لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۲۲:۴۴

محمود صادقی، نماینده مجلس، روز سه‌شنبه در صفحه توئیتر خود از شکایت دادستان تهران علیه او به اتهام «نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی» خبر داد.

محمود صادقی روز سه‌شنبه، سوم مردادماه، با انتشار دوباره توئیتی در مورد مجرم شناخته شدن روزنامه ایران به دلیل انتشار سخنرانی وی در صحن علنی مجلس در چهار ماه پیش، از شکایت علیه خود در هیئت نظارت مجلس خبر داد.

در همین زمینه روزنامه ایران نیز روز دوشنبه خبر داد که در جلسه دادگاه مطبوعات، از اتهام «استفاده از بودجه دولتی در جهت تبلیغ انتخاباتی به نفع یکی از نامزدها» تبرئه شده است.

با این حال هیئت منصفه، مدیر مسئول این روزنامه را در مورد انتشار نطق محمود صادقی در صحن علنی مجلس با «اکثریت آرا» مجرم تشخیص داد.

این در حالی است که، به نوشته روزنامه ایران،‌ منبع این خبر «خبرگزاری خانه ملت» بوده و محمود صادقی در صحن علنی مجلس نطق کرده بود، اما دادگاه انتشار این خبر را «نشر مطالب خلاف واقع به قصد تشویش اذهان عمومی» دانسته است.

محمود صادقی، نماینده تهران در مجلس، در جلسه علنی روز ۲۱ فروردین‌ماه خبر داد که قوه قضائیه «مازاد بر مصوبه قانونی»، بیش از «۲۸۵ میلیارد تومان» به کارکنان خود حقوق و پاداش پرداخت کرده است.

به گفته آقای صادقی، این آمار بر پایه گزارش دیوان محاسبات به‌ دست او رسیده است.

محمود صادقی افزود که طبق گزارش اخیر دیوان محاسبات، «تخلفات گسترده‌ای» به خصوص «در نهادهای مدعی مبارزه با حقوق‌های نجومی» رخ داده که به میزان «۱۰ برابر تخلفات حقوق‌های نجومی» بوده است.

به گفته این نماینده مجلس، از جمله قوه قضائیه، بیش از «۲۸۵ میلیارد تومان مازاد بر حق قانونی به عنوان پاداش و پرداخت‌های حقوق‌های ویژه و فوق‌العاده» به پرسنل خود پرداخت کرده است.

آقای صادقی همچنین اعلام کرد که مجلس «در بُعد نظارتی از کنش‌های فعالی برخوردار نیست» و دیوان محاسبات نمایندگان را «محرم نمی‌داند» و گزارش‌های خود را به آنان «اعلام نمی‌کند».

این دومین بار است که محمود صادقی پس از نطق در صحن علنی مجلس علیه تخلفات قوه قضاییه مورد تعقیب قضایی قرار می‌گیرد. پیش از این نیز وی حساب‌های ويژه در قوه قضائیه را در صحن علنی مجلس مطرح کرد و خواستار پاسخگویی رئیس قوه قضائیه در این زمینه شده بود.

به دنبال حضور شبانه ماموران دادستانی در مقابل منزل وی برای بازداشتش و مخالفت گسترده از سوی علی لاریجانی٬ رئیس، و علی مطهری٬ نایب رئیس مجلس و شماری دیگری از نمایندگان قوه مقننه٬ آنها خواستار رسیدگی به شکایت از وی در مجلس و از سوی هیئت نظارت بر نمایندگان شدند.

آقای صادقی نیز اندکی بعد سخنان خود در دانشگاه شیراز علیه آیت الله صادق آملی لاریجانی را «نسبتا تند» خواند و از او عذرخواهی کرد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG