لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ تهران ۱۵:۰۲

بایدن در کنگره آمریکا: درباره تهدید برنامه اتمی ایران با متحدانمان همکاری می‌کنیم


این نخستین بار بود که در نشست مشترک کنگره دو زن پشت سر رئیس جمهوری آمریکا بودند. نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان (راست) و کامالا هریس معاون رئیس جمهور.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا چهارشنبه هشتم فروردین برای نخستین بار در نشست مشترک اعضای مجلس نمایندگان و سنای آمریکا سخنرانی کرد و گزارشی از اقدامات خود در یک‌صد روز حضور در سمت ریاست‌جمهوری ارائه داد.

رئیس جمهوری آمریکا در بخشی از سخنرانی خود به تشریح رویکرد ایالات متحده در عرصه بین‌المللی پرداخت.

جو بایدن گفت، در مورد برنامه‌های هسته‌ای ایران و کره شمالی که تهدیدی جدی برای امنیت آمریکا و امنیت جهانی است - ما از نزدیک با متحدان خود همکاری خواهیم کرد تا از طریق دیپلماسی و بازدارندگی قوی با تهدیدات ناشی از آنها مقابله کنیم.

کره شمالی سال‌هاست که به بمب هسته‌ای دست یافته اما توانایی این کشور در سوار کردن بمب هسته‌ای به موشک‌های بالستیک در هاله‌ای از ابهام است.

جمهوری اسلامی ایران نیز اعلام کرده که هرگز قصد تولید بمب هسته‌ای ندارد اما وزیر خارجه دولت جو بایدن پیشتر هشدار داده بود، چنانچه ایران به نقض تعهدات هسته‌ای خود ادامه دهد، تنها «چند هفته» تا تولید مواد شکافت‌پذیر هسته‌ای (موسوم به شکافا) برای ساخت سلاح هسته‌ای فاصله دارد.

در همین زمینه، هم اکنون مذاکراتی برای احیای توافق هسته‌ای موسوم به برجام در وین پایتخت اتریش در جریان است.

جنگ افغانستان

جو بایدن در ادامه این سخنرانی، از تصمیم خود برای پایان دادن به حضور نیروهای آمریکایی در افغانستان دفاع کرد.

رئیس جمهوری آمریکا با اشاره به این که «وقت آن رسیده که به جنگ بی‌پایان خاتمه دهیم» تاکید کرد، ما امروز سربازانی داریم که در همان جنگی که پدران و مادرانشان حضور داشتند، شرکت کرده‌اند.

جو بایدن تصریح کرد، قصد ما از جنگ افغانستان این نبود که چند نسل صرف کشور سازی شود.

بسته اقتصادی

رئیس جمهوری ایالات متحده در نشست مشترک کنگره تاکید کرد، آمریکا با پشت سرگذاشتن مبارزه با شیوع ویروس کرونا که بیش از ۵۷۰ هزار کشته برجای گذاشت، دوباره حرکت خود را آغاز کرده است.

جو بایدن گفت، تنها پس از ۱۰ روز، می‌توانم به ملت گزارش بدهم که آمریکا دوباره به حرکت در آمده است.

رئیس جمهوری ایالات متحده در ادامه برنامه خود برای صرف ۱.۸ تریلیون دلار جهت بازسازی طبقه متوسط پس از دوران کرونا در آمریکا را تشریح کرد.

او سپس از اقدمات دولت خود در مقابله با شیوع ویروس کرونا در آمریکا به عنوان یکی از «بزرگترین دستاوردهای لجستیکی» یاد کرد.

جو بایدن همچنین از تمامی آمریکایی‌ها خواست که بروند و واکسن کرونا بزنند.

سناتور جمهوری‌خواه تیم اسکات از کارولینای جنوبی پاسخ حزب جمهوری‌خواه به سخنرانی جو بایدن را ارائه کرد.

سناتور تیم اسکات گفت که سیاست‌های جو بایدن در سه ماه گذشته باعث تفرقه بیشتر در آمریکا شده است.

به طور سنتی روسای جمهوری آمریکا پس از یک سال حضور در این سمت در نشست مشترک سنا و مجلس نمایندگان با عنوان «گزارش سالانه رئیس جمهوری از وضعیت کشور» شرکت می‌کنند، اما جو بایدن پس از نزدیک به ۱۰۰ روز از روی کار آمدن در نشست مشترک کنگره شرکت کرد.

براساس قانون اساسی آمریکا، رییس جمهوری این کشور موظف است به اعضا کنگره در خصوص وضعیت کشور گزارش دهد.

پرزیدنت جورج واشینگتن در سال ۱۷۹۰ برای نخستین بار در نشست مشترک کنگره در نیویورک گزارشی از وضعیت کشور ارائه کرد.

با استفاده از رویترز و آسوشیتدپرس.
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG