لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸ تهران ۱۵:۱۱

ملاقات با سامان نسیم


«ملاقات» روایتی است کوتاه از کسانی که روزگارشان محدود به یک چهاردیواری است به نام زندان. در هر بخش از این رشته برنامه به ملاقات یکی از کسانی می‌رویم که از سوی سازمان‌های حقوق بشری «زندانی سیاسی- عقیدتی» خوانده می‌شوند.

شهروند اهل شهرستان مریوان در استان کردستان است ۲۴ ساله دارد اما زمانی که بازداشت شد تنها ۱۷ سال داشت.
اوایل سال ۹۰ بازداشت شد، چهار ماه در بی‌خبری مطلق زندانی بود و پس از چهار ماه تنها اجازه یافت در یک تماس تلفنی کوتاه خبر زنده‌بودنش را به خانواده‌اش خبر دهد.

سامان نسیم ابتدا در دادگاه انقلاب مهاباد به اتهام محاربه به اعدام محکوم شد، حکمی که در آذرماه ۹۲ به تایید دیوان عالی کشور هم رسید وبا انتقاد گسترده مدافعان حقوق بشر مواجه شد. عفو بین الملل با اشاره به اینکه سامان نسیم در زمان بازداشت کمتر از ۱۸ سال داشت این حکم را ناقض تعهدات ایران براساس کنوانسیون بین المللی حقوق کودک دانست.

با این حال حکم اعدام او در زمستان سال ۹۴ تا مرحله اجرا پیش رفت و موجی از انتقادها را در فضای مجازی برانگیخت. درمیان بی خبری از او بسیاری نوشتند که سامان نسیم احتمالا مخفیانه اعدام شده است اما او به زندان زنجان منتقل شده بود و هیچ کس حتی خانواده‌اش هم از محل نگهداری او خبر نداشت.

پس از آن بود که پرونده برای رسیدگی مجدد به شعبه ۲ دادگاه تجدیدنظر استان اذربایجان غربی ارسال شد و در نهایت سامان نسیم از اتهام محاربه تبرئه شد و با این حکم برائت سرانجام پس از چهارسال زندانی‌بودن زیر سایه سنگین اعدام او روز پنجم بهمن ماه ۹۶ با رای دادگاه تجدیدنظر از طناب دار رهایی یافت.

please wait

No media source currently available

0:00 0:04:08 0:00
لینک مستقیم

*** اطلاعات موجود در این فایل صوتی، مربوط به زمان تهیه، تدوین و انتشار آن است و امکان دارد وضعیت زندانی سیاسی و عقیدتی موردنظر در این گزارش، هم اکنون​ با آنچه در این برنامه، شنیده یا می‌شنوید، تغییر کرده باشد.

  • 16x9 Image

    مهتاب وحیدی راد

    مهتاب وحیدی‌راد، از خردادماه سال ۱۳۸۹ به عنوان خبرنگار با رادیو فردا همکاری می‌کند. او علاوه بر کار تهیه خبر و گزارش، برنامه ملاقات و برنامه دریچه (مجله هفتگی حقوق بشر) را نیز تهیه و اجرا می‌کند و همچنین به طور روزانه خبرهای حقوق بشری ایران را در قالب صفحه دریچه در وب‌سایت رادیو فردا پوشش می‌دهد.

XS
SM
MD
LG