لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷ تهران ۰۷:۳۵

افزایش نگرانی‌ها از فوران قریب‌الوقوع آتش‌فشان در بالی اندونزی


طی روزهای گذشته نگرانی‌ها از فوران آتش‌فشان کوه اگونگ در جزیره بالی اندونزی، افزایش پیدا کرده‌است. ظهر دوشنبه ۶ آذر، دولت اندونزی گستره منطقه پر خطر را افزایش داده و خواستار انتقال ده‌ها هزار نفر از ساکنان به مناطق امن شده‌است.

فرودگاه بالی بامداد روز دوشنبه تعطیل شد و علاوه بر ده‌ها هزار نفری که مجبور شده‌اند در جزیره بمانند، پروازها به بالی نیز متوقف شده‌است.

مقام‌های اندونزی هشدار در مورد فوران اگونگ را به بالاترین سطح ممکن افزایش داده‌اند. صبح روز دوشنبه مقام‌های فرودگاه بالی نیز اعلام کردند خاکستر ناشی از فعالیت‌های آتش‌فشانی به فرودگاه رسیده‌است.

شب شنبه و بامداد یک‌شنبه دو انفجار در این آتش‌فشان رخ داد که دومین مورد خاکستر و دود را به ارتفاع ۳ هزار متری رساند.

با وجود این‌که زمان فعلی در بالی فصل اوج گردشگری به‌شمار نمی‌رود، اما نزدیک به ۶۰ هزار مسافری که روز دوشنبه قرار بود جزیره را ترک کنند، فعلا در آن ماندگار شده‌اند. مقام‌های فرودگاهی گفته‌اند، هر شـش ساعت وضعیت را مورد ارزیابی قرار می‌دهند اما بعید به نظر می‌رسد که دست‌کم تا روز سه‌شنبه فعالیتی در فرودگاه رخ دهد.

هزاران نفر از ساکنان اطراف کوه اگونگ طی هفته‌های گذشته و با احیای فعالیت‌های آتش‌فشانی در آن، محل سکونت خود را ترک کردند؛ هرچند در دو هفته اخیر هشدارها فروکش کرده بود، اما در حال حاضر به بالاترین حد ممکن افزایش پیدا کرده‌است. عمده مناطقی که بیشترین شمار گردشگران به آن‌ها می‌روند در جنوب و جنوب غرب جزیره بالی قرار دارند و چندان به اگونگ نزدیک نیستند.

بالی مهم‌ترین مقصد گردشگری در اندونزی و یکی از عمده‌ترین مناطق گردشگری در آسیا به‌شمار می‌رود. بیشترین شمار ساکنان بالی، هندو هستند و جزیره از انبوهی سازه‌ها و معابد قدیمی، روستاهای زیبا و ساحل‌های مشهور برای استراحت و موج‌سواری تشکیل شده‌است.

واپسین باری که آتش‌فشان کوه اگونگ فوران کرد در سال ۱۹۶۳ بود که نزدیک به ۱۶۰۰ کشته برجای گذاشت.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG