لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۶ خرداد ۱۳۹۹ تهران ۰۴:۲۵

دریچه؛ عدم دسترسی زندانیان محیط زیستی به وکیل و ادامه بازداشت نسرین ستوده و زینب طاهری


با گذشت حدود پنج ماه از بازداشت فعالان محیط زیست، هنوز برای این افراد دادگاهی تشکیل نشده و از وضعیت پرونده‌شان هم اطلاعات چندانی در دست نیست.

قوه قضائیه اتهام‌های این افراد را امنیتی اعلام کرده اما وزارت اطلاعات و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست می‌گویند در پرونده این افراد مدرکی دال بر جاسوسی نیست.

با این حال چند تن از این فعالان محیط زیست هنوز بدون دسترسی به وکیل مدافع در بازداشت به‌سر می‌برند.

محمدحسین آقاسی، وکیل دادگستری در تهران می‌گوید برای پذیرش وکالت سام رجبی یکی از این فعالان اعلام آمادگی کرد اما بازپرس پرونده با بیان اینکه نام او در میان فهرست ۲۰ نفره «وکلای مورد اعتماد» قوه قضائیه نیست، گفته است که نمی‌تواند وکالت او را بپذیرد.

نسرین ستوده، وکیل سرشناس دادگستری نیز که ۲۳ خردادماه در منزلش بازداشت شد، با وجود انتقادهای جهانی همچنان در زندان اوین به‌سر می‌برد. همسر نسرین ستوده هفته پیش خبر داد که برای این وکیل دادگستری وثیقه ۶۵۰ میلیون تومانی صادر شده اما او این وثیقه را «نامتناسب» با اتهاماتش دانسته و آن را قبول نکرده است.

محمد مصطفایی وکیل ساکن نروژ هم این میزان وثیقه را «نامتناسب و غیرقانونی» می‌داند.

و در ادامه برنامه دریچه این هفته:

  • 16x9 Image

    مهتاب وحیدی راد

    مهتاب وحیدی‌راد، از خردادماه سال ۱۳۸۹ به عنوان خبرنگار با رادیو فردا همکاری می‌کند. او علاوه بر کار تهیه خبر و گزارش، برنامه ملاقات و برنامه دریچه (مجله هفتگی حقوق بشر) را نیز تهیه و اجرا می‌کند و همچنین به طور روزانه خبرهای حقوق بشری ایران را در قالب صفحه دریچه در وب‌سایت رادیو فردا پوشش می‌دهد.

دیدن نظرات (۱۰)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG