لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۱ تهران ۰۵:۱۰

بایدن: راه حل مناقشه فلسطین-اسرائیل تشکیل «دو کشور» است


جو بایدن بر تعهد خود برای کمک به بازسازی غزه تاکید کرد.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا روز جمعه ۳۱ اردیبهشت با اشاره به این که تغییری در پایبندی ایالات متحده نسبت به امنیت اسرائیل ایجاد نشده، گفت که تشکیل دولت فلسطینی در کنار اسرائیل «تنها راه حل» برای این منازعه است.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین بر تعهد خود برای کمک به بازسازی غزه تاکید کرد.

جو بایدن که در کنفرانس خبری با رئیس جمهوری کره جنوبی در واشینگتن صحبت می‌کرد، هرگونه تغییر در موضع حزب دموکرات در قبال اسرائیل را رد کرد.

خبرنگاری از رئیس جمهوری آمریکا پرسید٬ به دنبال درگیری اخیر بین اسرائیل و فلسطینی برخی در حزب دموکرات به دنبال توقف فروش تسلیحات به اسرائیل بودند، آیا شما به تغییر یا تحول در موضع حزب دموکرات در قبال اسرائیل اذعان می‌کنید.

رئیس جمهوری آمریکا در پاسخ گفت، هیچ تغییری در تعهد من در قبال امنیت اسرائیل ایجاد نشده است. تمام. اما تغییر این است که ما همچنان به راه حل تشکیل دو کشور نیاز داریم. این تنها پاسخ است.

راه حل «دو کشور برای دو ملت» بر تشکیل یک کشور مستقل فلسطینی (بر اساس مر‌زهای پیش از سال ۱۹۶۷ در کرانه غربی، نوار غزه و بیت المقدس شرقی) در کنار اسرائیل تاکید دارد.

تاکید بر کمک به فلسطینی‌ها

جو بایدن در ادامه اضافه کرد، به صراحت در تماس با رئیس جمهوری عباس بر احیای تعهدات خود در قبال امنیت و اقتصاد کرانه باختری تاکید کردم.

او همچنین اظهار داشت، من به اسرائیلی هم گفتم این درگیری بین جوامع (شهروندان اسرائیلی عرب و یهود) در اورشلیم می بایست متوقف شود. درگیری بین افراطی‌های دو طرف می‌بایست متوقف شود.

رئیس جمهوری آمریکا در ادامه گفت، من در صدد هستم با همکاری کشورهای دیگر یک بسته بزرگ برای بازسازی خانه‌های غزه فراهم کنم، بدون آنکه به حماس فرصت بدهیم از این طریق بتواند بار دیگر زرادخانه نظامی خود را بازسازی کند.

او افزود: آنها به کمک احتیاج دارند و من خودم را متعهد می‌دانم این کار انجام شود.

جو بایدن گفت، معتقدم حزب ما همچنان‌ حامی اسرائیل است. باید به صراحت بگویم تا زمانی که منطقه موجودیت اسرائیل را به عنوان یک کشور مستقل یهودی به رسمیت نشناسد، صلح در منطقه محقق نخواهد شد.

بامداد روز جمعه با تلاش‌های آمریکا و میانجیگری مصر، پس از یازده روز درگیری مرگبار بین اسرائیل و گرو‌ه‌های فلسطینی در غزه آتش به اجرا گذاشته شد.

در همین حال، گزارش‌ها حاکی است در نخستین روز از آغاز آتش بس در غزه هزاران نفر آواره در حال بازگشت به خانه‌های خود در این منطقه هستند.

اما روز جمعه درگیری بین نیروهای امنیتی اسرائیل و فلسطینی در محوطه «حرم شریف» در شرق بیت‌المقدس/ اورشلیم ادامه یافت.

پلیس اسرائیل می‌گوید برای جلوگیری از گسترش ناآرامی‌هایی که ظهر جمعه ۳۱ در محوطه مساجد عمر و الاقصی، موسوم به «حرم شریف»، و مناطق اطراف آن درگرفت، «به سرعت» و «با تمام قوا» وارد عمل شد.

درگیری اخیر بین اسرائیل و فلسطینی در غزه، از درگیری در «حرم شریف» و در پی اختلاف مالکیت بر سر چند خانه در محله فلسطینی‌نشین «شیخ جراح» در شرق اورشلیم آغاز شده بود.

با استفاده از توییتر و رویترز
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG