لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ تهران ۰۹:۰۳

آزادی دو شهروند آمریکایی با میانجی‌گری قطر؛ بلینکن خواستار آزادی همه گروگان‌ها شد


آنتونی بلینکن٬
آنتونی بلینکن٬

به دنبال آزادی یک زن آمریکایی و دخترش که در جریان حمله ۱۵ مهرماه شبه‌نظامیان حماس به اسرائیل گروگان گرفته شده بودند، وزیر خارجه آمریکا خواستار آزادی همه گروگان‌ها شد.

گردان‌های عزالدین قسام، شاخه نظامی حماس، روز جمعه ۲۸ مهرماه با میانجی‌گری قطر دو گروگان آمریکایی را از میان حدود ۲۰۰ نفر ربوده شده از اسرائیل، آزاد کرده است.

به دنبال ​آزادی یهودیت رعنان و دخترش ناتالی، دو گروگان آمریکایی٬ جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، از تلاش‌های دولت‎‌های قطر و اسرائیل برای همکاری در آزادی این گروگان‌ها تشکر کرد.

امانوئل مکرون٬ رئیس جمهور فرانسه نیز در پیامی از آزادی این دو گروگان آمریکایی استقبال کرد.

رئیس جمهور فرانسه تصریح کرد که قطر «نقش تعیین کننده‌ای در آزادی دو گروگان آمریکایی داشت». آقای مکرون نسبت به «تعهد» قطر در این زمینه ادای احترام کرد.

او گفت: «ما به تلاش‌های خود برای آزادی گروگان‌های فرانسوی ادامه خواهیم داد.»

آنتونی بلینکن٬ وزیر خارجه آمریکا ٬ نیز با تایید آزادی این دو شهروند آمریکایی، گفت که کارمندان سفارت آمریکا در اسرائیل به زودی با این دو نفر تماس می‌گیرند.

آقای بلینکن اظهار داشت: «هنوز از سرنوشت ۱۰ آمریکایی دیگر در این درگیری (بین حماس و اسرائیل) بی‌خبر هستیم، و می‌دانیم برخی از آنها از جمله ۲۰۰ گروگان در اسارت حماس در نوار غزه هستند.»

وزیر خارجه آمریکا در ادامه خواستار آزادی تک، تک گروگان‌های در دست حماس شد.

ابوعبیده، سخنگوی گروه عزالدین قسام، پیشتر در همین روز اعلام کرده بود: حماس به دلایل «انسان‌دوستانه» و این‌که «به ملت آمریکا و جهان ثابت شود اتهامات (جو) بایدن و دولت او واهی است» این دو را آزاد کرده است.

به گفته رسانه‌های اسرائیلی، قطر دارای ارتباطات نزدیکی با یحیی سنوار، از رهبران حماس در غزه است. یدیعوت آحرونوت نیز نوشت که اسرائیل در روزهای اخیر در جریان تلاش‌ها برای آزادی این دو نفر بوده است.

یهودیت رعنان ۵۹ ساله ساکن شیکاگو و دخترش ناتالی رعنان، ۱۸ ساله، دو گروگان آزاد شده آمریکایی هستند.

به گزارش رسانه‌های اسرائیل، خانم یهودیت و ناتالی برای جشن تولد مادربزرگ خانواده که ساکن اسرائیل است، به کیبوتص «نحل عوز» در جنوب اسرائیل رفته بودند که آن‌جا به گروگان گرفته شدند.

ده‌ها نفر از ساکنان این کیبوتص، کشته و اموال آن‌ها به غارت رفته است. شماری از گروگان‌های منتقل شده به غزه نیز از ساکنان این کیبوتص بودند.

یهودیت رعنان دارای تابعیت اسرائیلی است و دخترش ناتالی در آمریکا متولد شده است. این ‌دو در شیکاگو زندگی می‌کردند و در سفر اخیر به اسرائیل برای بازگشت همیشگی و زندگی در این کشور اقدام کرده بودند.

رئیس‌جمهور آمریکا روز ۲۵ مهر در سفر به اسرائیل با افراد خانواده یهودیت و ناتالی رعنان نیز دیدار و گفت‌وگو کرده بود.

از میان اعضای این خانواده و بستگان آن‌ها ۱۲ نفر توسط حماس ربوده شده‌اند. هنوز ۱۰ نفر دیگر از اعضای این خانواده در گروگان شبه‌نظامیان این گروه هستند.

ارتش اسرائیل روز جمعه اعلام کرد٬ دست‌کم ۲۰ کودک و نوجوان در میان گروگان‌هایی هستند که حماس آنان را به غزه برده است. بر اساس این گزارش، حداقل ۲۰۳ نفر از سوی حماس به گروگان گرفته شده‌اند که در میان آن‌ها، ۱۰ تا ۲۰ گروگان بالای ۶۰ سال دارند.

با استفاده از شبکه اجتماعی ایکس و رادیو فردا
XS
SM
MD
LG