لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۹ تهران ۰۵:۴۹

آخرین خبرها از دراویش گنابادی بازداشت‌شده و انتقاد عفو بین‌الملل از وضعیت حقوق‌بشر در ایران


در جریان اعتراض‌ دراویش گنابادی صدها تن از آنها بازداشت شدند.

تجمع دراویش گنابادی در خیابان پاسداران تهران در روزهای دوشنبه و سه‌شنبه هفته پیش، به درگیری میان آنان و نیروهای امنیتی و انتظامی منجر شد که به گفته مقام‌های ایران درجریان آن سه مامور نیروی انتظامی و دو بسیجی کشته شدند. در این اعتراض‌ها صدها تن از دراویش گنابادی نیز بازداشت شدند.

در حالی که برخی مقام‌های ایران، دراویش گنابادی را «آشوبگر» نامیدند و آنان را به قتل ماموران متهم می‌کنند، دراویش گنابادی با رد هرگونه دست‌داشتن در کشته‌شدن این افراد، اقدامات خشونت‌آمیز صورت گرفته در این اعتراض‌ها را محکوم کردند.

عفو بین‌الملل در گزارش سالانه‌ خود درباره وضعیت حقوق‌بشر در جهان، مقام‌های ایران را به مواردی از نقض حقوق شهروندان از جمله سرکوب حق آزادی بیان و حق برگزاری تجمع مسالمت‌آمیز، نقض حق آزادی مذهب، محاکمه‌های ناعادلانه، بدرفتاری در زندان‌ها و تبعیض علیه زنان متهم کرد.

و ادامه بازداشت زنان معترض به حجاب اجباری در ایران که به دختران خیابان انقلاب مشهور شدند، در برنامه دریچه این هفته:

لینک مستقیم


  • 16x9 Image

    مهتاب وحیدی راد

    مهتاب وحیدی‌راد، از خردادماه سال ۱۳۸۹ به عنوان خبرنگار با رادیو فردا همکاری می‌کند. او علاوه بر کار تهیه خبر و گزارش، برنامه ملاقات و برنامه دریچه (مجله هفتگی حقوق بشر) را نیز تهیه و اجرا می‌کند و همچنین به طور روزانه خبرهای حقوق بشری ایران را در قالب صفحه دریچه در وب‌سایت رادیو فردا پوشش می‌دهد.

XS
SM
MD
LG