لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۲ خرداد ۱۴۰۰ تهران ۲۲:۵۶

خبرخوان

انتقاد گسترده از دولت بایدن به دلیل عدم افزایش سقف پذیرش سالانه پناهجو

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا روز جمعه با امضای فرمانی اعلام کرد که سقف پذیرش ۱۵ هزار پناهجو را که قبلا در زمان ریاست جمهوری دونالد ترامپ تعیین شده بود، حفظ می‌کند.

کنار گذاشتن طرح پذیرش سالانه ۶۲ هزار و ۵۰۰ نفر که دولت جو بایدن وعده‌اش را داده بود بلافاصله با انتقاد برخی از دموکرات‌ها در کنگره آمریکا روبه‌رو شد.

در پی بالا گرفتن این انتقادها از تصمیم دولت آمریکا، کاخ سفید عقب‌نشینی کرد و در بیانیه‌ای وعده داد که جو بایدن میزان نهایی پذیرش پناهجو برای سال مالی جاری را در ۱۵ ماه مه اعلام خواهد کرد.

رویترز می‌گوید، سقف تعیین شده پذیرش ۱۵ هزار پناهجو توسط دولت جو بایدن بسیار پایین تر از میزانی است که از دولت او انتظار می‌رفت، چرا که فعالان مدنی خواستار آن بودند تا محدودیت‌های اعمال شده در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ در زمینه پذیرش پناهجویان لغو شود.

رئیس جمهوری آمریکا دو ماه پیش طرحی را برای افزایش سقف پذیرش پناهجویان برای سال مالی ۲۰۲۱ که به ۳۱ سپتامبر ختم می‌شود، امضا کرد اما عملا آن را انجام نداد.

یک مقام دولتی آمریکا در این زمینه به رویترز گفته است به نظر می‌رسد، رویکرد محتاطانه رئیس جمهور با نگرانی در خصوص پذیرش پناهنده بیشتر در زمانی مرتبط باشد که تعدادی فزاینده از مهاجران در ماه‌های اخیر خود را به مرزهای ایالات متحده و مکزیک رسانده‌اند.

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید گفته است، به نظر می‌رسد پذیرش ۶۲ هزار و ۵۰۰ پناهجو تا اول اکتبر یعنی پایان سال مالی جاری امکان پذیر نباشد.

جمهوریخواهان منتقد سیاست‌های مهاجرتی دولت جو بایدن هستند و او را متهم کنند که سیاست‌هایش برای لغو محدودیت‌های اعمال شده در دوران دونالد ترامپ باعث سرازیر شدن موج مهاجران به مرزهای جنوبی آمریکا شده است.

جو بایدن در ماه فوریه سال جاری وعده داده بود که سقف پذیرش پناهجویان را به ۱۲۵ هزار برساند.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

ارمنستان نقشه ۹۷ هزار مین کاشته شده در قره‌باغ را تحویل باکو داد

ارمنستان بعد از ماه‌ها درخواست و رایزنی جمهوری آذربایجان با این کشور و میانجی‌گران بین‌المللی، نقشه مناطق مین‌گذاری شده در قره‌باغ کوهستانی را به باکو تحویل داد.

وزارت خارجه جمهوری آذربایجان روز شنبه با تایید این موضوع اعلام کرد که در ازای تحویل این نقشه‌ها، ۱۵ نفر از شهروندان ارمنی را که در اسارت باکو هستند، آزاد کرده است.

این گزارش می‌افزاید نقشه‌های دریافتی از ارمنستان محل‌های ۹۷ هزار مین کاشته شده در اراضی آزاد شده در قره‌باغ کوهستانی را نشان می‌دهد.

در جنگی که از ۲۷ سپتامبر تا ۱۰ نوامبر ادامه داشت، مناطق اشغالی جمهوری آذربایجان از سه دهه پیش توسط ارتش ارمنستان، دوباره به جمهوری آذربایجان بازگشت و کنترل منطقه خان‌کندی در قره‌باغ کوهستانی که اکثریت ساکنان آن ارمنی هستند تا پنج سال به نیروهای حافظ صلح روسیه سپرده شد تا کسانی که سه دهه قبل یا در جنگ اخیر از این مناطق آواره شدند، به سرزمین‌های خود بازگردند.

از زمان آزاد شدن مناطق اشغال شده، ده‌ها نفر، از جمله غیرنظامیان آذربایجان به خاطر مین‌های کاشته شده در این مناطق کشته شده‌اند که آخرین نمونه آن کشته شدن دو روزنامه‌نگار بر اثر انفجار مین در جریان سفر به منطقه کَلبَجَر در ۱۴ خرداد امسال بود.

جمهوری آذربایجان می‌گوید برای تحویل نقشه مناطق مین‌گذاری شده، دولت گرجستان به همراه آمریکا و اتحادیه اروپا نقش فعالی داشته است.

با استفاده از گزارش‌های وزارت خارجه آذربایجان و رادیو فردا؛ د.خ/س.ن

احمدی‌نژاد: بالاترین مسئول مقابله با اسرائیل در وزارت اطلاعات، خودش جاسوس اسرائیل بود

محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری پیشین ایران

به‌دنبال افشاگری رئیس پیشین موساد درباره اشراف اطلاعاتی اسرائیل به برنامه هسته‌ای ایران، محمود احمدی‌نژاد در مصاحبه‌ای ویدئویی گفت که بالاترین مسئول مقابله با جاسوسان اسرائیل در وزارت اطلاعات، «خودش جاسوس اسرائیل بود».

رئیس جمهوری پیشین ایران با اشاره به نفوذ اسرائیل در رده‌های بالای حکومت، به‌ویژه دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی جمهوری اسلامی افزود در همین موضوع «سرقت اسناد سازمان فضایی» هم سناریو نوشتند که سرقت را عادی جلوه بدهند و بگویند گاوصندوق باز نشده و سندی نرفته است تا «عوامل جاسوس محفوظ بمانند و خط نفوذ را حفظ کنند».

به‌گفته او، اگر اسرائیل قادر به انجام عملیات پیچیده در ایران است و مهم‌ترین اسناد هسته‌ای و فضایی را از مراکز حساس می‌رباید، به‌دلیل همین نفوذ گسترده و حضور شبکه‌ای از عوامل جاسوسی است که معرفی آن‌ها مسکوت مانده است.

این سخنان رئیس دولت‌های نهم و دهم جمهوری اسلامی ایران پس از آن منتشر می‌شود که یوسی کوهن، رئيس پیشین سازمان جاسوسی اسرائيل (موساد)، روز پنج‌شنبه در مصاحبه‌ای به تشریح جزئیات عملیات سرقت آرشیو هسته‌ای ایران پرداخت. آقای کوهن گفت ۲۰ مامور موساد که در این عملیات مشارکت داشتند همگی زنده‌اند و برخی نیز از ایران خارج شده‌اند.

به گفته این مقام عالی‌رتبه موساد، هیچ یک از این ۲۰ نفر اسرائیلی و یهودی نبودند. آقای کوهن تاکید کرد که سازمان موساد برای انجام این عملیات دو سال برنامه‌ریزی کرده بود.

خبر سرقت آرشیو هسته‌ای ایران را بنیامین نتانیاهو، نخست‌ وزیر اسرائيل، در اردیبهشت‌ماه سال ۹۷ اعلام کرد و گفت در جریان یک عملیات مخفی، «بیش از نیم تُن مدرک» را شامل ۵۵ هزار سند روی ۱۸۳ سی‌دی، از تحقیقات هسته‌ای مخفیانه ایران در پروژه موسوم به «عماد» از یک انبار در نزدیکی تهران ربوده شدند.

با استفاده از یوتیوب و گزارش‌های پیشین وب‌سایت رادیوفردا/ آ. ت./ ف. دو.

ضرب و شتم خانواده برادران افکاری در مقابل زندان شیراز

حبیب و وحید افکاری

سعید افکاری، برادر نوید افکاری، از ضرب و شتم و بازداشت اعضای خانواده خود که در اعتراض به حبس دو برادر دیگرش به زندان عادل‌آباد شیراز مراجعه کرده بودند، خبر داد.

آقای افکاری در توییتی نوشت که خانواده و تعدادی از اقوام او که روز شنبه در اعتراض به ۲۸۰ روز حبس برادرانش وحید و حبیب، مقابل در زندان عادل‌آباد شیراز حاضر شده بودند، به دست ماموران لباس‌شخصی مورد ضرب و شتم قرار گرفته‌اند.

به گفته آقای افکاری، در جریان این برخوردها خواهر او و یکی از زنان همراه آن‌ها بازداشت و ساعتی بعد آزاد شده‌اند.

او همچنین گفته که گوشی‌ همراه آن‌ها نیز ضبط شده است.

وحید و حبیب افکاری به اتفاق برادرشان نوید افکاری، در جریان اعتراضات مرداد ۱۳۹۷ در شیراز بازداشت و به «محاربه» و قتل کارمند یک نهاد امنیتی متهم شدند.

نوید افکاری، کشتی‌گیر ۲۷ ساله، با وجود ابهامات فراوانی که از سوی وکلایش اعلام شد و به رغم کارزار جهانی در مخالفت با اعدامش، ۲۲ شهریور ۹۹ اعدام و شبانه دفن شد. حبیب و وحید افکاری هم به ۵۴ سال و ۲۷ سال زندان محکوم شدند.

سازمان عفو بین‌الملل با انتشار فراخوانی در ۱۷ خرداد، خواستار فشار جهانی بر مقامات جمهوری اسلامی از جمله رئیس قوه قضاییه برای آزادی حبیب و وحید افکاری شده است.

در این فراخوان، حبس برادران افکاری در سلول‌های انفرادی از نظر قوانین بین‌المللی مصداق «بازداشت بی‌ضابطه» خوانده شده بود.

کرونا در ایران: آمار قربانیان به ۸۲ هزار نزدیک شد، روند صعودی در چهار استان

همزمان با هشدار ستاد کرونا درباره روند صعودی کرونا در چهار استان، وزارت بهداشت از جان باختن ۱۱۵ نفر دیگر بر اثر کرونا در شبانه‌روز گذشته خبر داد.

بنا بر اعلام وزارت بهداشت ایران در روز شنبه، ۲۲ خرداد همچنین در ۲۴ ساعت گذشته بیش از ۷ هزار بیمار جدید مبتلا به کرونا در کشور شناسایی شدند.

بر اساس این گزارش، مجموع بیماران کووید ۱۹ در کشور به سه میلیون و ۲۰ هزار و ۵۲۲ نفر و تعداد کل جان‌باختگان به ۸۱ هزار و ۹۱۱ نفر رسیده است.

این آمار در حالی اعلام می‌شود که پیش از این، سازمان نظام پزشکی ایران، آمار واقعی قربانیان کرونا در ایران را سه تا چهار برابر آمار وزارت بهداشت برآورد کرده بود.

در گزارش امروز وزارت بهداشت، همچنین وضعیت ۱۳ شهر قرمز، ۲۰۸ شهر نارنجی و ۲۲۷ شهر زرد اعلام شد.

در همین حال علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد کرونا روز شنبه درباره روند صعودی آمار کرونا در استان‌های هرمزگان، سیستان و بلوچستان، کرمان و بوشهر هشدار داد.

در هفته‌های گذشته مقامات درمانی استان‌های جنوبی و شرقی از شیوع گسترده ویروس‌های جهش‌یافته هندی و آفریقایی خبر داده بودند.

سازمان امور مالیات ادعای وزیر راه مبنی بر معرفی بیش از یک میلیون خانه خالی را رد کرد

با وجود اعلام وزیر راه و شهرسازی مبنی بر شناسایی یک میلیون و ۳۰۰ هزار واحد خالی از سکنه، سازمان امور مالیاتی اعلام کرد که تاکنون از سامانه اسکان «خروجی دقیقی» به دست نیامده است.

مهلت ثبت نام مالکان و مستأجران در سامانه املاک و اسکان کشور که از ۱۹ فروردین آغاز شده بود، ۱۹ خرداد به اتمام رسید، با این حال این سامانه هنوز مسدود نشده و در حال فعالیت است.

در حالی که برخی منابع از استقبال کم خانوارها از ثبت وضعیت سکونتی و مالکیت خود در سامانه اسکان خبر داده‌اند، وزارت راه و شهرسازی اعلام کرده است که یک میلیون و ۳۰۰ هزار واحد خالی از سکنه را به سازمان امور مالیاتی برای صدور برگه‌های جریمه مالیاتی معرفی کرده است.

در مقابل محمود علیزاده، معاون فنی و حقوقی سازمان امور مالیاتی، روز شنبه، ۲۲ خرداد در این باره به خبرگزاری مهر گفت: «خروجی دقیقی از این سامانه تاکنون به دست نیامده که مشخص کند کدام واحد مسکونی خالی از سکنه است.»

نمایندگان مجلس ایران، تیر ۹۹ دو فوریت طرحی را برای شناسایی و افزایش مالیات خانه‌های خالی با هدف کنترل بازار مسکن تصویب کردند.

تلاش برای نهایی کردن طرح تازه در حالی انجام شد که قوانین مربوط به افزایش مالیات خانه خالی که سال ۹۴ تصویب شد هنوز اجرایی نشده و پس از شش سال آمار دقیقی از وضعیت خانه‌های خالی در ایران وجود ندارد.

پیشتر در گزارش‌هایی تعداد خانه‌های خالی در کشور حدود ۲.۵ میلیون واحد برآورد شده بود.

این گزارش‌ها همچنین حکایت از آن داشت که دولت، بخش شبه‌دولتی و بانک‌های دولتی و خصوصی سهم اصلی را در مالکیت منازل خالی دارند.

آخرین گزارش بانک مرکزی از بازار مسکن تهران که اوایل خرداد امسال منتشر شد، نشان می‌دهد متوسط قیمت خانه در اردیبهشت امسال نسبت به ماه مشابه پارسال نزدیک ۷۰ درصد رشد داشته است.

افزایش تعداد کودکان کار و ترک تحصیل، از پیامدهای کرونا برای کودکان در ایران

معاون وزارت بهداشت ایران از جمله پیامدهای کرونا برای کودکان ایرانی را «افزایش تعداد کودکان کار»، «ازدواج در سنین پایین» و «ترک تحصیل» عنوان کرد.

به گزارش ایسنا، علیرضا رئیسی که روز شنبه، ۲۲ خرداد در یک همایش دانشگاهی سخنرانی می‌کرد، بدون اشاره به آمار در مورد آسیب‌های واردشده به کودکان، درباره سایر پیامدهای کرونا برای دانش‌آموزان به‌ویژه دانش‌آموزان مقطع اول ابتدایی گفت که برخی دانش‌آموزان دوم ابتدایی اکنون خواندن را آموخته، اما نوشتن را نیاموخته‌اند.

بهروز محبی، نماینده سبزوار، فروردین امسال از ترک تحصیل ۳۰ تا ۴۰ درصد دانش‌آموزان و دانشجویان در برخی شهرهای کشور به دلیل عدم دسترسی به امکانات آموزشی خبر داده بود.

پیشتر برخی مقامات آموزشی استان‌های محروم ایران، دسترسی نداشتن دانش‌آموزان به ابزارهای هوشمند مانند موبایل و تبلت را عامل افزایش آمار افت تحصیلی و ترک تحصیل در این مناطق در سال تحصیلی ۹۹ عنوان کرده بودند.

رضوان حکیم‌زاده، معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش، ماه بهمن‌ گذشته از بازماندگی تحصیلی ۸۹ هزار دانش‌آموز تنها در مقطع اول ابتدایی در سال تحصیلی ۹۹ خبر داده بود، اما سه روز پیش از این گزارش، مدیرکل دفتر توسعه عدالت آموزشی و آموزش عشایر آموزش و پرورش، آمار بازماندگان تحصیل در مقطع ابتدایی را ۲۱۰ هزار دانش‌آموز اعلام کرده بود.

حسن الحسینی، مشاور وزیر آموزش و پرورش و مسئول شبکه شاد هم پاییز ۹۹ گفته بود که از بین بیش از ۱۱ میلیون دانش‌آموز کشور، حدود ۳.۵ میلیون نفر فاقد ابزار هوشمند بوده یا دسترسی به اینترنت ندارند.

علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد کرونا در ادامه با اشاره به واکسیناسیون ۲۰۰ هزار نفر از اساتید، اعضای هیئت علمی و کارکنان دانشگاه‌های وزارت بهداشت، وزارت علوم و دانشگاه آزاد در مرداد و ۵۰۰ هزار دانشجو در شهریور گفت که واکسیناسیون تمامی دانشجویان تا پایان پاییز انجام خواهد شد.

آقای رئیسی درباره نوع واکسن‌ تزریقی به دانشجویان هم گفت که این واکسن‌ها ممکن است داخلی یا خارجی باشد و در حال حاضر نمی‌توان درباره آن تصمیم‌گیری کرد.

سیما لاری، سخنگوی وزارت بهداشت ایران روز گذشته از احتمال برگزاری ۵۰ درصد از کلاس‌های دانشگاه به صورت «غیر حضوری» در سال تحصیلی پیش ‌رو خبر داده بود.

در روزهای گذشته برخی مسئولان درمانی در شهرهای مختلف کشور از اتمام ذخیره و بحران کمبود واکسن برای تزریق دُز دوم خبر داده‌اند.

بر اساس اعلام وزارت بهداشت، تا روز جمعه، ۲۱ خرداد تنها ۴ میلیون و ۲۹۵ هزار و ۸۰۷ نفر دُز اول و ۷۶۵ هزار و ۲۱۳ نفر نیز دُز دوم واکسن کرونا را در کشور دریافت کرده‌اند و مجموع واکسن‌های تزریق‌شده در کشور به ۵ میلیون و ۶۱ هزار و ۲۰ دُز برآورد شده است.

جمعی از کنشگران سیاسی و مدنی داخل و خارج خواستار تحریم انتخابات ۱۴۰۰ شدند

جمعی از کنشگران مدنی و سیاسی داخل و خارج از ایران در بیانیه‌ای ضمن تحریم انتخابات ۱۴۰۰، بر اهمیت تغییر اساسی در «ساختار قدرت» و تغییر «قانون اساسی» برای دستیابی به «تحول بنیادی» تاکید کردند.

در میان امضاکنندگان این بیانیه که روز شنبه منتشر شد نام چهره‌هایی همچون فائزه هاشمی، مهدی نوربخش، یاسر میردامادی‎، ئالان توفيقی، بهروز خليق، محسن يلفانی و مريم سطوت به چشم می‌خورد.

امضاکنندگان این بیانیه هشدار داده‌اند که وضعیت کنونی از «مهندسی انتخابات» فراتر رفته و جامعه شاهد بازگشت حکومت «مطلقه» به وضعیت دهه ۶۰ و انتخابات «تک‌قطبی» آن دوران است.

دعوت به تحریم «فعال و هدفمند» انتخابات در این دوره به شکل بی‌سابقه‌ای گسترش یافته است.

انتخابات ریاست جمهوری ۲۸ خردادماه در شرایطی برگزار می‌شود که در طول ماه‌های گذشته برخی از نهادها و چهره‌های مخالف و منتقد جمهوری اسلامی در داخل و خارج از ایران در بیانیه‌های مختلف بر تحریم انتخابات تاکید کرده‌اند.

کاهش بی‌اعتمادی به صندوق‌های رای و حکومت جمهوری اسلامی، گسترش فقر و نارضایتی گسترده مردم از وضعیت اقتصادی، سیاسی و اجتماعی، تداوم برخوردهای امنیتی، سرکوب گسترده و خونین اعتراضات مردمی به ویژه در آبان ۹۸، پنهان‌کاری درباره سرنگون کردن هواپیمای اوکراینی به دست سپاه، سوءمدیریت همه‌گیری کرونا و رد صلاحیت گسترده نامزدها از جمله دلایلی است که برای کاهش اقبال مردم و دفاع از تحریم انتخابات مطرح شده است.

با استفاده از وب‌سایت اخبار روز و وب‌سایت رادیوفردا/ آ. ت./ ف. دو.

چهار زندانی سیاسی زن «سعی در سفیدنماییِ چهره سیاه رئیسی» را محکوم کردند

چهار زندانی سیاسی زن در زندان قرچک ورامین در نامه‌ای ضمن تشریح شرایط نامناسب این زندان، با تاکید بر «چهره سیاه» ابراهیم رئیسی به نامزدی او در انتخابات ریاست جمهوری واکنش نشان دادند.

در این نامه که به امضای زهرا صفایی، مرضیه فارسی، پرستو معینی و فروغ تقی پور رسیده، از آقای رئیسی به عنوان چهره‌ای یاد شده که در سال‌های اخیر «سعی در سفیدنمایی چهره سیاهش شده است».

در ادامه این نامه با اشاره به نقش پررنگ رئیس فعلی قوه قضاییه در قتل عام ۳۰ هزار زندانی سیاسی در سال ۶۷ گفته شده که او زندان قرچک را «بهترین زندان» نامیده، در حالی که وضعیت این زندان از بهداشت بندها تا کمبود امکانات اولیه بهداری و کیفیت و کمیت نامناسب غذا «اسفناک» است.

در این نامه از مواد مخدر، شیوع بیماری‌های پوستی، نبود فضای کافی و رفتارهای ناهنجار و غیراخلاقی زندانیان به عنوان مشکلات دیگر زندان قرچک نام برده و گفته شده است: «چگونه می‌توان از افرادی که تلاش در زمینه بهبود شرایط زندانیان در طولانی‌مدت انجام نداده‌اند، انتظار داشت که اوضاع یک کشور را سروسامان دهند.»

پیش از این برخی از زندانیان سیاسی دیگر از جمله آرش صادقی و حسین هاشمی درباره وضعیت نامناسب زندان‌ها و شرایط نامناسب زندانیان سیاسی انتقاد کرده بودند.

آرش صادقی پیشتر در نامه‌ای خطاب به کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد در بهمن ۹۹ نوشته بود که ابراهیم رئیسی با «حفظ ظاهری نسبتاً موجه» و «ساخت یک ویترین»، سرکوب منتقدان را به شیوه‌های دیگر ادامه داده است.

حسین هاشمی، از بازداشت‌شدگان آبان ۹۸ که مدتی است به بند زندانیان جرایم خشن منتقل شده، اواخر اردیبهشت امسال در نامه‌ای با انتقاد از وضعیت بهداشتی زندان تهران بزرگ گفته بود: «جوانانی که به بنزین لیتری ۳ هزار تومان معترض بودند، حالا باید آب خوردن خود را با لیتری ۵ هزار تومان تامین کنند.»

قتل و شکنجه و ضرب‌وشتم زندانیان سیاسی، پرونده‌سازی علیه آن‌ها، عدم رسیدگی پزشکی، تبعید به زندان شهری جز محل زندگی، عدم رعایت طرح طبقه‌بندی زندانیان و آزار خانواده‌ها از جمله مواردی است که زندانیان سیاسی بارها از آن انتقاد کرده‌اند.

نشست کمیسیون مشترک برجام شنبه در وین از سر گرفته می‌شود

مذاکرات احیای برجام در وین (عکس از آرشیو)

اتحادیه اروپا روز جمعه ۲۱ خرداد در بیانیه‌ای اعلام کرد که نشست کمیسیون «برنامه جامع اقدام مشترک» موسوم به برجام روز شنبه در وین پایتخت اتریش از سرگرفته می‌شود.

در بیانیه اتحادیه اروپا تصریح شده است که ریاست نشست کمیسیون مشترک برجام به عهده انریکه مورا، معاون دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا خواهد بود. این نشست با حضور نمایندگان ایران، بریتانیا، فرانسه، آلمان، روسیه و چین برگزار خواهد شد.

اتحادیه اروپا گفته است، شرکت کنندگان به مذاکرات خود درباره بازگشت احتمالی ایالات متحده به برجام و همچنین حصول اطمینان از اجرای کامل و موثر این توافق توسط اعضا ادامه می‌دهند.

هیات آمریکایی به طور غیر مستقیم در این مذاکرات در وین حضور دارد.

این ششمین دور مذاکرات برای احیای توافق هسته‌ای موسوم به برجام است که در وین برگزار می‌شود.

در پایان دور پنجم این مذاکرات برخی از دیپلمات‌های حاضر در این مذاکرات گفته بودند که دور ششم احتمالا «دور پایانی» این مذاکرات خواهد بود.

انریکه مورا هفته گذشته گفته بود، اطمینان دارم که در دور بعدی مذاکرات، ما بالاخره به توافق دست خواهیم یافت.

عباس عراقچی، مذاکره کننده ارشد ایران در وین هم هفته گذشته با بیان این‌که دور آینده مذاکرات می‌تواند دور پایانی باشد، گفته بود: «اعضای برجام و آمریکایی‌ها باید تصمیمات سخت خودشان را بگیرند. »

در همین زمینه، وندی شرمن ، معاون وزیر امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه، گفت که به نظرش پیشرفت زیادی در مذاکرات احیای برجام حاصل شده، اما با تکیه بر تجربه‌ شخصی‌اش بر این باور است که تا مشخص شدن تمامی جزئیات توافق هسته‌ای، نمی‌توان گفت که توافقی صورت خواهد گرفت.

رابرت مالی: رفتار مقامات قضایی ایران با ساسان نیک‌نفس بی‌رحمانه بود

رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران

رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، جمعه ۲۱ خرداد با انتشار یک توییت به درگذشت ساسان نیک‌نفس، زندانی سیاسی، در زندان تهران بزرگ (فشافویه) واکنش نشان داد.

آقای مالی ضمن ابراز «تأثر» از خبر درگذشت ساسان نیک نفس، حبس این زندانی سیاسی به دلیل بیان آزادانه نظراتش در رسانه‌های اجتماعی را «ناعادلانه» خواند.

ساسان نیک‌نفس، زندانی سیاسی ۳۶ ساله و پدر دو فرزند، روز ۱۷ خرداد در پی وخامت وضعیت جسمانی و عدم رسیدگی و بی‌توجهی مسئولان زندان و مقام‌های قضایی جمهوری اسلامی جان باخت.

نماینده ویژه آمریکا در امور ایران با تاکید بر لزوم رعایت حقوق بشر نوشت که آقای نیک‌نفس در حالی‌که دوران محکومیتش را در زندان سپری می‌کرد، به‌طرزی «بی‌رحمانه» از رسیدگی‌های پزشکی و خدمات درمانی محروم ماند.

علی شریف‌زاده، وکیل ساسان نیک‌نفس، به رادیو فردا گفته است که موکلش از بیماری‌های کبدی، دیابت و اعصاب و روان در رنج بود. مسئولان قضایی و مسئولان زندان نیز در جریان وضعیت وخیم جسمانی او بودند.

آقای نیک‌نفس در آذرماه ۱۳۹۸ از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به اتهام اجتماع و تبانی، تبلیغ علیه نظام و توهین به رهبری به هشت سال زندان محکوم شده بود؛ براساس ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، پنج سال از این حکم قابل اجرا بود.

این زندانی سیاسی به گفته وکیلش از اردیبهشت ۹۹ در زندان تهران بزرگ به سر می‌برد. در پرونده او «حمایت از نظام پادشاهی از طریق فعالیت در رسانه‌های اجتماعی (اینستاگرام)، پخش تراکت، شعار‌نویسی و اسکناس‌نویسی» به عنوان مصادیق اتهامی درج شده است.

بر اساس قوانین جمهوری اسلامی مسئولیت سلامتی زندانیان بر عهده دستگاه قضایی و سازمان زندان‌ها است. با وجود این، مسئولان این نهادها به‌همراه نهادهای امنیتی با مخفی‌کاری، جعل روایت و فشار بر خانواده‌های زندانیان و جان‌باختگان از هرگونه پاسخگویی و پذیرش مسئولیت سرباز می‌زنند.

با استفاده از توییتر و گزارش‌های پیشین وب‌سایت رادیو فردا/ آ.ت/ س.ن

حق رأی ایران در سازمان ملل از تعلیق درآمد

مجید تخت روانچی، نماینده و سفیر ایران در سازمان ملل در کنار آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل؛ عکس آرشیوی است

مجید تخت روانچی، نماینده و سفیر ایران در سازمان ملل متحد، روز جمعه ۲۱ خرداد در صفحه توییتر خود از پرداخت شدن حق عضویت ایران در سازمان ملل متحد خبر داد.

به‌گفته آقای تخت روانچی، سازمان ملل نیز دریافت مبلغ حق عضویت ایران را تایید کرده است.

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، به‌تازگی در نامه‌ای اعتراض‌آمیز به دبیرکل سازمان ملل، پرداخت نشدن بدهی ایران را ناشی از «تحریم‌های آمریکا» دانسته و سلب حق رای ایران در سازمان ملل را «غیر منطقی و نادرست» خوانده بود.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، روز ۱۲ خرداد در نامه‌ای به رئیس مجمع عمومی سازمان ملل اعلام کرد که ایران و چهار کشور دیگر در صورتی که سهم خود را در بودجه عملیاتی این سازمان پرداخت نکنند، حق رای خود را در مجمع عمومی سازمان ملل از دست می‌دهند.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران، روز ۱۳ خرداد در واکنش به هشدار دبیر کل سازمان ملل گفت که مسیر برداشت مبلغ حق عضویت ایران در سازمان ملل متحد از حساب ایران در بانک کره‌ای و انتقال آن به حساب سازمان ملل در سئول هموار شده است و این پرداخت به زودی انجام خواهد شد.

طبق نامه اخیر دبیرکل سازمان ملل، حداقل پرداخت‌های لازم برای احیای حق رأی عبارتند از: ۱۶ میلیون و ۲۵۱ هزار و ۲۹۸ دلار برای ایران، ۲۹ هزار و ۳۹۵ دلار برای جمهوری آفریقای مرکزی، ۸۷۱ هزار و ۶۳۲ دلار برای مجمع‌الجزایر قمر، ۸۲۹ هزار و ۸۸۸ دلار برای سائوتومه و پرینسیپ و یک میلیون و ۴۴۳ هزار و ۶۴۰ دلار برای سومالی.

بر اساس ماده ۱۹ منشور سازمان ملل، هر کشور عضو مجمع عمومی در صورتی‌که بیش از دو سال حق عضویتش را پرداخت نکند، از حق رای در این مجمع محروم خواهد شد.

با استفاده از توییتر و وب‌سایت رادیو فردا/ آ.ت/ س.ن

همتی: پول کثیف در ستاد نامزدهای دیگر در حال گردش است

عبدالناصر همتی، نامزد انتخابات ریاست جمهوری ایران می‌گوید که پول کثیف در ستادهای نامزدها در حال گردش است و منشا حجم عظیم بنر و پوستر و سفر میلیاردی با اجاره هواپیمای اختصاصی همین پول‌هاست.

او اما توضیحی درباره این پول‌های کثیف نداده است.

طی روزهای گذشته حجم عظیم بنر و پوسترهایی که از ابراهیم رئیسی، دیگر نامزد انتخابات ریاست جمهوری در سطح شهرهای مختلف به چشم می‌خورد، با انتقاد کاربران شبکه های اجتماعی مواجه شده بود.

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزير کشور دولت روحانی اسفند سال ۹۳ پول های آلوده و کثیف در عرصه انتخاباتی را تایید کرده و گفته بود: «طرف کاندیدای شورا می‌شود و دو ميليارد پول خرج می‌کند، وقتی می‌پرسیم از کجا آورده می‌گويد از دوست و رفقا... اين پول‌های کثیف و قاچاق به هر جا نفوذ می‌كند و تأثير خود را هم مي‌گذارد.»

این مقام ایرانی همچنین عنوان کرده بود که «وقتی گردش مالی مواد مخدر در ايران دو سوم بودجه کشور است آيا می توان تصور کرد که منابع مربوطه وارد سیاست نشود و سپاه و نیروهای اطلاعاتی سهمی از اين گردش مالی نداشته باشند؟‎»

روزنامه دولتی ایران هم اسفند ۹۳ اظهارات اکبر ترکان درباره ورود «پول‌های کثیف» به انتخابات را بازتاب داده و از قول، مشاور حسن روحانی نوشته بود که «در برابر پول‌های کثیف سکوت نمی‌کنیم» و «نمی‌گذاریم عده‌ای با پول‌های کثیف در سال ۹۴ به پیروزی برسند.»

عبدالناصر همتی در توییتر خود نوشته است که اجازه نداده پول رانت و دلالی برای او تبلیغ کند و پول‌های کثیف و جریان‌های آلوده در حال تخریب و تمسخر او هستند.

انتخابات ریاست جمهوری ۲۸ خردادماه در حالی برگزار خواهد شد که به روال ۴۳ سال گذشته با رد صلاحیت گسترده منتقدان جمهوری اسلامی همراه است.

در این انتخابات هفت نفر تایید صلاحیت شده‌اند که پنج نفر از آن‌ها یعنی ابراهیم رئیسی، محسن رضایی، سعید جلیلی، علیرضا زاکانی و امیرحسین قاضی‌زاده به جناح اصولگرا نزدیک هستند.

عبدالناصر همتی، رئیس پیشین بانک مرکزی ایران و محسن مهرعلیزاده، رئیس سازمان تربیت بدنی در دوره دوم محمد خاتمی نیز دو کاندیدای تایید صلاحیت‌ شده دیگر هستند.

اسحاق جهانگیری معاون اول حسن روحانی، علی لاریجانی رئیس پیشین مجلس، مصطفی تاج زاده از چهره های سرشناس اصلاح طلب، مسعود پزشکیان نائب رئیس سابق مجلس و محمود احمدی‌نژاد، رئیس دولت‌های نهم و دهم نیز از ردصلاحیت‌شدگان بزرگ این دوره از رقابت‌های انتخاباتی هستند.

پرویز کاردان، خالق مراد برقی، درگذشت

پرویز کاردان در لس‌آنجلس زندگی می‌کرد

پرویز کاردان، از هنرمندان ایرانی فعال در تئاتر و سینما و تلویزیون، روز پنج‌شنبه، ۲۰ خردادماه، در ۸۴ سالگی در لس‌آنجلس درگذشت.

پرویز کاردان که در سال ۱۳۱۶ متولد شده بود سه ماه پس از انقلاب سال ۵۷ از ایران خارج شد و ابتدا به لندن و سپس به ایالت کالیفرنیا در آمریکا مهاجرت کرد.

بازیگر، فیلمساز، و کارگردان سریال‌های تلویزیونی، از جمله سریال «خانه‌به‌دوش» و «سرکار استوار» روز پنج‌شنبه در پی ایست قلبی در بیمارستانی در شهر لس‌آنجلس درگذشت.

پرویز کاردان فعالیت در تلویزیون ایران را به عنوان کارگردان و بازیگر نمایش‌های شبکه سه در سال ۱۳۳۸ آغاز کرد.

نخستین کار او «سرکار استوار» از سریال‌های طنز قدیمی و طولانی تلویزیون ملی ایران بود و بسیاری از بخش‌های این سریال را خود نوشت و کارگردانی کرد.

او کارگردانی «مراد برقی و هفت دخترون» در سال ۱۳۵۳ را نیز در کارنامه خود دارد.

کرونا در ایران؛ ده هزار بیمار جدید؛ احتمال برگزاری غیرحضوری نیمی از کلاس‌های دانشگاه

سخنگوی وزارت بهداشت ایران از احتمال برگزاری ۵۰ درصد از کلاس‌های دانشگاه به صورت «غیر حضوری» در سال تحصیلی آینده خبر داد.

سیما لاری روز جمعه، ۲۱ خرداد، به خبرگزاری ایرنا گفت که با وجود طرح واکسیناسیون شاید هم‌چنان همه دانشجویان نتوانند در کلاس‌های حضوری حضور یابند و فضاها باید محدودیت‌های قبلی را داشته باشد.

خانم لاری پیشتر در ۵ خرداد درباره واکسیناسیون دانشجویان غیرپزشکی گفته بود که برنامه‌ریزی برای این موضوع بستگی به تعداد واکسن‌های وارداتی یا تولید داخل دارد.

بر اساس اعلام وزارت بهداشت، تاکنون ۴ میلیون و ۲۹۵ هزار و ۸۰۷ نفر دُز اول و ۷۶۵ هزار و ۲۱۳ نفر نیز دُز دوم واکسن کرونا را در کشور دریافت کرده‌اند و مجموع واکسن‌های تزریق‌شده در کشور به ۵ میلیون و ۶۱ هزار و ۲۰ دُز برآورد شده است.

در روزهای گذشته برخی مسئولان درمانی در شهرهای مختلف کشور از اتمام ذخیره و بحران کمبود واکسن برای تزریق دُز دوم خبر داده‌اند.

جمعیت ایران در سال ۱۳۹۹ بیش از ۸۳ میلیون نفر برآورد شده و برای واکسیناسیون این تعداد به بیش از ۱۶۰ میلیون دُز واکسن نیاز است.

بنا بر اعلام وزارت بهداشت ایران در روز جمعه، طی یک شبانه‌روز گذشته، ۱۲۴ نفر دیگر جان خود را بر اثر کرونا در کشور از دست داده‌ و نزدیک به ۱۰ هزار بیمار جدید شناسایی شده‌ است.

بر اساس این گزارش، مجموع بیماران کووید ۱۹ در کشور به سه میلیون و ۱۳ هزار و ۷۸ نفر و تعداد کل جان‌باختگان به ۸۱ هزار و ۷۹۶ نفر رسیده است.

این آمار در حالی اعلام می‌شود که پیش از این سازمان نظام پزشکی ایران، آمار واقعی قربانیان کرونا در ایران را سه تا چهار برابر آمار وزارت بهداشت برآورد کرده بود.

ایرانیانِ کانادا برای رای دادن باید به آمریکا بروند

عکسی که خبرگزاری ایرنا در سال ۹۶ از صف ایرانیان مقیم خارج برای رای دادن منتشر کرده است

سخنگوی ستاد انتخابات ایران ضمن اشاره به «عدم همکاری» کانادا در برگزاری انتخابات در این کشور خبر داد که ایرانیان کانادا برای رای دادن باید به آمریکا بروند.

این مقام روز جمعه از عدم همکاری دولت کانادا برای مشارکت ایرانیان ساکن این کشور در انتخابات ریاست جمهوری خبر داده است.

خبرگزاری ایرنا به نقل از اسماعیل موسوی گزارش داد که اخذ رای از شهروندان ایرانی مقیمِ کانادا در یکی از شهرهای مرزی آمریکا نزدیک به مرز کانادا انجام خواهد شد.

روابط دیپلماتیک ایران و کانادا از شهریور ۱۳۹۱ قطع است.

به گفته آقای موسوی، یادداشتی از طرف وزارت خارجه ایران برای تحویل به دولت کانادا به سفارت سوئیس که حافظ منافع کانادا در تهران است، داده شده، اما «تاکنون پاسخی درخور و لازم از سوی دولت کانادا در مورد برگزاری انتخابات مستقیم در این کشور دریافت نشده است».

به گفته او، با توجه محدودیت زمانی باقی‌مانده امکان برگزاری انتخابات به صورت مستقیم در این کشور فعلا فراهم نشده است.

انتخابات ریاست جمهوری ۲۸ خردادماه در حالی برگزار خواهد شد که به روال ۴۳ سال گذشته با رد صلاحیت گسترده منتقدان جمهوری اسلامی همراه است.

شورای نگهبان این بار اما نامزدهای اصلی اصلاح‌طلبان از جمله اسحاق جهانگیری معاون رئیس‌ جمهوری، مصطفی تاجزاده معاون سابق وزیر کشور و مسعود پزشکیان، نائب رئیس سابق مجلس را نیز رد صلاحیت کرده است.

در انتخابات این دوره، کاهش مشارکت مردم به نگرانی عمده مسئولان حکومت تبدیل شده است.

بیشتر

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG