لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۲۳:۱۱

شهر ملبورن در استرالیا، برای ششمین سال متوالی، به عنوان بهترین شهر جهان برای زندگی شناخته شد و تهران با وجود با احراز رتبه ۱۲۶ در ردیف شهرهایی قرار گرفت که در آنها چشم‌اندازی برای بهبود شرایط زندگی دیده می‌شود.

به گزارش واحد اطلاعات «اکونومیست»، شهر ملبورن در سال ۲۰۱۶ میلادی از نظر شاخص‌های زندگی، بین ۱۴۰ کشور جهان در رتبه اول قرار گرفته است.

بر اساس این گزارش، وین پایتخت اتریش و شهر ونکوور کانادا، دومین و سومین شهر دنیا از نظر شاخص‌های برتر زندگی هستند.

تورنتو و کلگری در کانادا، آدلاید و پرت در استرالیا، اوکلند در نیوزیلند، هلسینکی پایتخت فنلاند و شهر هامبورگ در آلمان در رتبه‌های چهارم تا دهم جدول بهترین شهرهای دنیا قرار دارند.

در مقابل، دمشق پایتخت سوریه به عنوان بدترین شهر دنیا برای زندگی ارزیابی شده است.

پس از دمشق، طرابلس در لیبی، لاگوس در نیجریه، داکا پایتخت بنگلادش، پورت مورِسبی در پاپوآ گینه‌نو، الجزیره پایتخت الجزایر، کراچی در پاکستان، هراره پایتخت زیمبابوه، دوالا در کامرون و کیف پایتخت اوکراین به ترتیب به عنوان بدترین شهرهای دنیا برای زندگی معرفی شده‌اند.

اکونومیست می‌گوید شاخص‌های زندگی در ۱۰ شهر جهان بهبود یافته است و در رأس این شهرها، تهران قرار دارد.

پس از تهران، دوبی در امارات متحده عربی و هراره پایتخت زیمبابوه، شاهد بهبود شرایط زندگی بوده‌اند.

مهم‌ترین دلیل بهبود چشم‌انداز زندگی در تهران، برقراری روابط اقتصادی ایران با بازارهای جهانی در پی توافق هسته‌ای عنوان شده است.

در گزارش اکونومیست آمده است که افزایش بی‌ثباتی، نزاع‌های مرزی، خشونت و تهدیدهای تروریستی در دنیا، باعث شده است که وضعیت برخی شهرهای جهان، در رده‌بندی امسال دچار نوسان شود.

بر اساس این گزارش، وضعیت ۲۹ شهر دنیا از جمله شهرهایی در بلژیک، فرانسه و ترکیه، به دلیل خشونت‌ها و حملات تروریستی اخیر رو به وخامت گذاشته است.

این گزارش می‌افزاید رتبه برخی از شهرهای ایالات متحده آمریکا نیز به دلیل ناآرامی‌های اجتماعی و وقوع کشتارهایی در سال گذشته، تنزل پیدا کرده است.

واحد اطلاعات اکونومیست هر سال، شهرهای دنیا را بر اساس شاخص‌هایی مانند امنیت و ثبات، بهداشت و درمان، آموزش و پرورش، زیرساخت‌های شهری و محیط زیست رتبه‌بندی می‌کند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG