لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ مهر ۱۳۹۹ تهران ۰۸:۴۰

افزایش تنش‌های سیاسی در کانون شیوع ویروس کرونا در آمریکای لاتین


عکس دو هفته پیش رئیس‌جمهوری برزیل در جریان یکی از تظاهرات هوادارنش در حالی که سرفه می‌کرد خبرساز شده بود

در حالی‌که نگرانی‌ها از تبدیل‌شدن برزیل به کانون تازه شیوع ویروس کرونا و انتقادها از ژایر بولسنارو، رئیس‌جمهوری، رو به فزونی‌ست، بولسونارو در تظاهراتی علیه بخشی از کنگره و سیستم قضائی کشورش، گفته «مردم و ارتش طرف ما هستند».

آقای بولسونارو مجددا بدون ماسک و پوشش محافظتی در جمع هواداران خود حاضر شده است. در روزی که شمار مبتلایان به کووید-۱۹ در کشورش از صد هزار تن فراتر رفته‌است.

او چندی پیش در واکنش به موضوع تبدیل شدن کشورش به کانون شیوع ویروس در جنوب قاره آمریکا و افزایش شمار جان‌باختگان گفته بود «خوب که چی؟»؛ اظهاراتی که به انتقادها دامن زد.

رئیس‌جمهوری راست‌گرای برزیل همچنین تاکید دارد که ویروس یک «سرماخوردگی کوچک» است و مخالفت خود را با مقررات و محدودیت‌های مشابه در بسیاری دیگر از نقاط جهان ابراز کرده است.

روز یک‌شنبه ده‌ها تن از چهره‌های شاخص برزیلی و بین‌المللی در نامه‌ای سرگشاده از دولت خواستند برای محافظت و مراقبت از بومیانی که به خدمات درمانی دسترسی ندارند، فورا دست به کار شود و جلوی «نسل‌کشی آن‌ها را بگیرد».

بسیاری از بومیان برزیل در مناطق دوردست زندگی می‌کنند و دسترسی آسانی به خدمات درمانی ندارند
بسیاری از بومیان برزیل در مناطق دوردست زندگی می‌کنند و دسترسی آسانی به خدمات درمانی ندارند

در عین حال بحران‌ها و تنش‌های سیاسی در برزیل نیز افزایش یافته است. این موضوع خود با نگرانی جامعه پزشکی برزیل، در پیوند با پیامدهای آن بر شیوع ویروس کرونا، روبه‌رو شده است.

در پی کناره‌گیری وزیر دادگستری که پس از انتقادها از بولسنارو رخ داد، دیوان عالی مانع از انتخاب گزینه جدید شده‌است.

روز شنبه وزیر دادگستری پیشین، سرجیو مورو، که گفته می‌شود فرد نام‌داری در داخل کشور است، در مورد احتمال ممانعت از اجرای عدالت، توسط رئیس‌جمهوری شهادت داد. در واکنش ژایر بولسنارو به او لقب «یهودا اسخریوطی» داد؛ حواری عیسی که خیانت کرده بود.

رئیس‌جمهوری برزیل روز یک‌شنبه در جمع هوادارانش گفت تظاهرات «خودجوش» و نشانه حمایت از «آزادی» و «دمکراسی‌» است.

شماری از معترضان علیه وزیر پیشین شعار داده‌اند، شماری نیز خواستار کناره‌گیری رودریگو مایا، رئیس مجلس نمایندگان کنگره برزیل، شده‌اند یا به مخالفت با قرنطینه و فاصله‌گیری‌های فیزیکی پرداخته‌اند.

مایا گفته است «در برزیل ما شوربختانه هم با ویروس کرونا در نبرد هستیم، هم با ویروس افراطی‌گری، که بدترین پیامد آن نادیده‌گرفتن دانش و انکار حقیقت است».

بوسونارو نیز به هوادارانش گفته «مردم با ما هستند. نیروهای مسلح طرف قانون، نظم، دمکراسی و آزادی هستند. و طرف ما هستند».

شبکه خبری سی‌بی‌سی کانادا روز ۱۳ اردیبهشت به‌نقل از پژوهشگر موسسه علوم زیست‌پزشکی سائو پائولو، گزارش داده بود که شمار احتمالی مبتلایان به کووید-۱۹ دست‌کم پنج برابر بیشتر از رقم تائید شده است.

منابع: رویترز، سی‌بی‌سی، بلومبرگ
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG