لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۱۷:۲۴

«تماس مخفیانه» رئیس ارتش آمریکا با چین؛ بایدن: به وفاداری ژنرال میلی اطمینان دارم


در کتاب جدیدی به نام «خطر» آمده است٬ ژنرال مارک میلی در روزهای پایانی دوران دونالد ترامپ دو بار با همتای چینی خود تماس گرفته است.

به دنبال انتشار کتاب جدیدی که در آن به تماس ژنرال مارک میلی، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح آمریکا با همتای چینی خود در روزهای پایانی ریاست جمهوری دونالد ترامپ اشاره شده است، جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده روز چهارشنبه ۲۴ شهریور تاکید کرد که به وفاداری ژنرال میلی اطمینان کامل دارد.

به گزارش رویترز، کتاب جدید باب وودوارد و رابرت کاستا به نام «خطر» قرار است هفته آینده در آمریکا توزیع شود. نویسندگان این کتاب می‌گویند٬ مستندات این کتاب براساس مصاحبه با ۲۰۰ منبع مطلع است.

در این کتاب آمده است٬ ژنرال میلی نگران بود که در صورت شکست دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال ۲۰۲۰ ، او برای باقی ماندن در قدرت علیه چین دست به اقدام نظامی بزند. به همین خاطر ژنرال میلی در ۳۰ اکتبر یعنی چهار روز پیش از برگزاری انتخابات و هشتم ژانویه، و همچنین دو روز پس از حمله طرفداران دونالد ترامپ به ساختمان کنگره با همتای چینی خود تماس گرفته است .

نویسندگان این کتاب اضافه کردند، ژنرال مارک میلی به همتای چینی خود گفته است که آمریکا قصد حمله به چین را ندارد و اگر قرار باشد حمله‌ای در کار باشد او زودتر چین را از این موضوع مطلع خواهد کرد.

این در حالی است که دفتر رئیس ستاد کل نیروهای مسلح آمریکا در واکنش به این گزارش گفته است، ژنرال مارک میلی در هماهنگی با وزارت دفاع و دیگر نهادهای کشور با همتای چینی خود تماس گرفته است.

رویترز می‌گوید، انتشار بخش‌هایی از این کتاب در رسانه‌های آمریکا باعث نگرانی شده است که ارتش از دستورات غیر نظامیان سرباز می‌زند و این اقدام خلاف قانون اساسی آمریکا است.

جو بایدن روز چهارشنبه ضمن دفاع از رئیس ستاد کل نیروهای مسلح آمریکا گفت٬ به وفاداری ژنرال میلی اطمینان کامل دارم.

سرهنگ دیو باتلر، سخنگوی رئیس ستاد کل نیروهای مسلح آمریکا، هم گفته است که تماس‌های ژنرال میلی با مقامات چینی و دیگران در ماه‌های اکتبر و ژانویه در راستای مسئولیت وی برای «حفظ ثبات استراتژیک» بود.

سرهنگ دیو باتلر در بیانیه‌ای تصریح کرده است: همه تماس‌های رئیس ستاد کل نیروهای مسلح با همتایانش، از جمله افرادی که در گزارش آمده است٬‌ با هماهنگی و ارتباط با وزارت دفاع و سایر نهادهای انجام می‌شود.

این سخنگوی رئیس ستاد کل نیروهای مسلح آمریکا تاکید کرده است٬ ژنرال میلی همچنان براساس اختیارات خود در چارچوب کنترل غیر نظامیان بر ارتش و سوگند قانون اساسی که یاد کرده، به فعالیت‌های خود ادامه می‌دهد.

سرهنگ باتلر با این حال محتوای گزارش کتاب «خطر» را به طور مستقیم رد نکرده است.

در همین زمینه وزارت دفاع امریکا نیز از ژنرال مایک میلی دفاع کرده است.

از سوی دیگر نیز دونالد ترامپ روز سه‌شنبه در بیانیه‌ای این ماجرا را «ساختگی» خواند. او گفت٬ اگر این ماجرا واقعیت داشته باشد، ژنرال میلی باید به جرم خیانت محاکمه شود.

دونالد ترامپ گفت: من هرگز به حمله به چین فکر نمی‌کردم.

با استفاده از گزارش رویترز
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیوفردا بخش ایران رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که با بودجه کنگره آمریکا و زیر نظر سازمان رسانه‌های جهانی ایالات متحده فعالیت می‌کند. رادیوفردا در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG