لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۲۰:۳۴

دولت اندونزی روز جمعه، ۱۵ مردادماه، اعلام کرد که شش نفر را به ظن برنامه‌ریزی برای حمله به سنگاپور، در جزیره «باتام» در ۱۵ کیلومتری جنوب این کشور دستگیر کرده است

در گزارش‌ها آمده است که این افراد با گروه «حکومت اسلامی» یا داعش مرتبط هستند.

این افراد بین ۱۹ تا ۴۶ سال سن دارند اما هویت آنان هنوز اعلام نشده و به گفته مقام‌های محلی، تحقیقات در این‌ باره ادامه دارد.

رهبر این گروه شش نفره، یک کارگر ۳۱ ساله به نام گیگی رحمت دِوا، که با نام مخفف «جی. آر. دی» شناخته می‌شود، معرفی شده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، پلیس اندونزی گفته است که این مظنونان، با اعضای گروه «حکومت اسلامی» در سوریه در ارتباط بوده و در حال طراحی حمله به سنگاپور بوده‌اند.

بر اساس این گزارش، از اقامتگاه این افراد مقادیری سلاح کشف شده و هدف آنان، حمله به مناطق توریستی، اسکله و ادارات پلیس سنگاپور بوده است.

پلیس اندونزی همچنین اعلام کرده است که فردی به نام «باهرون نعیم» دستور این حملات را داده بود.

«باهرون نعیم» یک شهروند اندونزیایی است که گفته می‌شود در حال حاضر به گروه داعش در سوریه ملحق شده است.

برخی گزارش‌ها حاکی از برنامه‌ریزی این افراد برای حمله با راکت به سنگاپور است اما پلیس محلی گفته که تاکنون شواهدی در این‌ باره به دست نیامده است.

برخی از تحلیلگران امنیتی گفته‌اند که اگر موضوع برنامه‌ریزی این افراد برای حمله موشکی به سنگاپور تأیید شود، احتمال می‌رود که شبه‌نظامیان جنوب شرقی آسیا در حال برنامه‌ریزی برای حملات پیچیده‌تری باشند.

در همین حال در پی بازداشت شش نفر به ظن برنامه‌ریزی برای حملاتی به سنگاپور، پلیس این کشور اعلام کرده است که تدابیر امنیتی بیشتری را در سنگاپور اتخاذ کرده‌ است.

مقام‌های اندونزی و مالزی می‌گویند ده‌ها تن از شهروندان این دو کشور برای پیوستن به گروه «حکومت اسلامی» به خاورمیانه رفته‌اند و ظن آن می‌رود که با همکاری «باهرون نعیم» و دیگر رهبران داعش، دست به حملاتی در این دو کشور بزنند.

مقام‌های اندونزی، «باهرون نعیم» را یکی از طراحان حمله ژانویه گذشته در جاکارتا معرفی می‌کنند.

در جریان چندین انفجار انتحاری در جاکارتا، پایتخت اندونزی، که روز ۲۴ دی‌ماه گذشته رخ داد، هشت نفر از جمله چهار تن از مهاجمان کشته و شماری نیز مجروح شدند.

گروه «حکومت اسلامی» مسئولیت حملات مرگبار جاکارتا را برعهده گرفت.

بیشتر جمعیت اندونزی مسلمان است و چند گروه اسلامگرای تندرو در این کشور فعالیت می‌کنند که پیشتر دست به حملاتی مسلحانه در خاک این کشور زده‌اند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG