لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۲۰:۵۲

بهای بیت کوین با افزايش ۱۶۰ درصدی در سال جاری از ۱۹ هزار دلار عبور کرد


بهای بیت کوین روز سه شنبه چهارم آذر برای اولین بار طی تقریبا سه سال اخیر از ۱۹ هزار دلار عبور کرد که با بالاترین نرخ معامله این پول دیجیتال فاصله چندانی ندارد.

به گزارش خبرگزاری رویترز بهای پرطرفدارترین پول دیجیتال با ۴.۸ درصد افزایش به ۱۹ هزار و ۲۲۵ دلار رسید. بالاترین نرخ معامله بیت کوین ۱۹ هزار و ۶۶۶ دلار و مربوط به دسامبر ۲۰۱۷ است. بهای بیت کوین فقط طی دو هفته اخیر ۲۵ درصد و از آغاز سال جاری میلادی تاکنون حدود ۱۶۰ درصد افزایش یافته است.

دلایل افزایش بهای بیت کوین بالا رفتن تقاضا برای خرید دارایی‌های پر خطر همزمان با اختصاص مشوق‌های مالی بی‌سابقه از سوی دولت‌های جهان برای مقابله با پیامدهای اقتصادی بحران کرونا، افزایش تمایل به خرید دارایی هایی که در برابر تورم مقاوم تلقی می شوند و رواج این تصور است که پرداخت در شکل ارزهای دیجیتال به مرور عمومیت بیشتری پیدا خواهد کرد.

تاریخ دوازده ساله بیت کوین نشان می دهد که ارزش آن بارها به شدت افزایش یافته و مجدد سقوط کرده است. بازار بیت کوین و قیمت گذاری آن به نسبت دارایی‌های سنتی مثل سهام و اوراق قرضه بسیار مبهم و غيرشفاف است.

فواد رزاق زاده، کارشناس مالی پیش بینی می کند که بهای بیت کوین حتی از رکورد سال ۲۰۱۷نیز عبور خواهد کرد ولی در صورت واکنش منفی بازار به احتمال زیاد باری دیگر بهای آن تصحیح شده و کاهش می یابد.

بهای ارزهای دیجیتال کوچک تر مثل «اتيریم» و «اکس آر پی» نیز که معمولا تابعی از نوسانات بیت کوین است پس از افزایش شتابان در روزهای اخیر اکنون تاحدی تثبیت شده است.

بازار ارزهای دیجیتال به نسبت دوران اوج گیری بهای بیت کوین در دسامبر ۲۰۱۷ بلوغ بیشتری پیدا کرده و سرمایه گذاران بزرگتری همچون موسسات اقتصادی خانوادگی و صندوق‌های سرمایه گذاری را به خود جلب کرده است.

تحت تاثیر افزایش بهای ارزهای دیجیتال در طول سال ۲۰۲۰ برخی از سرمایه گذاران ادعا می کنند که ارزش آن طی یک سال آینده ممکن است پنج برابر شده و به ۱۰۰ هزار دلار برسد. ولی کارشناسان و موسسات مالی معتبر با سوءظن به این بازار می نگرند و معتقدند که ارزهای دیجیتال صرفا سرمایه گذاری احتکاری هستند.

کارشناسان می‌گویند٬ حجم معین بیت کوین در گردش (حدود ۲۱ میلیون واحد) باعث می شود که روش خوبی برای سرمایه گذاری در برابر تورم باشد. برخی از کارشناسان معتقدند که تحت تاثیر مشوق‌های مالی دولت‌ها و تزریق پول بیشتر از سوی بانک‌های مرکزی برای مقابله با بحران کرونا، ارزش ارزهای سنتی کاهش خواهد یافت.

با وجود کاهش ارزش طلا که خرید آن یکی از روش‌های سنتی حفاظت از دارایی در برابر تورم است، افزایش بهای بیت کوین در ماههای اخیر ادامه داشته و به خاطر موج دوم شیوع ویروس در اکثر کشورها امیدواری به بازگشت به دوران رشد اقتصادی و کنترل تورم کاهش یافته است.

نرخ طلا در ماه جاری میلادی حدود ۳.۶ درصد کاهش پیدا کرده ولی در مقابل بهای بیت کوین ۴۰ درصد افزایش یافته است.

سرمایه گذاران و دلالان مالی در رشته‌های پرخطر امیدواری به عمومیت پیدا کردن استفاده از بیت کوین برای خرید و فروش را یکی از دلایل اصلی افزایش بهای آن می دانند.

پذیرش بیت کوین از سوی شرکت‌های معتبری همچون «پی پل» این امیدواری را افزایش داده و در نتیجه به بالا رفتن قیمت آن کمک کرده است.

یکی از مديران یک شرکت مدیریت مالی که در بازار ارزهای دیجیتال فعالیت دارد معتقد است که اکنون ارزهای دیجیتال علاوه بر یک روش بین المللی برای پس انداز به یک شیوه راحت برای پرداخت بدل شده اند.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG