لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۱ تهران ۱۵:۵۵

پارلمان اروپا جایزه ساخاروف را به مخالفان دولت بلاروس اهدا کرد


سویتلانا تسیخانوسکایا (مرکز تصویر)، ماریا کالنیسکاوا (سمت چپ) و ورانیکا تسپکالا

پارلمان اروپا جایزه ساخاروف برای آزادی اندیشه در سال ۲۰۲۰ را به اپوزیسیون دمکراتیک بلاروس اهدا کرد.

به گزارش رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی، دیوید ساسولی، رییس پارلمان اروپا هنگام اعلام این تصمیم گفت: «با کمال افتخار زنان و مردان اپوزیسیون دمکراتیک بلاروس را به عنوان برندگان امسال جایزه ساخاروف اعلام می‌کنم.»

او در ادامه سخنرانی خود در پارلمان اروپا افزود: «به نمایندگان اپوزیسیون بلاروس به خاطر شهامت، مقاومت و عزم آنها در دفاع از آزادی اندیشه و آزادی بیان تبریک می گویم. جایزه ساخاروف دقیقا به همین دلایل اهدا می شود.»

این جایزه به طور مشترک به چندین چهره برجسته اپوزیسیون بلاروس از جمله سویتلانا تسیخانوسکایا، نامزد ریاست جمهوری؛ ماریا کالنیسکاوا؛ ورانیکا تسپکالا، ولها کاوالکوواس و همینطور سوتلانا الکسیویچ، نویسنده برنده جایزه نوبل؛ سیارهی تسیخانو همسر زندانی خانم تسیخانوسکایا؛ استسیاپان یوتسیلا ، موسس شبکه خبررسانی نکستا در شبکه اجتماعی تلگرام؛ الس بیلیاتسکی از گروه مدافع حقوق بشر ویاسنا؛ و میخائیل استاتکوویچ زندانی سیاسی و نامزد انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۰ اهدا خواهد شد.

دیوید ساسولی، رییس پارلمان اروپا در بخش دیگری از سخنانش گفت: «آنها قدرت خود را در برابر یک دشمن نیرومند نشان داده و به مبارزه خود ادامه می‌دهند. دلیل ادامه مبارزات آنها این است که عمیقا اعتقاد دارند خشونت هیچ‌گاه بر حقیقت پیروز نخواهد شد.»

از زمان اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری اخیر در ۹ اوت امسال اعتراضات علیه حکومت الکساندر لوکاشنکو، رهبر بلاروس ادامه داشته است. در این اعتراضات چندین نفر کشته، صدها نفر مجروح و بیش از ۱۰ هزار نفر بازداشت شده‌اند.

کمیسیون مرکزی انتخابات اعلام کرده الکساندر لوکاشنکو که از سال ۱۹۹۴ رییس جمهور بلاروس است با کسب حدود ۸۰ درصد از آرا برای ششمین بار به مقام ریاست جمهوری رسیده است. اما مخالفان معتقدند که دولت در انتخابات تقلب کرده و سوتیلانا تسیخانوسکایا، نامزد مخالفان به پیروزی رسیده است.

دولت آمریکا و اتحادیه اروپا پیروزی آقای لوکاشنکو را به رسمیت نشناخته‌اند.

خانم تسیخانوسکایا که چند روز پس از انتخابات به دلیل تهدید او و خانواده‌اش به لیتوانی گریخت، ضمن ابراز خوشحالی از تصمیم پارلمان اروپا گفت: «این یک جایزه شخصی نیست. این جایزه به تمام مردم بلاروس تعلق دارد.»

هر سه فراکسیون سیاسی بزرگ در پارلمان اروپا از اهدا این جایزه به اپوزیسیون بلاروس حمایت کردند.

دو نامزد اصلی دیگر برای دریافت جایزه ساخاروف ۲۰۲۰ یک گروه مدافع محیط زیست از کشور هندوراس و نجیب میکائیل، اسقف شهر موصل در عراق بودند.

این جایزه طی یک مراسم رسمی در روز ۶ دسامبر در پارلمان اهدا خواهد شد. ولی با توجه به محدودیت‌های ناشی از شیوع ویروس کرونا هنوز مشخص نیست که مراسم در دفتر پارلمان در شهر بروکسل و یا در ساختمان اصلی پارلمان در شهر استراسبورگ برگزار خواهد شد.

این جایزه ۵۰ هزار یورویی که هر سال به مدافعان آزادی اندیشه و حقوق بشر اهدا می‌شود به یاد آندری ساخاروف فیزیک دان و دگراندیش روس در سال ۱۹۸۸ توسط پارلمان اروپا پایه‌گذاری شد.

این جایزه در سال ۲۰۰۴ به انجمن روزنامه‌نگاران بلاروس و در سال ۲۰۰۶ نیز به الکساندر میلینکیوویچ نامزد انتخابات ریاست جمهوری در بلاروس اهدا شد.

جایزه ساخاروف در سال گذشته به الهام توختی، مدافع حقوق اقلیت اویغور که در چین زندانی است، تعلق گرفت.

XS
SM
MD
LG