لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۱ تهران ۱۶:۲۴

گفت‌وگوی رهبران آمریکا و چین؛ بایدن قول داد که در مورد حقوق بشر صریح باشد


دیدار جو بایدن، معاون رئیس جمهور وقت ایالات متحده، و شی جین پینگ، رهبر چین، در دسامبر سال ۲۰۱۳

جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، روز دوشنبه ۲۴ آبان در دیداری با شی جین‌پینگ، رهبر چین، که هدف از آن کاهش تنش‌ها بین دو ابرقدرت جهانی عنوان شده است، گفت که امیدوار است مکالمه بی‌پرده‌ای بر سر حقوق بشر و مسائل امنیتی داشته باشند.

آقای بایدن در این دیدار که از طریق ویدیو کنفرانس انجام گرفت، اظهار داشت: «شاید بهتر باشد رسمی‌تر سخن بگویم، اگرچه من و شما هیچ وقت با یکدیگر آن‌قدرها رسمی برخورد نکرده‌ایم.»

آقای شی نیز جو بایدن را «دوست قدیمی» خود خواند و گفت که از دیدار او خرسند است و دو طرف باید به منظور حل و فصل چالش‌هایی که با آنها مواجهند، تماس‌های خود را با یکدیگر بیشتر کنند.

رئیس جمهوری ایالات متحده در ادامه گفت که دو رهبر باید اطمینان حاصل کنند روابط دو کشور به ورطه تقابل آشکار نخواهد افتاد و در این راستا باید از عقل سلیم بهره گرفت.

او همچنین خواستار برطرف کردن نگرانی‌های ایالات متحده از جمله بر سر حقوق بشر و دیگر مسائل منطقه هند و اقیانوسیه شد.

این گفت‌وگو به ابتکار بایدن انجام گرفت و ساعت ۷:۴۵ دقیقه شامگاه آغاز شد. دقایق اولیه گفت‌وگو نیز در حضور جمع کوچکی از روزنامه‌نگاران انجام شد که به بایدن در سالن کنفرانس کاخ سفید پیوسته بودند و پس از آن گفت‌وگوها به شکل خصوصی ادامه یافت. مقامات ایالات انتظار دارند که این گفت‌وگو ساعت‌ها به درازا بینجامد.

طرفین امیدوارند که که این گفت‌وگوها باعث کاهش تنش‌های بین دو کشور شود. ایالات متحده و چین، دو قدرت برتر اقتصادی جهان، از جمله بر سر چگونگی شیوع ویروس کرونا، توسعه زرادخانه هسته‌ای چین و فشار آن بر تایوان اختلاف دارند.

همچنین طبق گزارش‌ها انتظار می‌رود که آقای بایدن به پکن فشار بیاورد تا قوانین بین‌المللی در عرصه تجارت و امنیت را رعایت کند.

با استفاده از گزارش‌ خبرگزاری رویترز؛ س.ن

XS
SM
MD
LG