لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۱۸:۵۶

با لغو محکومیت لولا داسیلوا، راه برای حضور او در انتخابات ۲۰۲۲ برزیل باز شد


یکی از قضات دیوان عالی برزیل روز دوشنبه ۱۸ اسفند حکم قضایی علیه لوئیس ایناسیو لولا داسیلوا، رئیس جمهور سابق و چپ‌گرای این کشور را لغو کرد، اقدامی که به او اجازه می‌دهد تا کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری سال آینده بشود.

این تصمیم بازار پیش‌بینی درباره انتخابات سال ۲۰۲۲ را داغ کرد به طوری که بسیاری معتقدند این انتخابات با حضور لولا دا سیلوا و ژاییر بولسونارو، سیاستمدار راست‌گرای افراطی، دو قطبی خواهد شد.

قاضی ادسون فاچین با تصمیمی غافلگیرکننده اعلام کرد که دادگاه شهر جنوبی کوریتیبا صلاحیت محاکمه لولا به اتهام فساد را نداشته و او باید در دادگاه‌های فدرال شهر برزیلیا، پایتخت برزیل، محاکمه می‌شده است.

به دنبال اعلام این خبر بولسونارو به خبرنگاران در برزیلیا گفت که او امیدوار است مجموعه کامل قضات دیوان عالی با بررسی این تصمیم آن را لغو کنند. وی افزود که فکر نمی‌کند مردم برزیل دوست داشته باشند لولا در انتخابات سال آینده شرکت کند.

دفتر دادستانی برزیل نیز تاکید کرد که خواستار تجدیدنظر در این حکم خواهد شد.

لولای ۷۵ ساله که از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۱ بر بزرگترین کشور آمریکای لاتین حکومت می‌کرد، سال ۲۰۱۸ به رشوه‌خواری متهم شد و یک سال و نیم را در زندان گذراند تا وقتی که دیوان عالی حکم داد که او می‌تواند بدون آن که در زندان باشد درخواست تجدیدنظر بدهد. با این حال محکومیت او باعث شد که امکان حضور در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۸ را نداشته باشد.

لولا در برزیل چهره‌ای کاریزماتیک محسوب می‌شود و هنوز طرفداران بسیاری در طبقه کارگر دارد. او در دوره ریاست جمهوری خود با برنامه‌های رفاه اجتماعی دست و دلبازانه‌ای که به اجرا گذاشت، میلیون‌ها کارگر را از فقر رهانید.

برآوردهای شرکت نظرسنجی آیپک حاکی از آن است که از میان ۱۰ کاندیدای بالقوه انتخابات سال ۲۰۲۲، او شانس رای بیشتری دارد. در این نظرسنجی ۵۰ درصد از ۲۰۰۲ نفری که با آنها مصاحبه شده گفته‌اند که «به طور حتم» یا «احتمالا» به لولا رای می‌دهند. ۴۴ درصد آنها هم گفته‌اند که هیچ وقت به او رای نخواهند داد. اما آمار کسانی که گفته‌اند به هیچ وجه به بولسونارو رای نمی‌دهند ۵۶ درصد است.

با استفاده از گزارش خبرگزاری رویترز؛ س.ن
XS
SM
MD
LG