لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲ آبان ۱۳۹۸ تهران ۰۰:۰۲

رئیس جمهور برزیل: شرکت‌ها را درباره تحریم‌های آمریکا علیه ایران توجیه کردیم


ژائیر بولسونارو می‌گوید که برزیل آغوش خود را برای همکاری‌ها و معاملات بیشتر با آمریکا گشوده است

ژائیر بولسونارو، رئیس جمهوری برزیل، می‌گوید دولتش به شرکت‌های این کشور درباره گستره تحریم‌های آمریکا علیه ایران و پیامدهای نقض این تحریم‌ها هشدار داده است.

اظهارات آقای بولسونارو روز جمعه، ۲۸ تیر، یک روز پس از گزارش خبرگزاری رویترز از سرگردانی دو کشتی ایرانی در سواحل برزیل بیان شده است.

این دو کشتی ایرانی به خاطر کمبود سوخت امکان بازگشت به کشور خود را ندارند و شرکت دولتی نفت برزیل نیز به خاطر تحریم‌های آمریکا علیه ایران از فروش سوخت به آنها خودداری کرده است.

رئیس جمهوری برزیل درباره زمینگیر شدن این دو کشتی در آب‌های کشورش به خبرنگاران گفت: مشکل از اینجاست که آمریکا این تحریم‌ها را علیه ایران وضع کرده است. ما شرکت‌های برزیلیایی را در رابطه با این شرایط و مخاطرات آن توجیه کرده‌ایم».

وی در عین حال بر مناسبات نزدیک برزیل و آمریکا تاکید کرد و گفت: «من به ویژه به ترامپ نزدیکم و دو بار به دیدن او رفته‌ام. آمریکا اقتصاد اول جهان و دومین بازار بزرگ محصولات ما است و برزیل نیز آغوش خود را برای همکاری‌ها و معاملات بیشتر با ایالات متحده گشوده است».

این اظهارات در حالی‌ست که ایران نیز یکی از بزرگ‌ترین مشتری‌های غلات برزیل است و به نوشته آسوشیتدپرس، تجار برزیلی این احتمال را در نظر دارند که گرفتاری کشتی‌های ایرانی در سواحل برزیل بر تجارت میان دو کشور تاثیرات وسیع‌تری خواهد داشت.

با این حال ژائیر بولسونارو گفته است برزیل درگیر هیچ جنگ و مناقشه‌ای در جهان نیست «و ما می‌خواهیم که همین شرایط را حفظ کنیم. اما می‌دانیم که برخی از دیگر کشورها مشکلاتی دارند و ما در وهله اول باید از منافع خودمان مراقبت کنیم».

بر اساس گزارش‌ها، دو کشتی باری «باوند» و «ترمه» دو ماه پیش محموله‌های کود شیمیایی اوره به برزیل منتقل کردند و قرار بود با محموله ذرت به ایران بازگردند.

به نوشته رویترز، در صورتی که این دو کشتی باری قادر نباشند سوخت مورد نیاز خود را در برزیل یا از طریق دیگر کشورهای منطقه تأمین کنند، آخرین چاره ارسال سوخت از ایران خواهد بود.

با استفاده از خبرگزاری‌های رویترز و آسوشیتدپرس؛ س.ن /ج

دیدن نظرات (۱۰)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG