لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۱ تهران ۱۳:۴۸

در اولین روز از آتش‌بس سه روزه افغانستان ۱۱ نفر بر اثر بمبگذاری کشته شدند


عکس از آرشیو رادیو فردا

ساعاتی پس از آغاز آتش‌بس سه روزه به مناسبت عید فطر، روز پنجشنبه ۲۳ اردیبهشت بر اثر چهار بمبگذاری جداگانه در نقاط مختلف افغانستان حداقل ۱۱ غیرنظامی کشته و ۱۳ نفر مجروح شدند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، هر چند تاکنون بین نیروهای دولتی و طالبان درگیری روی نداده ولی مین‌ها و مواد منفجره‌ای که در جاده‌ها کار گذاشته شده‌اند از غیر نظامیان قربانی می گیرند.

به گفته سخنگوی پلیس ولایت قندهار، بر اثر بمبی که در کنار جاده کار گذاشته شده بود در ولسوالی پنجوائی حداقل ۵ غیرنظامی از جله یک زن و یک کودک کشته شدند.

به گفته این مقام پلیس در ناحیه میوند نیز بر اثر انفجار بمب دیگری که زیر یک تاکسی کار گذاشته شده بود دو کودک کشته و چهار بزرگسال مجروح شده‌اند.

سخنگوی پلیس ولایت قندوز (کندوز) هم گفت که بر اثر انفجار ماده منفجره‌ای که به بدنه یک خودرو وصل شده بود دو غیرنظامی کشته و ۱۰ نفر دیگر مجروح شده‌اند.

همچنین مقامات ولایت غزنی اعلام کردند که بر اثر انفجار یک بمب در کنار جاده دو نفر جان خود را از دست داده‌اند.

آتش‌بس سه روزه به مناسبت عید فطر از سوی طالبان پیشنهاد شد و دولت افغانستان آن را پذیرفت.

از ماه گذشته که جو بایدن اعلام کرد خروج نهایی نیروهای آمریکایی از تاریخ پیش‌بینی شده در اول ماه مه به روز یازده سپتامبر موکول خواهد شد طالبان حملات خود به نیروهای دولتی و اهداف غیر نظامی را تشدید کرده است.

در جریان حملات دو هفته اخیر پیکارجویان طالبان در برخی از مناطق از جمله ولایت ميدان وردک که در جوار کابل قرار دارد پیشروی کرده‌اند. نیروهای دولتی از روز چهارشنبه عملیات خود برای عقب راندن طالبان در این جبهه را آغاز کردند ولی با شروع آتش‌بس سه روزه این عملیات از بامداد پنجشنبه متوقف شد.

روز چهارشنبه پیکارجویان طالبان در تهاجمی در ولسوالی نرخ که حدود یک ساعت با کابل فاصله دارد تعدادی از نیروهای دولتی را به اسارت گرفته و بقیه را به عقب‌نشینی مجبور کردند.

با استفاده از گزارش خبرگزاری رویترز؛ ش.ر/س.ن

XS
SM
MD
LG