهداری کرده و کشور را از بازارهای ارزشمند این کالای استراتژیک که برای ادامه تولید به آن نیاز دارد، به دلیل عشق به انزوا محروم نمایید؟»

فریدون عباسی در بخشی از مصاحبه خود با رجانیوز، از فروش آب سنگین ایران به غرب انتقاد کرده و گفته بود که به جای صادرات آب سنگین، می‌توانستیم با این «ماده استراتژیک» در مذاکرات سیاسی «چانه‌زنی» کنیم.

سازمان انرژی اتمی ایران در بیانیه خود، از اظهارات فریدون عباسی درباره تهیه اورانیوم نیز انتقاد کرده و نوشته است: «حل مشکل مواد اولیه از نظر شما بسیار ساده است و فرانسه را به عنوان نمونه مطرح می‌کنید، اما غافل از آن هستید که اگر با جهان در تعامل نباشید و زیر چنبره تحریم گرفتار باشید نمی‌توانید مانند فرانسه روی منابع دیگر کشورها حساب باز کنید.»

فریدون عباسی در سخنان خود، ایران را از نظر محدودیت منابع اورانیوم، با فرانسه و چین مقایسه کرده و گفته بود که این دو کشور، اورانیوم خود را از کشورهای آفریقایی، قزاقستان، استرالیا یا جاهای دیگر تهیه می‌کنند، بنابراین به گفته او، ایران هم می‌توانست در ازای فروش نفت از برخی کشورها اورانیوم تهیه کند.

سازمان انرژی اتمی ایران، در ادامه، با اعلام آمادگی برای پذیرش انتقادات و پیشنهادات «سازنده» به فریدون عباسی توصیه کرده است که در نحوه بیان انتقادات، اخلاق و انصاف را رعایت کند و از کینه، بغض، عداوت و حسادت پرهیز کند.

فریدون عباسی دکترای فیزیک هسته‌ای دارد و در دولت محمود احمدی نژاد، به مدت سه سال (از سال ۱۳۸۹ تا ۱۳۹۲)، ریاست سازمان انرژی اتمی ایران را برعهده داشت.

برنامه جامع اقدام مشترک موسوم به «برجام»، ۲۳ تیرماه سال گذشته، میان ایران و گروه ۱+۵ به امضا رسید و در دی‌ماه گذشته اجرایی شد.

بر اساس این توافق، قرار شد به ازای لغو تحریم‌های بین‌المللی، ایران نیز فعالیت‌های هسته‌ای خود را محدود کند.

توافق جامع هسته‌ای، در ایران و آمریکا، منتقدانی سرسخت دارد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG