لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ تهران ۱۳:۰۴

تأکید بر مبارزه با «افراطی‌گری و تجزیه‌طلبی» در نشست باکو


وزیران خارجه ایران، ترکیه، جمهوری آذربایجان و گرجستان در نشست باکو. ۲۴ اسفند ۹۶

وزیران خارجه ایران، ترکیه، جمهوری آذربایجان و گرجستان در پایان نشست خود در باکو، در بیانیه‌ای بر «تقویت» همکاری‌های مشترک از جمله در زمینه «مبارزه با تروریسم، افراطی‌گری» و «تجزیه‌طلبی» تأکید کردند.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، وزیران خارجه چهار کشور روز پنج‌شنبه، ۲۴ اسفند، در پایان نشست چهارجانبه در باکو بیانیه مشترکی صادر کردند.

«تقویت» همکاری برای مبارزه با تروریسم، افراطی‌گری، تجزیه‌طلبی، جرایم سازمان‌یافته، قاچاق مواد مخدر، تجارت سلاح و انسان، جرایم مرتبط با میراث فرهنگی و تاریخی و جرایم سایبری از جمله محورهای این بیانیه مشترک بود.

وزیران خارجه چهار کشور همچنین «با تأکید بر احترام متقابل به تمامیت ارضی، حق حاکمیت و مصونیت مرزهای به رسمیت شناخته شده کشورها، پایبندی خود برای حل مسالمت‌آمیز مناقشات موجود در منطقه» را بیان کردند.

پیش از این نیز نشست‌های سه‌جانبه‌ای بین کشورهای ایران، ترکیه و جمهوری آذربایجان و ایران ترکیه و روسیه برگزار شده‌است.

در همین حال اِلمار محمدیارف، وزیر خارجه جمهوری آذربایجان، گفت که ترکیب شرکت‌کنندگان در این نشست یک ترکیب جدید است و با آن می‌توان یک همکاری‌های منطقه‌ای موفق شکل داد.

این نشست مشترک در حالی برگزار شده که ایران با ترکیه و جمهوری آذربایجان دربارهٔ موضوعات منطقه‌ای از جمله درگیری‌های سوریه اختلاف دارند.

دراین میان روابط سیاسی، امنیتی و اقتصادی دو کشور ایران و جمهوری آذربایجان در سالیان گذشته تلاطم‌های زیادی داشته‌است.

روابط این دو همسایه در طول سال‌های گذشته با تنش‌هایی از جمله بر سر نظام حقوقی دریای خزر، فعالیت‌های برخی گروه‌های شیعه در شهرستان «نارداران» جمهوری آذربایجان، دستگیری برخی از افراد در باکو به اتهام «جاسوسی برای سپاه پاسداران» و نزدیکی باکو به اسرائیل همراه بوده‌است.

جمهوری اسلامی همچنین پیش از این باکو را به حمایت از برخی از گروه‌های «تجزیه‌طلب» در ایران متهم کرده‌است.

ترکیه نیز با وجود اختلاف‌ها با ایران و روسیه دربارهٔ سوریه از سال ۲۰۱۷ در نشست‌های شهر آستانه شرکت کرده که از جمله نتایج این نشست‌ها ایجاد چهار منطقه موسوم به «منطقه کاهش تنش» در خاک سوریه بوده‌است.

در همین حال روز جمعه نشست دیگری در آستانه قزافستان با حضور وزیران خارجه ایران، روسیه، ترکیه و قزاقستان آغاز شد.

اجرای مشترک طرح‌های اقتصادی در حوزه‌های انرژی، ترابری، بانکداری، مخابرات، صنعت، کشاورزی و محیط زیست از جمله دیگر محورهای بیانبه ایران در نشست چهارجانبه باکو بود.

وزیران خارجه ایران، ترکیه، آذربایجان و گرجستان همچنین بر طرح پیوستن خط ریلی رشت - آستارا به خط ریلی باکو- تفلیس- قارص تأکید کردند.

مقامات ایران و جمهوری آذربایجان پیش از این برای تکمیل راه‌گذری که بندرعباس را به شهر مرزی آستارا در آذربایجان و از آنجا به روسیه و بنادر پوتی در گرجستان وصل خواهد کرد، توافق کرده‌اند.

هم‌اکنون تقریباً کل این راه‌گذر به استثنای قطعه خط آهن رشت-آستارا آماده است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG