لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۷ خرداد ۱۴۰۱ تهران ۰۴:۵۹

بحران اوکراین؛ بایدن پوتین را به اعمال تحریم‌های شخصی تهدید کرد


با آغاز رزمایش نظامی نیروهای روسیه در مجاورت اوکراین، ایالات متحده روز سه‌شنبه ۵ بهمن به مسکو هشدار داد که تحریم‌های کمرشکنی را علیه آن و شخص ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، وضع خواهد کرد.

تنش‌ها به نظر رو به افزایش است چنان که کاخ سفید عنوان کرده که خطر حمله نظامی روسیه به اوکراین «قریب‌الوقوع» است.

جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، ضمن بیان این هشدار که حمله احتمالی روسیه «عواقبی سهمگین» خواهد داشت و حتی می‌تواند «جهان را تغییر دهد»، گفت که در نظر دارد تحریم‌هایی را علیه شخص پوتین وضع کند.

آقای بایدن در پاسخ به سئوال خبرنگاران مبنی بر تحریم احتمالی آقای پوتین که مخالفانش او را به کسب ثروت هنگفت و پنهان متهم کرده‌اند، گفت که «بله، من چنین چیزی را در نظر دارم».

یک مقام ارشد آمریکایی نیز تاکید کرد که این بار تحریم‌ها علیه روسیه «عواقبی وخیم» برای آن خواهد داشت به‌طوری که قابل مقایسه با واکنش غرب به مسکو در سال ۲۰۱۴ نیست که روسیه شبه‌جزیره کریمه اوکراین را ضمیمه خاک خود کرد.

این مقام آمریکایی به شرط عدم انتشار نام خود به خبرگزاری فرانسه گفت که تحریم‌های جدید شامل صادرات تجهیزات تکنولوژیک پیشرفته به روسیه در حوزه‌های هوش مصنوعی، محاسبات کوانتمومی و هوافضا می‌شود.

همزمان نخست وزیر بریتانیا نیز از احتمال قطع دسترسی بانک‌های روسیه به مکانیسم بین‌المللی نقل‌وانتقال پول (سوئیفت) گفته است.

بوریس جانسون روز دوشنبه گفت، چون آمریکا مرکز نظامی مالی بین‌المللی است دولت ایالات متحده می‌تواند آن را اجرا کند و ما در مورد این موضوع در حال مذاکره هستیم.

همزمان روز سه‌شنبه رزمایش نظامی روسیه در نزدیکی مرزهای اوکراین با شرکت هزاران نیرو و ده‌ها هواپیمای نظامی آغاز شد. مسکو مدعی است که دولت آمریکا با اعلام آماده‌باش برای اعزام نیروهای رزمی به اروپا تنش‌های اخیر را تشدید کرده است.

مقامات آمریکا و ناتو روز دوشنبه اعلام کردند که این نیروها در صورت لزوم برای تقویت توان دفاعی ناتو به سرعت به منطقه اعزام خواهند شد.

خبرگزاری‌های روسیه به نقل از فرماندهی ارتش روسیه گزارش دادند که این رزمایش با شرکت شش هزار نیرو و حداقل ۶۰ جنگنده در نواحی روستف، کراسنودار در جوار مرز با اوکراین و ناحیه کریمه آغاز شده است.

با استفاده از گزارش‌های‌ خبرگزاری فرانسه و رادیو فردا؛ س.ن

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG