لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۲۰:۳۴

رسانه‌های دولتی در ترکیه روز سه‌شنبه، ۱۵ تیرماه، از تشکیل دادگاه برای ۱۷ متهم مرتبط با انفجارهای فرودگاه آتاتورک استانبول خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری دوغان ترکیه، این ۱۷ نفر، به «عضویت در یک گروه تروریستی مسلح» متهم شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، ۱۱ نفر از این متهمان، تبعه روسیه و شش نفر دیگر اهل ترکیه هستند.

خبرگزاری رویترز، به نقل از خبرگزاری آناتولی ترکیه، گزارش داده است که تاکنون جمعاً ۳۰ نفر در ارتباط با انفجارهای فرودگاه آتاتورک دستگیر شده‌اند.

در جریان چندین انفجار انتحاری در فرودگاه آتاتورک استانبول، در روز سه‌شنبه، هشتم تیرماه، دست‌کم ۴۵ نفر از جمله یک ایرانی کشته و ۲۳۰ تن دیگر مجروح شدند.

همزمان، بن‌علی ییلدیریم، نخست وزیر ترکیه، روز دوشنبه ۱۴ تیرماه، از افزایش تدابیر امنیتی در فرودگاه آتاتورک و ایستگاه‌های مترو در شهر استانبول خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، پلیس ترکیه دو تبعه قرقیزستان را نیز به ظن عضویت در گروه «حکومت اسلامی» در فرودگاه آتاتورک دستگیر کرده است.

خبرگزاری فرانسه می‌افزاید، در جریان بازرسی از چمدان این دو مظنون، که از اوکراین به ترکیه رفته بودند، تعدادی عینک دید در شب و لباس نظامی کشف شده است.

وزارت خارجه قرقیزستان، روز جمعه، ۱۱ تیرماه، خبر داده بود که مقامات ترکیه دو تن از مهاجمان به فرودگاه استانبول را «رحیم بلغاروف» و «وادیم عثمانوف» معرفی کرده‌اند.

به گفته وزارت خارجه قرقیزستان، این دو نفر دارای گذرنامه روسی بوده‌اند. قبلا گفته شده بود که مهاجمان اتباع قرقیزستان، ازبکستان و روسیه هستند.

حمله سه‌شنبه هفته گذشته مرگبارترین حمله تروریستی در ترکیه در سال جاری میلادی به شمار می‌رود.

مقام‌های ترکیه گروه «حکومت اسلامی» را مسئول انفجارها در فرودگاه استانبول دانسته‌اند، اما گروه مذکور هنوز رسما مسئولیت این اقدام را بر عهده نگرفته است.

رسانه‌های ترکیه، فردی به نام احمد چتایف را طراح حمله به فرودگاه استانبول معرفی کردند. او اهل چچن و از رهبران گروه حکومت اسلامی در ترکیه است.

طراحی انفجارهای دیگری در استانبول نیز به او نسبت داده می‌شود، از جمله انفجار در میدان سلطان احمد، که جان ۱۲ گردشگر آلمانی را گرفت و انفجار در خیابان استقلال که ۵ کشته برجای گذاشت.

احمد چتایف ۳۶ ساله است و در سال ۲۰۰۳ موفق به دریافت پناهندگی از کشور اتریش شد. او در سال ۲۰۰۸ به جرم قاچاق اسلحه، در سوئد به ۱۶ ماه حبس محکوم شده بود.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG