لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۴ آذر ۱۳۹۹ تهران ۱۶:۰۵

بقایی خطاب به رئیس قوه قضائیه: فقط انگلیسی‌ها مخالف بست‌نشینی بودند


حمید بقایی،معاون محمود احمدی نژاد در دوره ریاست جمهوری

حمید بقایی،معاون محمود احمدی نژاد در دوره ریاست جمهوری، سخنان رئیس قوه قضائیه درباره بست نشینی او را«توهین به مقدسات» ونشانه «بی اعتقادی او به دین» دانست و گفت که «فقط انگلیسی‌ها مخالف بست نشینی بودند».

آقای بقایی در نشست تعدادی از دانشجویان با محمود احمدی نژاد،رئیس جمهور سابق ایران،خطاب به رئیس قوه قضائیه گفت که«شما بست نشینی را مسخره می کنی.علمای اسلام بست می نشستند.شما به لباس خودت هم احترام نمی گذاری.شما بی‌جا می کنی، به علما توهین می کنی».

براساس فیلم منتشر شده ازاین جلسه در روز پنج شنبه،۲۳ آذر،آقای بقایی تاکید کرد:«فقط انگلیسی‌ها مخالف بست نشینی درحرم عبدالعظیم بودند و می گفتند،بیائید در سفارت ما بست بنشینید،غذا هم به شما می دهیم،مگر ما نزد انگلیسی‌ها بست نشستیم».

|برای دریافت تازه‌ترین خبرها به تلگــــرام رادیو فردا بپیوندید|

دراین بخش از سخنان آقای بقایی،محمود احمدی نژاد نیز می گوید که اگر«آن جا(سفارت انگلیس)می رفتی که فتنه گر نمی شدی».

حمید بقایی همچنین گفت که سخنان رئیس قوه قضائیه ثابت کرد،مقامات این قوه«دروغ می گویند واعتقادی به دین ندارند».

صادق لاریجانی،رئیس قوه قضائیه، روز چهارشنبه، ۲۲ آذر،در دیداری با تعدادی از دانشجویان بست نشینی سه مدیر آقای احمدی نژاد را«فتنه» و «دعوت به اغتشاش»خوانده بود.

آقای لاریجانی همچنین محمود احمدی نژاد،رئیس جمهور سابق ایران،را به «دروغگویی» متهم کرده و گفته بود که او در جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام به دبیر شورای عالی امنیت ملی گفته ،دختر رئیس قوه قضائیه« بازداشت است و آدرس دقیق محل بازداشت وی را هم می‌دانیم».

مقامات قوه قضائیه پیش از این گزارش‌ها درباره «جاسوسی» دختر رئیس قوه قضائیه را تکذیب کرده‌اند اما آقای احمدی نژاد ونزدیکان او چندین بار به صورت تلویحی این اتهام را تکرار کرده اند.

رئیس قوه قضائیه روز یک شنبه،۱۲ آذر، نیز سخنان محمود احمدی نژاد علیه این نهاد را «بالاترین خیانت» خوانده و او را متهم کرده بود که «علیه نظام شمشیر کشیده» و در مدت چند دقیقه «۵۰ دروغ» گفته است.

این سخنان واکنش به گفته‌های محمود احمدی‌نژاد در روز دوم آذر بود که قوه قضائیه را به «نقض قانون اساسی» متهم کرده و گفته بود که «اگر قرار بود دیکتاتوری قوه قضائیه داشته باشیم انقلاب نمی‌کردیم».

آقای احمدی‌نژاد و نزدیکانش در هفته‌های گذشته عبارت‌هایی چون «ظالم»، «دیکتاتور» و «منحرف» را دربارهٔ مقامات قوه قضائیه به کار برده‌اند.

این سخنان اعتراض برخی از نزدیکان رهبر جمهوری اسلامی از جمله احمد جنتی،دبیر شورای نگهبان،را به دنبال داشته است.

درهمین حال حمید بقایی،علی اکبر جوانفکر،مشاور و حبیب الله خراسانی،ذیحساب نهاد ریاست جمهوری در دولت آقای احمدی نژاد در نامه‌ای به احمد جنتی،بار دیگر انتقاداتی را از عملکرد قوه قضائیه مطرح کردند.

به گزارش وب سایت دولت بهار،این سه مدیر دولت احمدی نژاد خواستار برگزاری علنی دادگاه‌ها و «توقف برخوردهای قهرآمیز با وکلا» شده اند.

آنان همچنین از مقامات قوه قضائیه خواستند که «ظرفیت تحمل انتقاد را در خودشان بالا ببرند» و افراد را به دلیل انتقاد از این قوه زندانی نکنند.

دادگاه حمید بقایی معاون اجرایی و حبیب الله خراسانی ذیحساب نهاد ریاست جمهوری در دوره ریاست‌جمهوری آقای احمدی‌نژاد برگزار شده اما هنوز حکم آنان اعلام نشده است.

این دو مدیر آقای احمدی‌نژاد همراه با علی اکبر جوانفکر مشاور او، در پرونده دیگری به اتهام «تبلیغ علیه نظام و نشراکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی» احضار شده‌اند.

این سه نفر روز ۲۴ آبان در اعتراض به رفتار قوه قضائیه در حرم عبدالعظیم تحصن کردند اما پس از حمله نیروهای مشهور به «لباس شخصی» در روز ۲۸ آبان به تحصن خود پایان دادند.

دیدن نظرات (۵۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG