لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۷ تهران ۲۲:۲۷

بنیاد رویترز خواستار تصحیح سخنان بوریس جانسون درباره نازنین زاغری شد


نازنین زاغری رتکلیف شهروند بریتانیا به اتهام توطئه برای «سرنگونی نرم» حکومت جمهوری اسلامی به پنج سال حبس محکوم شده است

بنیاد خیریه تامسون رویترز، بوریس جانسون وزیر خارجه بریتانیا را متهم کرد که با اظهارات غیردقیق خود درباره دلیل سفر نازنین زاغری به ایران، باعث شده که به طول دوران زندان او احتمالاً افزوده شود.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، مونیک ویا، مدیرعامل بنیاد تامسون رویترز، روز دوشنبه ۱۵ آبان عنوان کرد که «زاغری رتکلیف روزنامه‌نگار نیست و هیچ گاه در این بنیاد آموزش روزنامه‌نگاری ندیده»، بلکه به عنوان مدیر پروژه کار می‌کرده است.

نازنین زاغری رتکلیف شهروند بریتانیا به اتهام توطئه برای «سرنگونی نرم» حکومت جمهوری اسلامی به پنج سال حبس محکوم شده است. وزیر خارجه بریتانیا که هفته گذشته در نشست یکی از کمیته‌های پارلمان بریتانیا حضور یافته بود گفت تا جایی که او می‌داند خانم زاغری صرفاً به این دلیل که روزنامه‌نگاری تدریس می‌کرده دستگیر شده است.

به دنبال این اظهارات کمپین آزادی نازنین زاغری خبر داد که او بدون اعلام قبلی بار دیگر به دادگاه برده شده و آنجا به او گفته‌اند که سخنان وزیر خارجه بریتانیا سندی است که اثبات می‌کند او «علیه نظام تبلیغ» می‌کرده است.

از سویی شورای حقوق بشر قوه قضائیه ایران نیز عنوان کرده که سخنان بوریس جانسون ثابت می‌کند نازنین زاغری «با هدفی به جز تعطیلات به ایران آمده بود».

این شرایط باعث شده تا مدیرعامل بنیاد تامسون رویترز از بوریس جانسون بخواهد که اظهارات خود را تصحیح کند. مونیک ویا این اظهارات را «اشتباهی زیانبار» توصیف کرده که «می‌تواند محکومیت وی را سنگین‌تر کند».

وزارت خارجه بریتانیا هنوز این اظهارات را تصحیح نکرده اما تأکید کرده که عبارات آقای جانسون به هیچ‌وجه نمی‌تواند دستاویزی برای طرح اتهامات جدید علیه نازنین زاغری قرار گیرد.

در بیانیه وزارت خارجه بریتانیا آمده که لندن برای آزادی خانم زاغری تلاش می‌کند و آقای جانسون نیز با همتای ایرانی خود تماس خواهد گرفت تا اطمینان حاصل کند که از اظهارات او سوءبرداشت نشود.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG