لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ بهمن ۱۴۰۰ تهران ۰۸:۲۶

میشل بارنیه: خطر برگزیت بدون توافق هنوز وجود دارد


میشل بارنیه می گوید٬«یکی از درس‌های برگزيت اين است که بايد حقيقت را گفت.»

میشل بارنیه، مسئول مذاکرات برگزیت در اتحادیه اروپا روز چهارشنبه ۸ مهر گفت، احتمال خروج آشفته و بدون توافق بریتانیا از اتحادیه اروپا هنوز وجود دارد و مذاکرات آینده در مورد تجارت بین دو طرف دشوار خواهند بود.

این در حالی است که پارلمان بریتانیا برگزاری انتخابات سراسری زودرس در روز ۱۲ دسامبر را تصویب کرده و بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا پس از شکست طرح پیشنهادی خود در پارلمان امیدوار است معضل برگزیت را با پیروزی در این انتخابات حل کند.

میشل بارنیه در سخنرانی خود در شهر بروکسل گفت:«ریسک وقوع برگزیت بدون توافق هنوز وجود دارد. ما هنوز هم باید برای چنین حالتی آماده باشیم.»

او در بخش دیگری از سخنانش افزود:«میزان آمادگی شرکت های بزرگ و شرکت های متوسط و کوچک در کشورهای عضو اتحادیه برای چنین رویدادی بسیار متفاوت است. نباید آسوده باشیم و به خصوص اقدامات برای آماده کردن شرکت های متوسط و کوچک باید ادامه یابد.»

آقای بارنیه گفت اگر در پایان ماه ژانویه ۲۰۲۰ (مهلت تمدید شده برای اجرای برگزیت) پارلمان بریتانیا طرح پیشنهادی بوریس جانسون را تصویب نکند اتحادیه اروپا با تمدید مهلت موافقت نخواهد کرد و در نتیجه خروج بریتانیا از اتحادیه ممکن است بدون توافق اتفاق بیافتد.

او گفت درعین حال اگر مذاکرات تجاری دو طرف در دوران انتقالی به نتیجه نرسند و اتحادیه اروپا با تمدید مذاکرات موافقت نکند بازهم ممکن است برگزیت بدون توافق روی دهد.

آقای بارنیه افزود:«مذاکرات تجاری بین دو طرف بسیار دشوار خواهد بود و ما برای تکمیل این مذاکرات فقط ۱۱ ماه فرصت خواهیم داشت که زمان بسیار کوتاهی است.»

او تاکید کرد که اتحادیه اروپا فقط تا حدی که دولت بریتانیا معیارهای این اتحادیه را بپذیرد و رعایت کند دسترسی به بازار مشترک اروپا را برای آن کشور تضمین خواهد کرد.

آقای بارنیه افزود:«ما به خصوص به مسائلی نظیر حقوق اجتماعی، حفاظت از محیط زیست، یارانه های دولتی و مالیات توجه ویژه ای خواهیم کرد.»

او یادآوری کرد که برای اتحادیه اروپا برگزیت نه یک مقصد نهایی بلکه نقطه آغاز یک جدایی دشوار است و بعد از اجرای برگزیت بسیاری از مسائل بین دو طرف باید حل و فصل شود.

آقای بارنيه در اشاره ای غيرمستقيم به انتشار اطلاعات نادرست در کارزار تبلیغاتی همه پرسی برگزيت در سال ۲۰۱۶ گفت:«یکی از درسهای برگزيت اين است که بايد حقيقت را گفت.»

با استفاده از رویترز ؛ ش.ر
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG