لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۱ تهران ۱۸:۵۲

ایالت جورجیا رسما بایدن را پیروز انتخابات در این ایالت اعلام کرد


جو بایدن، رئیس جمهوری منتخب آمریکا

وزیر امور داخلی ایالت جورجیا عصر جمعه ۳۰ آبان به طور رسمی پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری این ایالت تایید کرد.

روز گذشته نتیجه بازشماری آرا به صورت دستی در این ایالت پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری در سوم نوامبر را تایید کرد.

به دلیل این که جو بایدن در ایالت جورجیا با تقریبا ۱۴ هزار رای از رقیب خود دونالد ترامپ پیشی گرفته بود، براساس قوانین ایالتی آرا می‌بایست دوباره شمرده شود. به رغم کاهش نزدیک به دو هزار رای جو بایدن در بازشماری، وی با بیش از ۱۲ هزار و ۶۷۰ رای اختلاف در این ایالت به پیروزی رسید.

براد رافنسپرگ، وزیر امور داخلی ایالت جورجیا که جمهوریخواه است، روز جمعه گفت، این ارقام نتیجه رای مردم است، نتیجه تصمیم وزیر امور داخلی ایالت یا دادگاه و یا ستادهای انتخاباتی دو نامزد نیست.

برایان كمپ، فرماندار جورجیا که یك جمهوریخواه است هم گفت، براساس قانون من ملزم بودم تا نتیجه انتخابات را رسما تایید کنم.

فرماندار جورجیا تصریح کرد: با تایید رسمی انتخابات راه برای ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ باز است در صورتی که بخواهند گزینه‌های قانونی دیگر از جمله بازشماری دوباره را پیگیری کند.

برایان كمپ در ادامه گفت، در بازشماری برخی اشتباهات در شمارش آرا اولیه مشخص شد.

ایالت جورجیا ۱۶ رای الکترال دارد. پیروزی جو بایدن در ایالت جورجیا از این لحاظ اهمیت دارد که این اولین بار است که یک نامزد دموکرات از سال ۱۹۹۲ تاکنون در این ایالت به پیروزی می‌رسد.

با تایید پیروز جو بایدن در انتخابات جورجیا تعداد آرای الکترال وی به ۳۰۶ رسید و دونالد ترامپ ۲۳۲ رای الکترال دارد. حد نصاب پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا کسب ۲۷۰ رای الکترال است.

به گزارش رادیو اروپای آزاد٬ راهبرد تازه دونالد ترامپ این است که قانونگذاران جمهوری‌خواه ایالتی در ایالت‌های میشیگان و پنسیلوانیا را ترغیب کند که نتیجه انتخابات در این دو ایالت را تایید نکنند.

براساس نتایج اعلام شده جو بایدن در انتخابات میشیگان و پنسیلوانیا به پیروزی رسیده است.

در همین حال، روز جمعه دو تن از رهبران جمهوریخواهان ایالت میشیگان در کاخ سفید با دونالد ترامپ دیدار کردند.

مایک شیرکی، رهبر اکثریت سنا و لی چتفیلد رئیس مجلس نمایندگان ایالت میشیگان که هردو جمهوریخواه هستند روز جمعه در کاخ سفید با دونالد ترامپ ملاقات کردند.

پس از این دیدار این دو قانونگذار جمهوریخواه ایالت میشیگان در بیانیه‌ مشترکی اعلام کردند٬ به فرایند انتخابات در این ایالت اعتماد دارند.

آنها گفته‌اند که هیچ گونه اطلاعاتی که بتواند نتیجه انتخابات در این ایالت را تغییر دهد، مشاهده نکردند و به عنوان رهبران دو مجلس این ایالت با تبعیت از قانون فرایند عادی روند انتخابات در ایالت میشیگان را دنبال خواهند کرد.

دونالد ترامپ می‌گوید در انتخابات آمریکا تقلب شده است اما تا کنون اسناد و شواهدی در این زمینه ارائه نکرده است.

منابع: رادیو اروپای آزاد و رویترز
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG