لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۹ اسفند ۱۳۹۸ تهران ۲۲:۵۹

ملاقات با علیرضا گلی‌پور


«ملاقات» روایتی است کوتاه از کسانی که روزگارشان محدود به یک چهاردیواری است به نام زندان. در هر بخش از این رشته برنامه به ملاقات یکی از کسانی می‌رویم که از سوی سازمان‌های حقوق بشری «زندانی سیاسی- عقیدتی» خوانده می‌شوند.

ساکن تهران است، پیشتر دانشجوی رشته مخابرات و کارمند وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات بود اما هم اکنون در بند ۷ زندان اوین به سر می‌برد درشرایطی که به گفته وکیل مدافعش بنا به تشحیص پزشکان تحمل شرایط زندان را ندارد.

علیرضا گلی‌پور هم اکنون ۳۱ سال دارد. مهرماه ۹۱ که توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت شد ۲۶ ساله بود. او ۸ ماه نخست در قرنطینه اوین زندانی بود بدون حق تماس و ملاقات با خانواده و بدون حق دسترسی به وکیل مدافع.

نخستین جلسه دادگاه او دو سال و نیم پس از بازداشتش در تیرماه ۹۴ برگزار شد.
و یک سال بعد یعنی در اردیبهشت ۹۵ علیرضا گلی‌پور در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی به اتهام جاسوسی و ارتباط با دول متخاصم به ۳۹ سال و ۹ ماه زندان محکوم شد. حکمی که اعتراض او وکیل مدافعش را به دنبال داشت و در نهایت با اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی به ۱۲ سال زندان کاهش یافت.

please wait

No media source currently available

0:00 0:03:27 0:00
لینک مستقیم

*** اطلاعات موجود در این فایل صوتی، مربوط به زمان تهیه، تدوین و انتشار آن است و امکان دارد وضعیت زندانی سیاسی و عقیدتی موردنظر در این گزارش، هم اکنون​ با آنچه در این برنامه، شنیده یا می‌شنوید، تغییر کرده باشد.

  • 16x9 Image

    مهتاب وحیدی راد

    مهتاب وحیدی‌راد، از خردادماه سال ۱۳۸۹ به عنوان خبرنگار با رادیو فردا همکاری می‌کند. او علاوه بر کار تهیه خبر و گزارش، برنامه ملاقات و برنامه دریچه (مجله هفتگی حقوق بشر) را نیز تهیه و اجرا می‌کند و همچنین به طور روزانه خبرهای حقوق بشری ایران را در قالب صفحه دریچه در وب‌سایت رادیو فردا پوشش می‌دهد.

XS
SM
MD
LG