لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۳ خرداد ۱۴۰۱ تهران ۰۷:۱۷

رئیس دموکرات کمیته روابط خارجی سنای آمریکا خواستار فشار بین‌المللی بیشتر بر ایران شد


باب منندز، سناتور دموکرات و رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا

باب منندز، رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا، روز سه‌شنبه، ۱۲ بهمن، برای بیان نگرانی‌های «فزاینده» خود در مورد آخرین دور مذاکرات دولت بایدن بر سر برجام، در مجلس سنای ایالات متحده سخنرانی کرد.

او در سخنرانی خود تأکید کرد: «ما نمی‌توانیم اجازه دهیم ایران ما را با تهدیداتش به یک توافق بد یا یک توافق موقت بکشاند، توافقی که درنهایت به این کشور اجازه افزایش ظرفیت هسته‌ای‌اش را بدهد.»

این سناتورِ هم‌حزبیِ جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، با فهرست کردن نگرانی‌های فزاینده خود در مورد جمهوری اسلامی ایران گفت: «من از دولت بایدن و شرکای بین‌المللی‌مان می‌خواهم که فشار بیشتری بر ایران برای مقابله با برنامه هسته‌ای، برنامه موشکی‌اش و رفتار خطرناکش در خاورمیانه، از جمله حمله به پرسنل و دارایی‌های آمریکا اعمال کنند.»

او همچنین این دیدگاه را تکرار کرد که می‌گوید برای تغییر رفتار مقام‌های ایرانی، باید از تهدید معتبر نظامی به روشنی سخن گفت و تنها به بیان جمله «تمام گزینه‌ها روی میز است» اکتفا نکرد.

رئیس دموکرات کمیته روابط خارجی سنای آمریکا در سخنرانی سه‌شنبه شب خود با نمایش یک تابلو به نقل از کارشناسان گفت که جمهوری اسلامی اگر قصد ساخت سلاح هسته‌ای را داشته باشد، با تدارک مواد مورد نیاز، اکنون «کمتر از سه تا چهار هفته» فاصله دارد.

او دربارهٔ پیشروی برنامه هسته‌ای ایران گفت که کارشناسان می‌گویند پس از آن، ایران اگر بخواهد می‌تواند طی حدود چهار ماه مواد لازم برای ساخت بمب دوم را تولید کند.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به عنوان نهاد نظارتی بر پایه برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت، بارها به نقض محدودیت‌های پادمانی و برجامی ایران اشاره داشته است.

آقای منندز هم تأکید کرد که ایران ۲۵۰۰ کیلوگرم اورانیوم غنی‌شده دارد که هشت برابر سقف تعیین شده در توافق سال ۲۰۱۵ برجام است.

دولت جو بایدن از چند ماه پیش مذاکرات غیرمستقیمی را با جمهوری اسلامی در وین اتریش در پیش گرفته است.

رئیس‌ جمهوری آمریکا پس از خروج دولت پیشین آمریکا از برجام وعده داده است که اگر جمهوری اسلامی به تعهدات خود در برجام بازگردد، او نیز آمریکا را به توافق هسته‌ای بازمی‌گرداند. تهران در مقابل می‌گوید باید همه تحریم‌ها برداشته شود، بعد ایران به توافق متعهد می‌شود.

مقامات جمهوری اسلامی ایران می‌گویند برنامه‌ هسته‌ای‌شان صلح‌آمیز است، اما باب منندز گفت دربارهٔ برنامه هسته‌ای ایران خیلی چیزها را نمی‌دانیم چون جمهوری اسلامی اقدام به پنهانکاری کرده است.

رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا در بخش دیگری از سخنان خود گفت که می‌دانیم که ایران موشک با قابلیت حمل سلاح هسته‌ای دارد؛ می‌دانیم در آستانه تولید مواد مورد نیاز برای ساخت یک بمب هسته‌ای است، ولی نمی‌دانیم برای ساخت کلاهک هسته‌ای تا چه مرحله‌ای پیش رفته‌ است.

به گفته این سناتور ایالت نیوجرسی، «تضمینی» که رهبران ایران در مذاکرات احیای برجام به دنبال آن هستند، تنها در صورتی خواهد بود که هر دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه آمریکا از یک سازوکار توافق شده دربارهٔ ایران حمایت کنند.

آقای منندز در پایان سخنانش نیز گفت به همراه سناتور جمهوری‌خواه، لیندزی گراهام، طرح بانک سوخت منطقه‌ای را ارائه کرده است که کشورهای منطقه خاورمیانه می‌توانند سوخت هسته‌ای مورد نیاز خود را از آن بگیرند و این طرح مانع رقابت تسلیحاتی در منطقه می‌شود.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG