لینک‌های قابلیت دسترسی

سه شنبه ۲ خرداد ۱۳۹۶ تهران ۱۹:۵۲

کشورهای عضو سازمان ملل متحد ۶۸ سال پیش در چنین روزی، اعلامیه جهانی حقوق بشر را پایه‌گذاری کردند تا معیاری جهانی باشد برای احترام به حقوق بنیادین انسان‌ها و از آن زمان روز دهم دسامبر «روز جهانی حقوق بشر» نام گرفت.

اما دهم دسامبر امسال (۲۰ آذرماه) در حالی فرا رسیده که ایران بر اساس سرانه جمعیت، اولین کشور اعدام‌کننده در جهان است، دومین کشور محدودکننده اینترنت در دنیا به شمار می‌رود و از نظر آزادی رسانه‌ها در رتبه ۱۶۹ قرار دارد.

مواردی که مدافعان حقوق بشر آنها را با تعهدات بین‌المللی مقام‌های ایران در چارچوب میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی مغایر می‌دانند؛ میثاقی که ایران از ۴۱ سال پیش به آن پیوسته است.

مواردی که در قطعنامه اخیر کمیته سوم سازمان ملل هم از آنها انتقاد شد؛ قطعنامه‌ای که حدود یک ماه پیش با رأی مثبت ۸۵ کشور عضو سازمان ملل به تصویب رسید، اما جمهوری اسلامی ایران آن را «نامشروع و دارای اهداف سیاسی» توصیف کرد.

برنامه دریچه این هفته ویژه‌برنامه‌ای به مناسبت روز جهانی حقوق بشر است که به بررسی وضعیت حقوق بشر در ایران می‌پردازد:

  • 16x9 Image

    مهتاب وحیدی راد

    مهتاب وحیدی‌راد، از خردادماه سال ۱۳۸۹ به عنوان خبرنگار با رادیو فردا همکاری می‌کند. او علاوه بر کار تهیه خبر و گزارش، برنامه دریچه، مجله هفتگی حقوق بشر، را نیز تهیه و اجرا می‌کند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG