لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۸:۰۹

آمریکا سه عضو ارشد القاعده «ساکن ایران» را در فهرست تحریم‌های خود قرار داد


وزارت خزانه‌داری آمریکا روز چهارشنبه ۳۰ تیرماه سه عضو ارشد القاعده را که به گفته این وزارتخانه در ایران به سر می‌برند را در فهرست تحریم‌های خود قرار داد.

این سه عضو ارشد القاعده، «فیصل جاسم محمد العَمری الخالدی» اهل عربستان سعودی، «یزرا محمد ابراهیم بَیومی» مصری تبار و « ابوبکر محمد قومین» اهل الجزایر معرفی شده‌اند.

به گفته وزارت خزا‌نه‌داری آمریکا، اتهام این سه نفر انتقال کمک‌های مالی، سلاح و جنگجو از جنوب آسیا به منطقه خاورمیانه است.

بر اساس تصمیم این وزارتخانه، همه بانک‌ها، مؤسسات مالی و شرکت‌های آمریکایی از انجام کسب و کار و هرگونه معامله با این افراد منع شده‌اند.

به گزارش آسوشیتدپرس، «فیصل جاسم محمد العَمری الخالدی» رییس کمیسیون نظامی القاعده و فرمانده پیشین گردانی است که با طالبان پاکستان مرتبط بوده‌ است.

«یَزرا محمد ابراهیم بَیومی»، رابط گروه القاعده با مقام‌های ایران معرفی شده و «ابوبکر محمد قومین» اهل الجزایر، نیز به گفته وزارت خزا‌نه‌داری آمریکا، مسئول اعضای القاعده ساکن در ایران است.

آدام زوبین، معاون وزارت خزانه‌داری آمریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی، روز چهارشنبه در بیانیه‌ای گفت: «وزارت خزانه‌داری به مبارزه با فعالیت‌های تروریستی القاعده و قطع دسترسی این گروه به شبکه مالی جهانی متعهد است».

گروه القاعده در فهرست سازمان‌های تروریستی آمریکا قرار دارد.

مقام‌های جمهوری اسلامی ایران، هنوز به این خبر واکنشی نشان نداده‌اند.

به دنبال حمله نيروهای آمريکايی به افغانستان در سال ۲۰۰۱ و سقوط حکومت طالبان،‌ شماری از اعضای القاعده به ايران فرار کردند و عده‌ای از آنها از سوی نيروهای امنيتی ايران دستگير و زندانی شدند.

از جمله این افراد می‌توان به سکونت یکی از همسران بن لادن و فرزندان وی در ایران اشاره کرد که دفتر مدیریت اطلاعات ملی آمریکا در اسفند پارسال یکی از نامه‌های رهبر سابق گروه القاعده به وی را منتشر کرد. این نامه همراه با وصیتنامه اسامه بن لادن ‌و بیش از ۱۰۰ سند دیگر در محل اقامت او در ابیت‌ آباد پاکستان به دست نیروهای آمریکایی افتاده بود.

ایران در سال ۲۰۰۳ میلادی نام ۲۲۵ مظنون به عضويت در القاعده را که بازداشت کرده بود در اختيار سازمان ملل متحد قرار داد. اين افراد که از مليت های عرب، آفريقايی و اروپايی بودند به صورت غير قانونی وارد ايران شده بودند.

سلیمان ابوغیث، سخنگوی پیشین القاعده و از بستگان اسامه بن‌لادن، در سال ۱۳۹۲ در جریان درخواست از دادگاه ناحیه‌ای نیویورک برای ختم پرونده خود گفته بود که بازداشت او در ایران «با تبانی آمریکا» صورت گرفته است.

سلیمان ابوغیث، شهروند کویت است و پس از حادثه یازدهم سپتامبر در ویدئویی در کنار بن‌ لادن و ایمن الظواهری تهدیدهای تندی را علیه شهروندان آمریکایی ابراز کرد.

او پس از حادثه یازده سپتامبر، مدتی نقش سخنگوی گروه القاعده را برعهده داشت.

مقام‌های ایران، همواره اتهام پناه دادن به اعضای القاعده را رد کرده‌اند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG